Dünya  Veteriner Hekimler Günü’nde  Manisa Veteriner Hekimleri Odası başkanı  Merter Yıldız  Cumhuriyet Meydanı’nda basın açıklaması düzenledi.

Basın açıklamasına Manisa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü müdür yardımcısı Melikşah Taşkın, Salihli İYİ Parti İlçe başkanı Ulvi Murat Tunca  ve veteriner hekimler katıldı. Atatürk Anıtına Veteriner Hekimler Odası başkanı Merter Yıldız ve  İl Tarım ve  Orman Müdürlüğü müdür yardımcısı Melikşah Taşkın tarafından çelenk konuldu. Ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Başkan Merter Yıldız 2022 yılının teması Veteriner Hekimlerin Zorluklarla Mücadele Gücünün Artırılması üzerine kurulu olduğunu söyledi. Veteriner Hekimlik mesleğinin önemine vurgu yapan Merter Yıldız 25 Nisan’da Yozgat Sorkun ilçesinde mezbahane sorumlu Veteriner Hekimi Volkan Lale’nin (42) bıçaklı saldırıyla öldürülmesine değinerek “Halkımızın sağlığını korumak için hastalıklı karaciğerin imhasından dolayı görev şehidi olduğunu ifade etti.

Veteriner hekimlerin bir an önce sağlıkta şiddet yasası kapsamına alınması gerektiğini söyleyen Yıldız,’’ Biz Veteriner Hekimler olarak hayvan sağlığına olduğu kadar halk sağlığına , insan sağlığına dikkat ediyoruz. Bizler olmasak düzgün efeftik tarım ve hayvancılık yapılamaz .Her zaman söylediğimiz gibi sağlıkta ön plandayız ,biz bir sağlık çalışanıyız. Maalesef Türkiye’de de tababet ve şuabat kanunu içerisinde veteriner hekimler sağlık çalışanı olarak görülmüyor. Sağlık çalışanlarına sağlanan imtiyazı ve gereklilik  olan ‘sağlıkta şiddet’ yasasına veteriner hekimler maalesef dahil edilmemiştir. Bizler bu mesleğe 7 gün 24 saat esasına göre ciddi manada destek verirken kurumlar ve kamu tarafından yeteri kadar korunmadığımızı düşünüyorum. Sesimiz duyulsun istiyoruz. Umarım daha gür bir şekilde sesimizi çıkartırız. Biz sağlığın her alanında varız. Olmaya devam edeceğiz. Hiçbir zorluk bizi yıldıramaz. Veteriner hekimlerin bu anlamlı gününü kutluyor , mesleklerini şiddetten uzak bir ortamda rahatlıkla yapabilecekleri daha mutlu yarınlara vesile olmasını diliyoruz.’’ dedi.