Manisa’da 9 Şubat 2022 tarihinde merkez ve ilçe oda ve toplu aşıma kooperatifleri başkanları toplu taşıma esnafının yaşadığı sorunları dile getirmek amacıyla bir toplantı gerçekleştirmişti. Toplantı sonrası yapılan açıklama siyasi mecralara çekilmek istenmesi nedeniyle başkanlar yeniden ortak açıklama ihtiyacı duydu. 
Manisa Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Konferans Salonunda yapılan ortak açıklamayı yapan Manisa Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Salih Karaağaç, “Bizler Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından toplu taşımada dönüşüm kapsamında araçları yenileri ile değiştirilen ve ortak gelir havuzu sisteminde çalışan şoför esnafıyız. Halen Manisa’nın değişik merkez ve noktalarında engelliye erişimi olan elektronik bilet kullanılabilen araçlarımız ile kamu adına kesintisiz olarak toplu taşıma hizmeti veriyoruz.  Bu hizmetimizde aile ve sosyal hizmetler bakanlığı tarafından çıkartılan ücretsiz veya indirimli seyahat kartları yönetmeliği kapsamında 65 yaş üzeri vatandaşlarımızı, yüzde 40 üzeri engeli bulunanları, şehit yakını ve gazilerimizi herhangi bir sınırlandırma olmadan ücretsiz taşıyoruz.  İçerisinden geçtiğimiz pandemi döneminde en fazla mağdur olan kesimlerdeniz. sokağa çıkma yasakları, araçlarımızın koltuk kapasitelerinin yüzde 50 ile sınırlandırılması, vatandaşlarımızın pandemi sürecinde toplu taşımadan uzaklaşması, sonrasındaki süreçte akaryakıt ve diğer masraflarımızdaki ciddi derecede artış nedeniyle hizmetimizi yürütemez noktaya geldik. Bu süreç içerisinde Manisa Büyükşehir Belediyesinden 2 ay akaryakıt desteği, terminal ücreti ve elektronik bilet kesintileri ile otobüslerin çalışma ruhsatlarından ücret alınmaması gibi bir dizin destekler aldık. UKOME tarafından ücretlerimize en son 07.02.2022 tarihinde artış yapıldı” dedi. 
Karaağaç, “Ekonomik yönden zorluk çeken vatandaşlarımıza ekstradan bir yük getirmeme, uygun fiyatla toplu taşımanın daha cazip hale getirilerek yüzde 50 oranında azalan yolcularımızın yeniden kazanabilmemiz amacıyla herhangi bir ücret artışı ve zam talebimiz yoktur. Ancak son dönemde en büyük gider kalemimiz olan akaryakıta gelen astronomik fiyat artışı nedeniyle gelirlerimiz giderlerimizi karşılayamadığından ciddi anlamda toplu taşıma hizmetini yapamaz noktaya geldik. Aslında bu sorunlarımızı dile getirmeye çalıştığımız esnada kimi çevreler ve kişilerce konuyu saptırarak bu açıklamalarımız sanki Manisa Büyükşehir Belediyesine yönelik yapılmış yada yapılacak bir eylem ile 21 Şubat 2022 tarihinden itibaren araçlarımızı çalıştırmayacağımız şeklinde lanse edildi. Biz zor şartlarda kamu hizmeti yürütüyoruz, bunun bilincindeyiz, Manisa Büyükşehir Belediyesine yönelik herhangi bir eylem ve davranışımız, toplu taşımadan çekilerek vatandaşlarımızı mağdur etme gibi bir durumumuz asla söz konusu olamaz, kaldı ki, büyükşehir belediye başkanımız imkânlar ölçüsünde bize hep destek olmuştur halende olacağına inancımız tamdır.  Bizler daha çok merkezi hükümetten ücretsiz taşımaya 2018 yılında 1.000 TL olarak verilen ve 4 yıllık süreçte hiç güncellenmeyen destekleme parasının günün şartlara uygun hale getirilmesi, artan akaryakıt kaynaklı maliyetlerimizin belli vergilerden muaf tutularak toplu taşımanın tercih edilebilir ve sürdürülebilir olması için ivedi çözüm getirilmesini istiyoruz.  Bu bağlamda; basında yer alan Manisa’daki toplu taşıma 21 şubat 2022 tarihinden itibaren kontak kapatacak, toplu taşıma hizmeti sunmayacak gibi haberlerin gerçekleri yansıtmadığı, işimizin başında olduğumuz ve kamu hizmeti sunduğumuz ancak sürdürülebilirliğinde zorlandığımızın bilinmesini, merkezi hükümet tarafından ivedi olarak toplu taşıma için akaryakıtta indirim yapılması, ücretsiz taşımanın makul bir seviyeye getirilmesini istiyor ve talep ediyoruz. Büyükşehir Belediyemiz adına toplu taşımayı en iyi şekilde sunmayı istiyor ve arzuluyoruz, bu manada büyükşehir belediyemiz tarafından da önceki dönemlerde olduğu ve yapıldığı gibi bu zorlu süreci atlatabilmek için destek yapmasını talep ediyoruz” diye konuştu.

Yaz ortasında kömür kuyruğu! Yaz ortasında kömür kuyruğu!