Mecliste yapılan oylamada Cumhur İttifakı üyeleri çekimser oy kullandı. Belediye Başkanı Besim Dutlulu, "Anladık ki tavuğun bile AKP'lisi CHP'lisi varmış!" dedi.

     

         Akhisar Belediyesi'nin kırsal kalkınmaya destek amacıyla bir süre önce başlattığı 'her haneye 20 civciv projesi', bir süre önce Tarım ve Orman Bakanlığı'nın konuyla ilgili genelgesi nedeniyle askıya alınmıştı. Tarım İl Müdürlüğü, genelgeye işaret ederek projenin çeşitli hayvan hastalıklarına davetiye çıkarabileceği gerekçesiyle uygun görülmediğini açıklarken, Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu uyarı yazısının siyasi olduğunu savunmuştu. Geçtiğimiz günlerde Manisa Manşet Gazetesi tarafından kamuoyuna duyurulan gelişmeler, önceki gün yapılan Akhisar Belediye Meclisi'nde de Cumhur İttifakı ile Millet İttifakı üyelerini karşı karşıya getirdi.

         BAZI AK PARTİLİ BELEDİYELER DE DAĞITTI

         Belediye Başkanı Dutlulu, Meclis'te konuyla ilgili yaptığı açıklamada çiftçiye yönelik tavuk desteğini daha önce bir çok belediyenin yaptığını hatırlatarak, "Ülkemizde belirli aralıklarla bu projeyi yapan belediyelerimiz var. AK Partili Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Belediyesi var. MHP’li Ereğli Belediyesi var. Bu ‘hastalık riski’ AKP ve MHP’li belediyeler tarafından yapılınca sorun olmuyor da CHP’li bir belediye yapınca mı sorun oluyor? Yani kısaca anladık ki, tavuğun bile AKP’lisi CHP’lisi oluyormuş. Memleketimizde AKP’li tavuklar hasta etmiyormuş, CHP’li tavuklar hasta ediyormuş.  Biz, Akhisar Belediyesi olarak ayrı bakanlığa bağlıyız da, Gaziantep, Kocaeli, Ereğli Belediyeleri ayrı bakanlığa mı bağlı? Onlara onay var ama bize yok. Böyle siyaset yapılmaz. Sizin bu siyasi tavrınız sebebiyle çiftçi en kötü yıllarını yaşıyor. Hizmet üretmek, halka destek olmak isteyenlere engel olmayın” dedi.

         'BU TUTUM İKTİDARA ZARAR VERİYOR'

         Bu işe başlarken tüm araştırma ve geliştirme çalışmalarını gerçekleştirdiklerini, Başkan Yardımcısı Bedri Türk'ün yıllarca Akhisar İlçe Tarım ve Orman Müdürü olarak çalıştığını anlatan Dutlulu, "Kırsal Hizmetler Müdürümüz Ziraat Teknikeri Hasan Umutlu yine İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünde ziraat mühendisi olarak yıllarca çiftçilerimizle çalışmış, projeler geliştirmiş birisi. Bu işi bilen, kümes hayvancılığından anlayan veteriner hekimlerden, ilgili kişilerden de görüşler aldık. Ama Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızdan ‘Yapılamaz’ kararı geldi. Biz asla devletimizle çatışmayız, her zaman saygımız en üst derecede. Tek derdimiz Akhisar’ımıza hizmet gelmesi ve şehrimiz gelişip kalkınması. Kimseyle kavga etme niyetinde değiliz. Ama iktidar partisi şunun farkında değil, bu tarz bir turum ile kendilerine ciddi bir şekilde zarar veriyorlar. Köylünün alacağı ufacık bir desteği bile, ‘onlar yapıyor biz yapmıyoruz engel olalım’ diyerek siyasete alet ediyorlar" şeklinde konuştu.

         AK PARTİ VE MHP'LİLER ÇEKİMSER KALDI

         Akhisar kırsalında 4 bin 500 hanenin bu projeye başvurduğunu ve ciddi bir talep olduğunu da kaydeden Dutlulu, "Şimdilik bu projemizi ilgili komisyonlarımıza (Tarım Komisyonu- Çevre ve Sağlık Komisyonu) havale edilmesini oylarınıza sunacağım ama şunu da belirtmek isterim; bu zihniyetin, bu iktidarın çok yakında değişeceğine ve köylüyü, çiftçiyi destekleyen bu tarz projelerin önündeki engellerin kalkacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı. Akhisar Belediye Meclisi’nde yer alan ve çiftçiye aşıları yapılmış 20 adet yumurtacı ırk ücretsiz tavuk dağıtılmasını kapsayan Kırsal Mahallelere Yönelik Destek maddesi, AK Parti ve MHP’li meclis üyelerinin çekimser, CHP ve İYİ Partili meclis üyelerinin evet oyu ile Tarım Komisyonu ile Çevre ve Sağlık Komisyonu’na havale edildi.