Başkan Ergün'den Manisa TSO Başkanı Yılmaz'a tebrik Başkan Ergün'den Manisa TSO Başkanı Yılmaz'a tebrik

Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan'ın Tunceli'de yaptığı, "Burası Dersim" açıklaması altılı masadaki Deva Partisi ile İYİ Partiyi karşı karşıya getirdi. İYİ Parti Manisa İl Başkan Yardımcısı Erham Dumlu, bu sözleri nedeniyle Babacan'ı kınamıştı. Deva Manisa İl Başkanı Cansın Tunçdirek, "Bu sözler altılı masaya zarar verir" diyerek Dumlu'dan özür dilemesini istedi. Ancak Dumlu, özür dilemediği gibi eleştirilerini sürdürdü.

Millet İttifakının iki önemli bileşeni olan CHP ve İYİ Parti başta olmak üzere 6 siyasi partinin bir araya geldiği Altılı Masa'da 'Dersim' çatlığı yaşanıyor. Kürt sorununun çözümü konusunda özgürlüklü bir dil kullanan Deva Partisi lideri Ali Babacan, geçtiğimiz günlerde Tunceli'de "Bakın burası, Dersim. Tarih boyunca çok büyük acılar yaşadı, yasaklara maruz kaldı. İnşallah Dersim'in devası olacağız” ifadelerini kullanmıştı. İYİ Parti Manisa İl Başkan Yardımcısı Erhan Dumlu, sosyal medya hasından bu açıklamayı eleştirirken, "İstanbul'a Konstantinapolis demek gibi bu söylem. Bu sözlerinden dolayı Ali Babacan'ı kınıyorum. Olduğunuz yer Tunceli!" demişti.

'ALTILI MASAYA ZARAR VEREN ADIMLAR'

Deva Partisi Manisa İl Başkanı Cansın Tunçdirek, önceki gün gazetecilerle yaptığı sohbet toplantısında İYİ Partili Dumlu'nun ifadelerine işaret etmiş ve "Millet İttifakı'nda bulundukları ana muhalefet partisi de Tunceli’ye  Dersim dedi. Siz onlar ile Millet İttifakı yaptınız. Bu tip açıklamaları açıkça ben kınıyorum. Açıklamayı şahsi olarak kendileri yaptıysa büyük bir gaflete düşmüşlerdir. İnsanların neye nasıl hitap edebileceğine siz karışamazsınız. Tunceli’deki halk Dersim diyorsa saygı göstereceksiniz. Bunun altında ayrıştırıcı bahaneler aramak, ucuz siyaset yapmak hoş değil. Bu gibi şeyler 6’lı masaya zarar verecek tehlikeli adımlardır. Bu adımlardan bir an önce vazgeçilmesi gerekiyor. Genel başkanıma ve partime özür bekliyorum" açıklamasında bulundu.

İYİ PARTİLİ DUMLU, ELEŞTİRİLERİNİ SÜRDÜRDÜ

Ancak İYİ Partili Dumlu geri adım atmadığı gibi, benzer yöndeki açıklamalarını sürdürdü. Dumlu, dün sosyal medya hesabından İYİ Partililerin tepkilerini paylaşırken, "Bu topraklarda yaşayan her birey Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün liderliğinde alınan kararlara ve kanunlara saygı duymayı öğrenecektir" yorumunda bulundu ve eleştirisini sürdürdü. Konuyla ilgili iki parti arasındaki gerilimin ne boyuta ulaşacağı merak ediliyor. İYİ Parti İl Başkanı Hasan Eryılmaz'ın ise yaşanan polemik karşısında sessiz kalması dikkat çekiyor