Manisa’da depreme dayanıksız olması nedeniyle yıkılan Atatürk Ortaokulu’nun projesi bahçedeki ağaçların kesilmemesi için değiştirildi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün hassasiyetini dikkate alan TOKİ mühendisleri okulun projesinin yönünü tamamen değiştirirken, bahçedeki zeytin ağaçları ve çevresindeki diğer ağaçlar da korunmuş oldu.

Yunusemre ilçesinde bulunan Atatürk Ortaokulu depreme dayanıksız olması dolayısıyla yaklaşık 2 buçuk yıl önce yıkıldı. TOKİ mühendisleri tarafından yeni okulun projesi hazırlandı. Bu projede okulun bahçesindeki ve çevresindeki ağaçların kaldırılması üzerine İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Dikici ve yardımcısı örnek bir davranış göstererek konuyu TOKİ mühendislerine ilettiler. Mühendisler de büyük bir hassasiyet göstererek okulun projesinin yönünü güneye çekti. Yapımı devam eden okulun bahçesinde bulunan her biri 100 yıldan yaşlı olan zeytin ağaçları da korunmuş oldu. Yeni eğitim ve öğretim yılına yetişmeyen okulun Kasım ayındaki ara tatilde açılacağı öğrenildi.

Hayallerindeki bölümü kazandılar Hayallerindeki bölümü kazandılar

“AĞAÇLARI KORUMUŞ OLDUK”

Yapımında sona gelinen Atatürk Ortaokulu’nun projesinin yönünün değiştiğini kaydeden Manisa İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Dikici, “TOKİ tarafından yapılan projede yönü farklıydı, şu andaki gibi değil ters taraftaydı. Müdür yardımcımızla birlikte TOKİ ile irtibat kurduk ve projenin yönünü değiştirdik. Ağaçlara zarar vermesin diye, tam tersi yöne aldık.  Ağaçları korumuş olduk, bir de bahçenin daha nizami ve güzel olmasını sağladık. TOKİ mühendisleri ve mimarları yardımcı oldular, duyarlılık gösterdiler.  Zeytin ağaçları taşınma ihtimali vardı ona da gerek kalmadı.  İlk proje uygulansa caddelere okulun sırtı gelecekti, şu an daha güzel oldu. Hem ağaçlar korundu, hem de arazi daha faydalı şekilde kullanılmış oldu. Böylece ağaçlar kaldırılmasın diye proje de değişmiş oldu.” ifadelerini kullandı.