DİYANET KALPLERİ FETHETTİ
Türkiye Diyanet Vakfı, son yıllarda dünyanın çeşitli bölgelerinde yaptığı yardım faaliyetleriyle gönülleri fethediyor. Tanzanya’da 400 kişilik bir kabile, yapılan yardımlardan çok etkilenip topluca Müslüman olmaya karar verdi. Manisa Müftüsü Mustafa Soykök, “İnsanlarımız kurban bağışları dünyanın her yanında çok güzel gelişmelere vesile oluyor” dedi.

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV), bu yıl ‘Kurbanını Paylaş Kardeşinle Yakınlaş’ temasıyla düzenlediği vekâletle kurban kesim organizasyonu kapsamında 589 bin 136 kurbanın ihtiyaç sahiplerine dağıtılmasına verile oldu. Vekaletle kesilen kurbanlar yurtiçinde 81 il ve ilçe merkezinde, yurtdışında ise yoksulluk ve krizlerin yoğun yaşandığı Afganistan, Suriye, Irak, Filistin ve Arakan başta olmak üzere Afrika, Balkanlar, Türk Cumhuriyetleri, Kafkasya, Uzakdoğu ve Güney Amerika’nın da aralarında bulunduğu 77 ülkenin 339 bölgesinde ihtiyaç sahibi insanlara ulaştı. Vakfa yapılan kurban bağışlarından 4 milyon 889 bin aile ve toplamda yaklaşık 24 milyon kişi yararlandı.
MANİSA EN ÇOK BAĞIŞ YAPAN 3. İL
Manisa Müftüsü Mustafa Soykök, kendisinin de birkaç kez katıldığı kurban eti ve gıda yardımı faaliyetleriyle dünyanın her bölgesinde, farklı etnik ve inanç gruplarına mensup milyonlarca insanın kalbinin fethedildiğini söyledi. Manisa’nın bu yıl TDV’nin kurban bağış kampanyasına 7 binin üzerinde vekalet vererek İstanbul ve Bursa’dan sonra en çok vekalet veren il olduğunu belirten Soykök, “Bu yılki hedefimiz 6 bin 666’ydı. Ancak müftülük bünyesindeki hocalarımızın gayretleri ve Manisalı vatandaşlarımızın destekleriyle bu rakamın çok üzerine çıktık. İnsanlarımızın kurban bağışları dünyanın her yanına yayıldı ve çok güzel gelişmelere vesile oldu” diye konuştu.
UZAK COĞRAFYALARDA İNSANLAR SEVİNİYOR
Kurban organizasyonunun basit bir et bağışı olmadığını, dünyanın her yerine Türk Bayrağı ile ve devleti temsilen gidildiğini anlatan Soykök, “Çok uzak coğrafyalara gidiyoruz. Birkaç yıl önce ben de Pakistan’a giden bir heyetteydim. Karaçi şehrinde yardım dağıtacağımız bölgeye trafik ve çeşitli nedenlerle gecikince, bizi bekleyen bir kabile dönmek zorunda kalmış. Bunu telafi etmek için onların yaşadığı yere gitmeye karar verdik. Güvenlik sorunu hat safhada olduğu için bize zırhlı araç verdiler. Ertesi gün gittiğimiz köyde bir bayram havası oluştu. Orda bir kola firmasının tabelasını gördüm. Başkalarının ticari kaygılarla gittiği bir yere biz mutlaka gitmeliydik ve çok şükür gidip insanları sevindirdik” ifadelerini kullandı.
TANZANYA’DA BİR KABİLE MÜSLÜMAN OLDU
Müftü Soykök, Tanzanya’da yaşanan bir olayı ise şöyle anlattı: “Arkadaşlarımız Tanzanya’da bir kabileye gidiyor, Hristiyan bir kabile. Kabile reisi önce yardım konvoyuyla gelen arkadaşlarımıza soğuk davranıyor. Bizimkiler neden böyle davranıldığını sorunca, kabile reisi ‘Siz yanlış gelmişsiniz, biz Müslüman bir kabile değiliz’ diyor. Arkadaşlarımız, ‘Müslüman olmadığınızı biliyoruz ama bizim dinimiz herkese yardım etmeyi emreder, Müslüman olmanız şart değil’ diyor. Sonra 2-3 gün boyunca bölgede yardım faaliyetleri sürüyor. Kabile şefi ve insanlar Müslümanları tanıma fırsatı buluyor. Dönüş sırasında, kabile şefi ‘biz sizin dininizi çok sevdik, Müslüman olmaya karar verdik’ diyor. Böylece 400 kişilik kabiledeki herkes İslamiyet’i seçiyor.”
BİR EVDEKİ 2. KURBAN İÇİN VEKALET İSTENİYOR
Özellikle son yıllarda benzer olayların sıkça yaşandığını anlatan İl Müftüsü Mustafa Soykök, kurban bayramında bir evde birden fazla kurban kesiliyorsa birini vekalet olarak talep ettiklerini söyledi. Soykök, “Kesilmesi düşünülen kurbanların tamamını vekalet olarak isteyip de yereldeki kurban sayısını da azaltmamak gerekiyor. Yerel üreticiyi de düşünmek lazım. İnşallah seneye uygun fiyatta kurban bulursak, Manisa’da da vakıf olarak kurban kesmek istiyoruz” şeklinde konuştu.