2021-2022 sezonunda, TFF Amatör işler müdürlüğü müsabaka kadrolarını 21 kişiye çıkarmıştı.

2021-2022 sezonunda, TFF Amatör işler müdürlüğü müsabaka kadrolarını 21 kişiye çıkarmıştı.

Manisamızda sezonun son günlerine geldik. Bu uygulama ile ilgili olarak birkaç tespiti paylaşmak ve değerlendirme yapmak zamanı da geldi.

Uygulamanın başladığı sezonun ilk günlerinde pandemi koşulları çok yoğun olarak yaşanıyordu.

 O günlerde de paylaşımlarımızda hem Manisa'da hem de Türkiye genelinde amatör sahaların yedek kulübelerine acil düzenleme şart olduğunu belirtmiş idim.

En başta büyükler kategorilerinde (BAL, Süper Amatör, 1. ve 2. Amatör Ligler) kulüplerimizden gelen talep üzerine 2021-2022 sezonunda pandemi sürecinde pozitif vakalar olunca takımlara kolaylık sağlaması için bir sezona mahsus olmak üzere takım kadrolarını 21 kişi olarak yazıp hakeme ibraz ettiler.

21 Oyuncu listesi olunca 11 oyuncu sahada olunca kulübede 10 yedek oyuncu, antrenör-teknik sorumlu, yönetici, masör ve sağlıkçı ilave edildiğinde yedek kulübesinde en az 15 kişi oldu. Çok yoğun ….

 Covid 19 ‘un yoğun olduğu sezon başında bir kulübede yerel amatör lig uygulama tedbirleri esasları 16.Maddesinde belirtildiği gibi Yedek kulübelerinde Futbolcu ve diğer kişilerin aralarında bir koltuk boş bırakılarak oturması zorunluluğu maddesi de vardI.

Ancak bu kuralın amatör sahalarımızda uygulanması çok zordu. Ne olursa olsun zorlu koşullara rağmen bu uygulama esnetilerek ligler oynandı ve bu güne gelindi.

Sonuç olarak gelecek sezon bu uygulama devam edecekse yedek kulübelerine çok kısa sürede düzenleme yapılması zorunlu olacak.

Gelelim 21 oyuncu ve 5 değişikliğe. Bunun yararı da var, zararı da. En büyük fayda değişiklikte sayının 3’ten 5’e çıkması. Bu uygulama  eğer kulübe düzenlemeleri yapılırsa kalıcı olabilir.Ancak,stadlarda oyuncuların yarısından fazlasının  maçı kulübe dışında saha kenarında izlememesi  koşulu ile…..

SONUÇ

2021-2022 sezonu amatörde zorlu koşullara rağmen başarılı oynatıldı. Normale dönüşün hızlandığı günümüzde gelecek sezonda bazı değişiklikler kalıcı olsa bile amatör maçların oynandığı sahalarda yedekler kulübelerinin oturma kapasiteleri ilgili düzenlemeleri acil olarak yapmaları ve maç oynanırken sporcuların kulübe dışında kalmaları ve hoş olamayan görüntülerin de ortadan kaldırılması gereklidir.

Hepinize İyi Günler.