Değişen hayat şartları ve ekonomik zorluklar ülke genelinde aile kurumunu olumsuz etkiliyor. Manisa'da son 10 yılda evlilik oranları düşerken boşanmalarda ciddi bir artış gözleniyor. İl ve İlçe Nüfus Müdürlüklerinin verilerine göre, geçen yıl Manisa genelindeki her 3 evlilikten 1'i boşanmayla sonuçlandı.

Adalasporlu karateciler Antalya'dan madalyalarla döndü Adalasporlu karateciler Antalya'dan madalyalarla döndü

SON 10 YILDAKİ TABLO OLUMSUZ

Sağlam aile yapısıyla tüm dünyaya örnek olan Türkiye'de son yıllarda gelişen teknoloji, değişen hayat şartları ve ekonomik zorluklar nedeniyle aile kurumu yıpranıyor. Ülke genelinde batıya gittikçe refah artarken, aile yaşamı ve çocuk sayısında azalma söz konusu. Manisa da son yıllarda aile kurumundaki olumsuz gelişmelerden etkilenen kentlerden biri. Son 10 yılda evlilik ve boşanma oranlarında yaşanan değişim, il genelinde aile müessesesinin ciddi sorunlarla karşı karşıya olduğunu gösteriyor.

BOŞANMA ARTIYOR, DOĞUM AZALIYOR

Manisa İl ve İlçe Nüfus Müdürlüklerinin verilerine göre 2011 yılında 10 bin 581 olan evlilik sayısı 2021 yılında ciddi nüfus artışına rağmen 10 bin 308'e düşerken, boşanma oranı 2 bin 262'den 3 bin 430'ü yükseldi. Boşanma sayısı 10 yılda yaklaşık yüzde 50 artarken, her 3 evlilikten birinin boşanmayla sonuçlandığı gözlendi. Evlilik kurumundaki olumsuz gelişmeler doğum oranlarına da yansıdı. 2011 yılında Manisa genelinde 18 bin 610 bebek doğarken, bu sayı 2021 yılında 16 bin 402'ye düştü.