Türkiye’nin birçok yerinde dar gelirli vatandaşların bakkal borcunu ödeyerek iyilik hareketi yürüten kişilere, Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi de eklendi. Olayı bakkal işleten ve gazeteci kökenli olan Engin Etingü sosyal medya hesabından paylaştı. Ekingü, “Veresiye defterindeki kayıtlı borçları cebinden ödedi. Bazı vatandaşlar sevinç gözyaşları döktü” dedi.

Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, kenar mahallelerde yaşayan dar gelirli vatandaşların bakkallardaki veresiye defterine kayıtlı borçlarını kapattı. Olayın şahidi olan gazeteci kökenli bakkal işletmecisi Engin Etingü, önceki gün sosyal medya hesabından şu bilgileri paylaştı: “Bugün öğlen saatlerinde telefonum çaldı, arayan kardeşim Kamuran’dı. ‘Abi markette birileri geldi, seninle görüşmek istiyor’ dedi ve telefonla beni görüştürdü. Telefonun öbür ucundaki şahıs Cengiz Şişmanlar’dı. ‘Engin bey hayırlı işler, biz şu anda sizin dükkandayız. Başkan Mehmet Çerçi bakkal ve marketlere veresiye borcu bulunan ödemekte sıkıntı çeken vatandaşların borçlarını kapatmak istiyor. Size borcu olan vatandaşlarımız varsa borçlarını kapatmak istiyoruz’ dedi.

BORCU ÖDENENLER ÇOK ŞAŞIRDI

Ben de kendilerine, ‘kardeşim Kamuran veresiye defterine baksın, orada kimlerin borçları varsa ve özellikle ödeyemeyecek durumdakilerin borçlarını söylesin’ dedim ve kendilerine teşekkür ettim. ‘Biz o zaman burada Kamuran Bey ile borcu olanların borçlarına bakalım ve veresiye borçlarını kapatalım’ dedi. Ben de bu güzel hayırlı yardımından dolayı esnaf arkadaşlarımız adına Başkan Dr.Mehmet Çerçi'ye teşekkürlerimizi iletmelerini rica ettim. Markete geldiğimde kardeşim Kamuran, ‘Borçları kapatıp teşekkür edip ayrıldılar’ dedi. Daha sonra kardeşim ile Başkan Çerçi'nin çok hayır dua aldığını konuşurken, o sırada borcu kapatılan bir vatandaş içeri girdi bir şeyler almak istediğini söyledi, yine 'tabii ki 'dedik. Bu arada da ‘senin borcun ödendi' deyince adam bir şaşkınlık içinde ‘nasıl yani’ dedi. Senin borcunu Mehmet Çerçi kapattı dediğimizde ise ‘Mehmet Çerçi benim borcumu neden kapatsın ki, adam beni tanımaz etmez’ dedi. ‘Gerçekten senin borcunu ve seninle beraber çok sayıda kişinin borcunu kapattı’ dedik. Bu arkadaşımız bir türlü inanamadı.

BAZILARI MUTLULUK GÖZYAŞI DÖKTÜ

Dışarı çıktı 2-3 tur attı tekrar geri geldi ‘gerçekten kapattı mı borcumu’ dedi. ‘Gerçekten orcunu kapattı’ deyince yüzünde gülücükler açtı, sevinci mutluluk gözyaşlarına döndü. Daha sonra veresiye borcu kapatılan diğer vatandaşları da bir bir telefonla arayarak borçlarının kapatıldığını söyledik. İnanamayan vatandaşlar dükkanımıza gelerek ‘gerçekten mi’ diye tekrar tekrar sordular. Ben de ‘evet gerçekten, Mehmet Çerçi şahsi olarak kendi cebinden borçlarınızı kapattı. Artık marketimize veresiye borcunuz kalmadı’ dedim. Bizim müşterilerimiz olan ve borcunu ödeyemeyen Bu vatandaşlar defalarca teşekkürlerini dile getirerek ‘Allah bin kere razı olsun şu zor günümüzde yanımızda oldu. Başkan Çerçi'ye tekrar tekrar teşekkür ediyoruz’ dediler.