Manisa’da 5 Nisan Avukatlar Günü törenle  kutlandı.1420 civarında üyesi bulunan Manisa Barosu tarafından tören düzenlendi.  Manisa Adalet Saray’ı bahçesinde  gerçekleşen törene çok sayıda avukat katıldı. Manisa Barosu Başkanı Ümit Rona, Atatürk büstüne çelenk sundu. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Baro Başkanı Rona yaptığı konuşmada meslektaşlarının gününü kutladı. Avukatlar Gününün sadece avukatlar için değil aynı zamanda adil bir dünya hayal eden herkes için önemli olduğunu ifade eden Öztürk konuşmasında:

 “İnsanlık tarihi açısından şüphesiz ki yüzlerce, binlerce önemli tarih ve kutlama günü sayabiliriz. Ancak bu günler içerisinde Avukatlar Günü gücü ve önemi ile yadsınamaz ve sessizce geçilemeyecek günlerin belki de en başındakilerden biridir. Avukatlar Günü sadece Avukatlar için değil aynı zamanda adil bir dünya hayal eden herkes için önemlidir. Bu kutsal meslek sadece mensubu olanların mesleği faaliyetlerini değil aynı zamanda adil toplumun güvencesini işaret eder. Cesare Becceria o muhteşem eseri Suç Ve Cezalar Hakkında’ da “ Yasalar, ne zaman insanı savsar ve onu bir nesneye dönüştürürse ortada özgürlükten eser kalmaz.“ der. Bu çarpıcı tespit; toplumun özgürlük hakkı, hukuk biliminde insan unsurunun temel oluşu, ülkedeki adaletin gücünü ortaya koymak ve güçlü kılmak açısından Avukatlık Mesleğinin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Avukatlar yasaların insanı savsamayacağı ve insanı nesneye döndürmeyeceği bir adalet sisteminin mücadelesini veren cesur hukuk neferleridir. Büyük üstat ve hukukçu büyüğümüz Prof. Dr. Faruk Erem’ in avukatlık mesleğine yaklaşımda ortaya koyduğu “Suçluyu kazıyınız altından insan çıkar, biz avukatlık yaparken insanda ki suçu değil, insanı savunuruz.” muhteşem tespiti ve sözü savunmanın önemi ve avukatların insanı savunma özlemini ve inancını tarihi bir işarete dönüştürüp bir meslek kandili gibi karanlığın ortasına koymuştur” dedi.

Rona sözlerine şu şekilde devam etti: “Bugün dünyada ve ülkemizde Avukatlara ve Avukatlık mesleğine yönelik her eylem, aleyhe düzenleme, serzeniş, keyfi uygulama ve sıradanlaştırma çabaları bunları yapanların bindikleri dalı kesmelerinin farkında olmamaları gafletidir. Zira herkesi ve her şeyi ayakta tutan adalet ve adalete olan inançtır. Mülkü de insan gibi ayakta tutan, insanın da mülkün de temeli olan adaleti güçlü kılan savunma yani avukatlık ve avukatlardır. Bugün burada olan herkes ve değerli kamuoyu bilsin ki; Avukatlar, tüm sorunların varlığına rağmen ümidini ve inancını yitirmeden, hayal sanılan çok şeyi gerçekleştirecek güçte ve vakurluktadır. Bu meslek umudun, iddialı olmanın, cesaretin mesleğidir. Bu meslek teslimiyetin ve alışılmış çaresizliği savunanların mesleği değildir. Avukatlar bugün ve yarın savruk, simgelerin gölgesine saklanan sloganik anlayışların karşısında vaziyet alarak adaletli bir geleceği inşa etmekte kararlıdırlar. Vatanı en çok sevmenin en çok çalışmak olduğunu, çalışmanın ve umudu yitirmeden mücadelenin işaret edildiği yeri biliyoruz. Cumhuriyetimiz, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, Evrensel Hukuk ve Evrensel Değerler ile Meslek Etiği İlkeleri konusunda net ve kararlı bir yönetim anlayışı ile yarınlara daha umutla bakıyoruz. Bu Avukatlar Günü’ nde gerçekleşme mücadelesini verdiğimiz ve gerçekleşen hayaller yanında yeni bir mesleki geleceği inşa etmenin inancı ile buradayız. Avukatlar da, barolar da ve ülkenin güzide, cesur ve güçlü barosu Manisa Barosu ve değerli mensubu meslektaşlarımızda cesurca, dimdik ve umutla durmak için vardır.  Kısaca ve gür sesle biliyoruz ve inanıyoruz ki; her haksızlığı karşısında her hakkın yanında Manisa’da baro var! Manisa’ da avukatlar var! Bu bilinç, bu inanç ve bu gerçeğin gücü ile saygıdeğer meslektaşlarımla birlikte bu kutsal mesleği yapmanın onurunu paylaşarak tüm meslektaşlarımızın 5 Nisan Avukatlar Günü’nüzü kutlar, nice mutlu ve başarılı meslek yılları dileriz.  İyi ki varsınız. İyi ki Avukatız. İyi ki birlikteyiz. Nice 5 Nisan’lara.”