DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, özel bir televizyon programında gündemi değerlendirdi. Babacan, tercihlerinin seçimlerden önce parlamenter sistem ve geçiş süreci üzerinde mutabık kalmak olduğunu belirtirken, Kavala konusunun şahsi bir inatlaşma olduğunu söyledi.ANKARA (İGFA) - Seçimlerden önce hem parlamenter sistem üzerinde, hemde geçiş süreci ve yol haritası üzerinde mutabık kalmak istediklerini belirten DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, parlamenter sistemle ilgili detaylarda mutabakat sağlanırsa, bu mutabakat seçimden önce netleşirse, geçiş süreciyle alakalı net bir tablo ortaya çıkarsa parlamenter sistemle ilgili anayasa oylamasının 6 ay içinde yapılabileceğini düşündüklerini söyledi.

Özel bir televizyon kanalında canlı yayına katılan  DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, "Güç elimize geçmişken başkanlık sisteminin yetkilerini kullanalım’ demek olmaz" dedi.

Babacan perşembe pazarında vatandaşla buluştu Babacan perşembe pazarında vatandaşla buluştu

KAVALA KONUSU ŞAHSİ BİR İNATLAŞMA

Osman Kavala’yla ilgili konunun bir hukuk garabeti olduğunu öne süren Genel Başkan Ali Babacan, "Hukuk ekibimiz dosyaları çok detaylı incelediler. Ulaşılan dosyalarda bizim arkadaşlarımızın gördüğü; delile dayanan bir suç unsuru yok. Bunu hem kendi Anayasa Mahkememiz hem de Avrupa insan Hakları Mahkemesi tespit etmiş durumda. Burada şahsi bir inatlaşma var. Sayın Erdoğan bir kişi üzerinden bütün iş dünyasına, düşünürlerimize, sivil toplumumuza bir mesaj veriyor: ‘Bak kardeşim, benim canım sıkılırsa insanı içeriye attırırım ve kim ne derse desin çıkartmam’. Bir kişi üzerinden sisteme bir bakıma korku salıyor" diye konuştu.