Manisalıların Aşçı Mehmet abisi olarak bilinen Lokantacılar Kebapçılar Tatlıcılar ve Yoğurtçular Esnaf Mehmet Akgül, Gönül Yolu Sohbetlerinde aşçılık mesleğindeki 55 yıllık tecrübesini anlattı.

Şehzadeler Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından hayata geçen Gönül Yolu Projesinde Geçmişten Günümüze Ahilik ve Yansımaları konulu bir söyleşi gerçekleştirdi. Şehzadeler Kaymakamlığı Toplantı Salonunda gerçekleşen programa Şehzadeler Kaymakamı Cemal Hüsnü Çaykara ve eşi Nur Çaykara, emekli olan Vali Yardımcısı Volkan Köksal, Mehmet Akgül’ün eşi Saadet Akgül, ilçe kurum müdürleri ve geleceğin aşçı adayı öğrenciler katıldı.

11 YAŞINDA BAŞLADI, 55 YILDIR YEMEK YAPIYOR

Konuşmasında, 11 ilkeden oluşan Ahilik nasihatinden bahseden Akgül, yıllarca üzerinde taşıdığı aşçı kıyafetiyle hitap etti. 11 yaşında, tarihi Bedesten’in karşısında bulunan Aşçı Yaşar ve İsmail Usta’nın yanında çırak olarak çalışmaya başlayan Aşçı Mehmet Akgül, 55 yıldır aşçılık mesleğini severek yapıyor. Her sabah dükkanı besmele ile açtığını ifade eden Akgül, bunun Ahiliğin en önemli prensiplerinden biri olduğunu vurguladı.

Otomobil devrildi: 2 yaralı Otomobil devrildi: 2 yaralı

AHİLİK ESNAF DAYANIŞMASI İÇİN KURULDU

Akgül, “Ahilik teşkilatı Selçuklular zamanında kurulan ve ciddi prensipleri olan bir esnaf örgütüdür. Bir nevi zamanın esnaf ve ticaret odası gibi. Ahilikte esnafların bir takım ilkeler çerçevesinde hareket etmesi gerekir. Bu örgüt zamanın gözde düşünce adamı ve kanat önderi durumunda olan Hacı Bektaşi Veli Hazretlerinin doğrultusunda kuruldu. Kurucusu Ahi Evran’dır. Kuruluş amacı ticarette ahlaki ilkeler kazandırmak, esnaf dayanışmasını sağlamak, halkımız arasında ticaret kültürünü yaymak ve geliştirmektir" dedi. Şehzadeler Kaymakamı Cemal Hüsnü Çaykara ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Müdürü Esin Ağırkaya de birer konuşma yaparak tecrübelerini paylaşan Mehmet Akgül’e teşekkür etti.