Özel Esentepe Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nden Op. Dr. Yaşar Akdoğan, diz eklemi rahatsızlıklarında fazla kiloların belirleyici rol oynadığını belirtti.BURSA (İGFA) -  Özel Esentepe Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nden Op. Dr. Yaşar Akdoğan,  menüsküs, bağ yırtıkları, kıkırdak ve halk arasında kireçlenme olarak bilinen kıkırdak hasarlarının sıklıkla göründüğüne dikkat çekerken, "Bazı hastalarda özellikle geceleri ve uykudan uyandıran ağrı tipik bulgular arasındadır. Kendi haline bırakıldığında, hiçbir zaman iyiye gitme olasılığı yoktur. Hasarlanmış kıkırdağın üzerine yük verildikçe, buradaki hasarlı bölge çevre dokuların hasarlanmasına sebep olacak. Daha kolay bir tedavi için ağrılarınız çoğalmadan hekime başvurun ve tedavinizi ihmal etmeyin” açıklamasında bulundu.

Diz ekleminin yaşam boyunca en çok kullanılan eklemlerden bir tanesi olduğunu söyleyen Özel Esentepe Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nden Op. Dr. Yaşar Akdoğan, “Yaşamımız boyunca her adımda diz eklemine yüklenir ve ondan yararlanırız. Bu sebeple, ortopedi polikliniklerinde diz eklemiyle ilgili rahatsızlıklar son derece sık görülmektedir” dedi. 

Geçmişte geçirilen kazalar, kırıklar veya çıkıkların da ileri yaşlarda kireçlenmeye neden olabileceğini vurgulayan Akdoğan, "Kilo hem hastalığın ortaya çıkmasında hem de tedavilerin istenilen etkileri gösterememesinde önemli rol oynamaktadır.”

Diz ağrısı tedavisinin nedenine ve hastalığın şiddetine bağlı olarak tedavisinin de değişeceğini vurgulayan Özel Esentepe Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nden Op. Dr. Yaşar Akdoğan, “Ağrıyı hafifletmek için belirli ilaçlar kullanılabilir. Buna ek olarak, diz çevresindeki kasları güçlendirmek için fizik tedaviyi önermekteyiz. Kıkırdak hasarının erken dönemlerinde eklem içi hyalüronik asit, PRP, yağ dokudan kök hücre ve kollajen uygulamaları yapılabilir. Rahatsızlık ilerlemişse ve hastanın yaşam kalitesi belirgin bir şekilde düşmüşse, tedavi için cerrahi müdahale gerekebilmektedir. Bu durumda artroskopik cerrahi veya protez ameliyatları bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Daha kolay bir tedavi için ağrılarınız çoğalmadan hekime başvurun ve tedavinizi ihmal etmeyin” dedi.