Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Manisa Şube Başkanı Mehmet Akkoyun, artan enflasyon ve yaşanan hayat pahalılığının en çok emeklileri etkilediğini belirterek, “Emekli sokağa çıkamaz hale geldi. Bu maaşlarla emeklinin geçinme şansı yok. Mutlaka bu maaşların düzenlenmesi gerekiyor" dedi. Akkoyun bayram ikramiyesinin de en az 2 bin 500 lira olması gerektiğini belirtti.

          TÜED Manisa Şube Başkanı Mehmet Akkoyun, emeklilerin yaşadığı sorunları anlattı. Son zamanlarda meydana gelen enflasyon artışları ve beraberindeki hayat pahalılığı emeklinin belini büktüğünü belirten Akkoyun, “Emeklilerimizin müthiş bir geçim sıkıntısı var. Ücretlerin arttırılması ile ilgili genel merkezimin çalışmakta fakat istenilen seviyeye daha gelinememektedir. 2018’de çıkarılan emekli ikramiyelerine geçen sene 100 lira artış sağlandı. İkramiyelerde de bir artış bekliyoruz. Beklentimiz en az 2 bin 500 lira. Bayram ikramiyeleriyle emekliler en azından torunlarına bir şeyler alsın düşüncesiyle rakamda artışın olması gerekiyor. Emeklilerinde bu yükselişle biraz da olsun yüzü güler” diye konuştu.

          BU MAAŞLARLA GEÇİNİLMEZ

          Emekli maaşlarına yılbaşında yüzde 25 zam yapıldığını hatırlatan Akkoyun, “Bu zam ilk ayda eridi gitti. Şuanda temmuz ayı geliyor, tekrardan enflasyona göre bir zam beklentimiz var. Önümüzde üç ay var. Asgari ücrete yüzde 50 emeklilere ise yüzde 25 zam yapıldı. Emekliler zaten kan ağlıyor. Verilen paralar eridi, gitti. Emeklilerin yüzde 50’si asgari ücretin altında emekli maaşı alıyor. Bu insan nasıl geçinebilir. Türkiye’de en çok mağdur olan kesim emeklilerdir. Emekli sokağa çıkamaz hale geldi, pazarlara akşamları gidiyor. Bu maaşlarla emeklinin geçinme şansı yok. Mutlaka bu maaşların düzenlenmesi gerekiyor. Emekliler bu memleketin taşında toprağında emeği olan kişiler. Emekliyi her zaman desteklemek gerekiyor” ifadelerini kullandı.

          EMEKLİDEN KATKI PAYI ALINMAMALI

          Emekliler devlet hastanesini tercih ettiğini ve yazılan ilaçlara katkı payı ödediklerini anlatan Akkoyun, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bunların kaldırılması lazım. Emekliler bunu geçmişte ödedi. Tekrar yine emekliden katkı payı alınması doğru değil.  Bir türlü emeklilerin sorunları çözülemedi. Bu sorunların çözülmesini iktidardan talep ediyoruz. Manisa'da 8 bin 600 üyeye sahibiz. Şubemiz Manisa’da en büyük sivil toplum kuruluşlarından biri. Üyelerimiz için özel sağlık kuruluşlarıyla anlaşma yaparak onlara katkı sağlıyoruz. Üyelerimizin her sorunu ile ilgileniyoruz. Bunun yanı sıra üyelerimizin çocuklarına burs veriyoruz. Kışlık yakacak ihtiyacı için destek oluyoruz. Türkiye genelinde toplamda 114 şubemiz var. Genel merkezimiz ücretlerin arttırılması, ikramiyelerin yükseltilmesi adına yoğun bir şekilde çalışıyorlar.”