Erciyes Üniversitesi 2 Sözleşmeli Personel alıyor Erciyes Üniversitesi 2 Sözleşmeli Personel alıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesine başvurular başladı. Manisa’da ev sahibi olmak isteyenler ise başvuruların ilk gününde kamu bankalarının açılış saatlerinden önce, şubelerin önüne gelerek uzun kuyruklar oluşturdu.

TOKİ tarafından gerçekleştirilecek Türkiye'nin en büyük sosyal konut projesinin başvuruları başladı. "Cumhuriyet Tarihinin En Büyük Sosyal Konut Projesi" diye nitelenen proje kapsamında Manisa'da 12 ilçeye 4 bin 100 konut yapılacak. E-devlet'in yanı sıra kamu bankalarından Ziraat ve Halk bankalarından da başvuru yapılabiliyor. Bu kapsamda Manisalılar yaşayan vatandaşlar sabah saatlerinden itibaren bankaların önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Şehzadeler ilçesindeki Halkbank'a evraklarıyla gelen vatandaşlar da yoğunluk oluşturdu.
Başvuru yapan vatandaşlardan Ali Gökmen, şehirde terzilik yaptığını ve yıllardır ev sahibi olamadığını, kirada oturduğunu belirterek, "TOKİ'lere yazılamaya geldim, daha önce de yazılmıştım, çıkmadı. Bu sefer kısmet diyelim. 5 bin lira maaş alıyorum, çıkarsa 2 bin lirasını oraya vereceğim, 3 bin lira ile geçineceğim." dedi.
Halil Zeybek de proje için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür ederek, sosyal konut projesinin diğer konut fiyatlarındaki yükselişi de durdurmasını beklediğini söyledi.
Yüksek Karaböcü de şu anda aylık kirası 3 bin lira olan bir evde oturduğunu dile getirerek, "Ben bu imkanla kira öder gibi evimi alacağım, ev sahibi olacağım. Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Allah razı olsun. Bu imkanı bize sundu, mutluyuz ve huzurluyuz. Ben bugüne kadar ev sahibi olamazdım." diye konuştu.
Ali Gökmen de engelli raporu olduğunu belirterek, 10 senedir kirada oturduğunu, proje ile ev sahibi olmayı umduğunu ifade etti.
MANİSA’YA 4 BİN 100 KONUT
TOKİ sosyal konut kapsamında 81 ilde toplam 500 bin sosyal konut, 250 bin konut amaçlı arsa, 50 bin işyeri yapacak. Manisa’da sosyal konut projesi kapsamında toplam 4 bin 100 konut yapılacak. Buna göre Ahmetli'de 78, Demirci'de 140, Gördes'te 100, Salihli'de 180, Akhisar’da 267, Alaşehir’de 240, Kırkağaç’ta 230, Kula’da 500, Saruhanlı’da 100, Soma’da 100, Şehzadeler’de  bin 415, Yunusemre’de 750 konut yapılacak.
PROJEYE BAŞVURU ŞARTLARI
Projenin başvuru şartları ise şöyle: “Başvuracak kişinin; T.C. vatandaşı olması, proje il sınırları içerisinde en az 1 yıl ikamet etmesi veya proje il nüfusuna kayıtlı olması, başvuruda bulunanların kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocukları üzerine T.C. sınırları içinde tapuda kayıtlı konutlarının bulunmaması; TOKİ’den daha önce ev sahibi olmama, aylık hane halkı gelirinin 16 TL’nin altında olması (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimleri Hariç), bir hane halkı adına tek başvuru yapılması, başvuruyu yapan kişinin 18 yaşını doldurmuş olması.” Genç kategorisine ise 14.09.1992 tarihinden sonra doğan vatandaşlar müracaat edebilecek.