Yunusemre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 136 kg  toplayarak ilçede okullar arasında en fazla atık pil toplayan okul oldu.

Yunusemre Belediyesi, Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği işbirliği ile okullarda atık pil toplanmaya başlanmıştı. Yunusemre ilçesinde Yunusemre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 136 kg pil toplayarak ilçede en fazla pil toplayan okul oldu.

Yunusemre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Sayim Can öğrencilere çevreyi ve doğayı  koruma  bilinci aşılama açısından önemli bir etkinlik olduğuna vurgu yaptı. Yunusemre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Sayim Can şöyle dedi;

"Yunusemre Belediyesi koordinesinde Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneğinin düzenlediği okullar arası atık pil toplama kampanyasına okulumuz olarak her yıl olduğu gibi bu yılda katılım sağladık. Biyoloji öğretmenimiz Fahriye Dursun rehberliğinde çevre kulübü öğrencilerimizle birlikte öncelikle eğitim öğretim yılının başında çocuklarımızın çevre bilincini geliştirmek amacıyla öğrencilerimize eğitim verdik. Bu eğitimlerin sonrasında ise çocuklarımız atık pil toplama kampanyasında duyarlılıkları arttırıldı. Bu kampanya kapsamında 136kg atık pilimizi okulumuzda biriktirdik ve belediye yetkililerine teslim ettik. Bu proje ile gelecekte çocuklarımızın ve gençlerimizin daha yaşanabilir bir dünyada çevreyi koruyarak geleceğe daha umutla ve huzurla bakmalarını sağlamak. Projemizin son derece faydalı olduğunu düşünüyoruz. Projede emeği geçenlere teşekkür ederim" dedi.

Yunusemre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi  Biyoloji öğretmeni ve proje koordinatörü Fahriye Dursun ise " Bu projeye başlarken temel amacımız toprağımızı korumaktı. Atık pillerin geri dönüşümünü sağlayarak bütün besinlerimizin temel kaynağı olan toprağımızı korumak . Önce bu bilgileri çocuklarımıza  verdik.  Bu bilinçle yola çıkarak biz bu kadar pili toplamayı başardık. Okulumuzun tüm öğrencileri bir adet kalem pilin 4 metre kare toprağı kimyasal olarak kirletebilecek güçte olduğunu biliyor. Toprağımızın kirlenmemesi için bu pillerin dönüşümünü sağlamak gerekiyor. Buradan yola çıkarak biz bunu başardık" dedi.   

Rüyasının izinden gitti petrolü buldu Rüyasının izinden gitti petrolü buldu

Yunusemre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri ise  ilçede  en çok atık pil toplayan okul oldukları için mutlu olduklarını dile getirdiler ve pil toplamaya devam edeceklerini ifade ettiler.