Bundan tam 8 yıl önce canımız 301 kez yandı. Acısının izleri de duruyor. Eminim ki hepinizin hafızasındadır o feryatlar … Soma maden faciası. O faciada 301 vatandaşımızı kaybettik. Aynı acıyı dün yine yaşadık. Bartın’daki maden faciasında 41 şehit verdik. Grizu patlamasından dolayı meydana gelen patlamanın sabahı olmadı . Gün aymadı, gün karanlıktı.

Patlamanın ilk verilen şehit sayısı 2 idi. Dua eder olduk sayı yükselmesin diye fakat ertesi günün öğleninde net sayı belli olmuştu. 41 şehit verdik. Sağ çıkanları gördükçe sevindik . Sabaha kadar babasının göçük altından çıkmasını bekleyen evlat, beni bırakma yavrum diye feryat eden anne, şakalaştığım biri vardı şimdi öldü diyen arkadaş , sabaha kadar oğlumu aradım sabah ölüsünü buldum diyen baba ve niceleri…  Tüm bu acıyı yaşayan onlar! Kömür, sadece evlerimizi ısıtmaz yüreğimizi de yakar , yüreğimiz yandı!

Akıllanmadık! Soma faciası yetkililere hangi dersi vermişti? Yetkililer maden ocaklarında hangi düzenlemelere kalkışmıştı? Soracağımız çok soru fakat alacağımız hiç cevap yok.  2019 yılında maden ocağında bir sıkıntının meydana geleceği Sayıştay tarafından yetkililere bildirilmiş . Gerekli önlemler alınsın denilmiş.  Üretim derinliği -300 metre olup derinleşme  ani gaz degajı ve grizu patlaması gibi facialara neden olabilir denilmiş . 41 şehidi -300 kotlarında meydana gelen grizu patlamasında verdik. Tüm sorumluluklar yerine getirilmişse ölüm kaderdir. Aksi halde buna ne denir siz karar verin... İhmal varsa en içten temennim sorumlular çeksin cezasını.

WhatsApp Image 2022-10-15 at 16.41.36

Ve siz ekmeğini kömürden çıkaran abim , kardeşim , amcam karanlıklarda yaşadınız , nurlar içinde uyuyun .

Mekanınız cennet olsun!