Manisa Valiliği Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Farkındalık Programı düzenlendi. Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mustafa Feridun Gülgeç, ‘’ Hizmetlerimizi bir adım daha ileriye taşımanın gayreti içerisindeyiz.’’ dedi.

3 Aralık Dünya Engelliler günü kapsamında Manisa Valiliği ve Manisa Valiliği Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi. Farkındalık programında engelli öğrenciler, müzikte, sporda, halk oyunu gösterilerinde başarıya engelin sadece düşünceler olduğunu gösterdiler. Öğrenciler, yaptıkları gösterilerle izleyenlere engellilerin hayatın her alanında yer alabileceğini göstererek takdir topladı. Düzenlenen farkındalık programında özel öğrenciler dans edip, şarkı söyleyerek ve tekerlekli sandalye tenis sporu  ile güne anlam kattılar.

‘ENGELLİ DEĞİL ENGELLENEN’

Manisa Valisi Yaşar Karadeniz, engelli kavramı yerine engellenen kavramını kullanmanın daha doğru olduğunu kaydetti. Karadeniz, farkındalığı oluşturarak sizleri engellenen olmak durumundan çıkarma konusunda gayret gösterilmesi gerektiğini belirtti. Vali Karadeniz, “Dünya Kupası’nda çok güzel bir manzara izliyoruz. Japonya maçları oynandıktan sonra Japon gençleri ellerine birer mavi poşet alarak stadı temizliyorlar. O turnuva Japonya’da değil Katar’da yani kendi ülkelerinde değil. belki o stada tekrar gelmeyecekler. Ama stadı kendi seyirci gurubu kirlettiği düşüncesiyle hepsi stadı tertemiz yapıyorlar ve ondan sonra çıkıyorlar. İşte söylemeye çalıştığım husus bu. Kendimizden kaynaklanan başkasına olumsuzluk yaratabilecek kirliliklerin ve diğer engellemelerin ve olumsuzlukların gidermek hepimizin görevi. Başkasından beklemek yerine 85 milyon ferdimizin her biri kendi üzerine düşeni ben bunu yapmalıyım bilinciyle sorumlulukla hareket ederse her konuda olduğu gibi engellemeler konusunda da çok yol alacağımızı inanıyorum” diye konuştu.

‘ASIL ENGEL İNSANLARIN ÖNYARGILARIDIR’

Programın açılış konuşmasını yapan Manisa Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mustafa Feridun Gülgeç,  3 Aralık günü, Birleşmiş Milletlerin 1992 yılında almış olduğu karar sonrası, “Uluslararası Engelliler Günü” olarak ilan edilmiştir. 3 Aralık, o gün itibariyle tüm dünyada engelli insanların sorunlarına dikkat çekmek için belirlenmiş bir gündür.  Engellilik; görmemek, duymamak, yürüyememek ya da başka bir fonksiyon kaybı değildir. Tüm dünyada artık engelin çevreden kaynaklı sorunlar olduğu kabul görmüştür. Yani, engelli bireyler bir yerden bir yere rampa ve asansör olmadığı için gidemiyorsa, sokakta kaldırımlar erişilebilir olmadığı için hareket edemiyorsa, araçları için ayrılmış otoparklara başka araçlar park ediyorsa, toplu taşıma araçlarına alınmıyorsa, işe girmek istediğinde reddediliyorsa, insanların “sen bunu yapamazsın” cümlelerine maruz kalıyorsa asıl engel burada demektir. Yani asıl engel, hayatın her alanının erişilebilir olarak düzenlenmemesi ve insanların önyargılarıdır. Üstelik bu talepler, engelli bireylerin sağlanmasını istedikleri ayrıcalık ya da lütuf da değildir. Bunlar, herkesle birlikte eşit ve adil bir ortamda yaşayabilmeleri için gerekli düzenlemelerdir. Bu hakların farkında olarak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak engelli vatandaşlarımızın hak ettikleri hayat standartlarına kavuşabilmeleri amacıyla birçok faaliyete imza atmış bulunmaktayız” dedi. 

AİLE SOSYALDEN ENGELLİ BİREY VE AİLELERİNE TAM DESTEK

Manisa Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü olarak Manisa’da yapılan çalışmalardan bahseden Gülgeç, “Engelli bireylerin öncelikle aile yanında desteklenmeleri düşüncesiyle bakıma ihtiyaç duyan engellinin bakımını üstlendiği için çalışamayan yakınlarına yönelik bir destek olan evde bakım aylığından ilimizde aktif olarak 8 bin 915 vatandaşımıza hizmet veriyoruz.  Toplu taşıma araçlarında ücretsiz seyahat gibi engellilere tanınan hak ve hizmetlerden yararlanmada kullanılmak amacıyla Engelli Kimlik Kartı hizmetinden 2022 yılı içinde ilimizde 4 bin 539 engelli vatandaşımıza, engelli bireylerin ve ailelerinin toplumla kaynaşmasını ve bireyin sosyal gelişimi için programlar üreterek destek olmak amacıyla engellilere ve ailelerine hizmet veren Manisa Gündüzlü Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğümüz tarafından aktif olarak 95 engelli vatandaşımıza, bakım ve rehabilitasyon alanında çeşitli engel gruplarına hizmet veren, İl Müdürlüğümüze bağlı Kamu Kurumları ve özel kuruluşlarımız ile toplam 793 bakıma ihtiyacı olan engelli vatandaşımıza hizmet vermekteyiz. Özellikle Bu kapsamda, Manisa ili olarak acil durumda olan hiçbir engelli vatandaşımızı dışarıda yalnız bırakmadığımızı belirtmek isterim. 2022 yılında Erişebilirlik denetimleri kapsamında kamu ve özel sektöre ait 60 adet bina denetimi ile Büyükşehir Belediyesi ulaşım dairesine bağlı 80 adet toplu taşıma aracı denetimi gerçekleştirilmiştir.  Aynı zamanda engellilik alanında, birçok projede Müdürlüğümüz gerek uygulayıcı ortak gerekse iştirakçi olarak görev almaktadır. Bu anlamda hizmetlerimizi bir adım daha ileriye taşımanın gayreti içerisindeyiz. Bizlerden desteklerini esirgemeyen başta Sayın Valimiz olmak üzere tüm paydaş kurumlarımıza ve derneklerimize teşekkürlerimizi sunuyor, gösterdikleri azim ve gayretleri ile her daim bizlere ışık olan engelli kardeşlerimizi saygı ve muhabbetle selamlıyorum” ifadelerini kullandı.

‘BİR KUTLAMA DEĞİL FARKINDALIK’

Vatandaşlardan su kesintilerine tepki Vatandaşlardan su kesintilerine tepki

Manisa Altınokta Körler Derneği Başkanı Hüseyin Pehlivan, burada bir kutlama yapmadıklarını, farkındalık oluşturduklarını söyledi. Pehlivan, “Bizimi bu toplumda yaşadığımızı kabullensinler. Bizler bu toplumun birer parçasıyız. Ayrımcılık istemiyoruz. Yaşam hakkımıza sahip çıksınlar. Birlikte üretmek istiyoruz” dedi.

EN GÜZEL GÖSTERİLER GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Gündüz Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi, Yunusemre Özel Eğitim Uygulama Merkezi, Yunusemre Belediyesi Muradiye Engelsiz Yaşam Merkezi, ZİÇEV ( Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı), Manisa Özel Uygulama Okulu (Şükran Bliginer Özel Eğitim Uygulama Okulu), Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Tekerlekli Sandalye Masa Tenisi, Karaağaçlı Engelsiz Yaşam Merkezi’nde hizmet alan özel öğrenciler en güzel gösterilerine gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadılar. Engellilere destek verildiği zaman neler yapabileceklerini gerçekleştirdikleri birbirinden güzel gösterilerle en iyi şekilde anlattılar.

Düzenlenen programa Manisa Valisi Yaşar Karadeniz ve eşi Zehra Karadeniz, Manisa İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Zafer Tombul, İl Emniyet Müdürü Ömer Uslusoy, Yunusemre Kaymakamı Atilla Kantay, Şehzadeler Kaymakamı Cemal Hüsnü Çaykara, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Gökbunar, Manisa İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Dikici, Manisa Tarım ve Orman İl Müdürü Metin Öztürk, İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Sudak, Manisa Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mustafa Feridun Gülgeç, Manisa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Fırat Özcan, Şehzadeler Belediye Başkan Yardımcısı Haşim Yener Bilir, Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı Şule Uygur, Deva Partisi Manisa İl Başkanı Cansın Tunçdirek, engelli dernekleri ve engelli vatandaşların aileleri katıldı.