Sarıgöl’de 'Yayalara öncelik duruşu, hayata saygı duruşu' uygulandı Sarıgöl’de 'Yayalara öncelik duruşu, hayata saygı duruşu' uygulandı
Ahilik Haftası kapsamında yapılan törenlerin ilki Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Atatürk ve Milli Egemenlik Anıtı'nda gerçekleşti. Anıta çelenk konmasının ardından, Bedesten’e kadar mehter takımı eşliğinde kortej yürüyüşü gerçekleşti. Programa Manisa Valisi Yaşar Karadeniz, AK Parti Manisa Milletvekili Semra Kaplan Kıvırcık, CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mehmet Güzgülü, İl Emniyet Müdürü Ömer Uslusoy, AK Parti Manisa İl Başkanı Salih Hızlı, MHP Manisa İl Başkanvekili Murat Taşkıran, CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın katıldı.
         ESNAF DEĞİŞİME AYAK UYDURMALI
         Şehzadeler Belediyesi Bedesten Salonu’nda düzenlenen törende konuşan Manisa Valisi Yaşar Karadeniz, esnaf ve sanatkarın zor zamanda insanların yanında olan kişi olduğunu belirtti. Dönemin değişmesiyle beraber alışkınlıkların da değiştiğini kaydeden Vali Karadeniz, esnafın bu alışkanlıklara göre kendini ayarlaması gerektiğini vurgulayarak, “Müşteriyi memnun etmek için 20-30 yıl önceki alışkanları bir kenara bırakmalıyız. İnternette alışveriş artıyor. Esnaf da internete yoğunlaşmalıdır. Müşteri memnuniyeti esas alınarak insanların ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde solursa başarılı olur. Ahilik kültürün önemli bir parçasıdır. Bu milleti millet yapan Ahiliktir” diye konuştu.
         2021, AHİ EVRAN YILI OLARAK KUTLANIYOR
         Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Hasan Geriter ise UNESCO'nun, doğumunun 850. yıl dönümüne denk gelen 2021 yılını Ahi Evran Yılı ilan ettiğini hatırlatarak, "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan da 2021 yılını Ahi Evran Yılı olarak duyurmuştur. Ahilik felsefesinin kurucusu olan, bizlere büyük bir miras bırakan, ticaretimize yol gösterici kurallar koyan Ahi Evran’ı ve bu kültürün yaşatılmasına katkı sunan tüm ahileri saygı ve rahmetle anıyorum" ifadelerini kullandı.
         İSDİHDAMIN YARISINI ESNAF KARŞILIYOR
         Esnaf ve sanatkârların Türkiye'de üretilen mal ve hizmetlerin yaklaşık üçte birini, toplam istihdamın yarıdan fazlasını karşıladığını, bu anlamda ülke ekonomisinin omurgasını oluşturduğunu vurgulayan Geriter, “Ancak dünya üzerindeki finansal sistem; dev yatırımları, ışıltılı AVM’leri, herkesi ayrıştıran tüketim alışkanlıklarını destekliyor. Biz de bu düzen içinde, istihdamın azalmasına, piyasaların durgunlaşmasına karşı hayatta kalmamız için kendimizi yenilememiz ve güçlenmemiz gerekiyor. Dünya değişip gelişiyorken biz de değişip gelişmeliyiz. Geleneklerimize bağlı kalarak da değişmemiz mümkün. Ahilikte hedef; usta esnaf ve sanatkar yetiştirmek ve böylece, üretici ile tüketici, emek ile sermaye, halk ile devlet arasında iyi ve sağlam ilişkiler kurarak sosyal adaleti gerçekleştirmekti" ifadelerini kullandı.
         ÇIRAK BULMAK ZORLAŞIYOR
         Manisa Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mehmet Güzgülü ise konuşmasında eğitim sistemi yüzünden çırak ve kalfa bulmanın zorluğuna dikkat çekti. Törende, Yunusemre Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından temsili Şed kuşatma gösterisi gerçekleşti. Yılın ahisi seçilen matbaacı Hilmi Nevzat Karaoğlanlar’a ödülünü Vali Karadeniz takdim etti, Şeddini kuşattı.
         YILIN AHİSİ 51 YILLIK MATBAACI
         Halen Manisa Esnaf ve Sanatkârlar Odası’nın kayıtlı aktif üyelerinden olan Hilmi Nevzat Karaoğlanlar 1940 Manisa doğumlu. Vakıf İşhanı Zemin katında bulunan işyerinde, matbaacılık yapıyor. Babası da matbaacı olan Karaoğlanlar, babasının; “Mesleği benim yanımda öğrenme, elin işinde çalışırsan daha iyi öğrenirsin” demesi üzerine, 1954 Yılında Manisa Gediz Matbaası ve yerel bir gazete olan Işık Gazetesinin matbaasında çırak olarak çalışmaya başladı.
         YILIN KALFASINA VE ÇIRAĞINA ÖDÜL
         Yılın kalfası seçilen Kırkağaç Esnaf ve Sanatkarlar Odası üyesi olan 12 yıllık oto tamircisi Emin Kara’ya (28) ödülünü CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu takdim etti. Yılın çırağı seçilen Akhisar Marangozlar Esnaf ve Sanatkarlar Odası üyesi 3 yıllık marangoz Ali Çelik’e (20) Başkanvekili Mehmet Güzgülü takdim etti. Ahi Evran ve Ahilik İsimli Resim Yarışmasında dereceye girerek ödül alan isimler ise şöyle: 1. Hüseyin Çakır (Köprübaşı İlçesi Borlu Mesleki Teknik Anadolu Lisesi 9. Sınıf öğrencisi), 2. Elif Zeybek (Soma İlçesi Soma Mesleki Eğitim Merkezi 9. Sınıf öğrencisi), 3. Çiğdem Turan (Yunusemre İlçesi İMKB Mesleki Teknik Anadolu Lisesi 10. Sınıf öğrencisi)