1874 yılında Manisa'da doğan, bestekarlığı ve din adamlığının yanı sıra Kurtuluş Savaşı'nda Yunan ordusuna karşı verdiği mücadeleyle tanınan Müftü Alim Efendi, Manisalılar tarafından rahmet ve minnetle anılıyor. Ancak Alim Efendi'nin yaşadığı evin 'cafe' olarak kullanılması tepkilere neden oluyor. Manisa Müftüsü Mustafa Soykök, Manisa'da Alim Efendi'nin hayatını ve eserlerini anlatacak bir müze ihtiyacı bulunduğunu, bunun için en uygun mekanın da hayatını geçirdiği evi olduğunu kaydetti. Manisalı yazar Tezcan Karadanışman, söz konusu evin bir kafetarya olarak kullanılmasını içine sindiremediğini belirtirken, tarihçi yazar Naci Yengin Müftü  Alim Efendi'nin hatırasına sahip çıkılarak evinin müzeye dönüştürülmesi gerektiğini vurguladı.

         DİN ADAMI DURUŞU SERGİLEDİ

         Manisa İl Müftüsü Mustafa Soykök, Müftü Alim Efendi'nin Manisa için çok önemli bir değer olduğunu ve gelecek nesillere en iyi şekilde anlatılması gerektiğini belirtti. Soykök, "Medeniyetimizde bir takım temel yapı taşları var; Yunus Emre, Ahmet Yesevi, Mevlana Celaleddini gibi... Bunlar şahsın ötesinde birer değer, birer fikriyattır. Bizi millet yapan değerler, bazen tarihi şahsiyetlerle temayüz ediyor. Müftü Alim Efendi de bunlardan biridir. Milli Mücadele'de Yunan işgaline karşı bağımsızlığımız için fetva vermiş, işgali kesinlikle kabul etmediğini deklara  etmiş, sadece bununla kalmayıp Milli Mücadele'yi organize etmiştir. Yunan işgaline karşı halkı seferber etmiştir. Bu din adamı duruşudur" dedi.

         MÜFTÜ ALİM EFENDİ MÜZESİ NEDEN YOK?

         Benzer şekilde Anadolu'nun farklı coğfrafyalarında din adamlarının büyük bölümünün aynı tavrı sergilediğini anlatan Soykök, Müftü Âlim Efendi'nin aynı zamanda bir bestekar olduğunu ve Manisalıların bu şahsiyete gerekli vefayı gösteremediği kaydetti. Soykök, "Müftü Alim Efendi'yi örnek bir şahsiyet olarak, medeniyet değerlerimizi temsil eden bir şahsiyet olarak gençlerimize anlatmalıyız. Onun eserlerine sahip çıkmalıyız. O'nu yâd edeceğimiz kaç tane eserimiz var? Müftü Alim Efendi'nin evi, ona yakışır tarzda korunuyor mu? Müftü Efendi Milli Mücadele Müzesi neden yok? O'nun sanatçı ve mücadeleci kişiliğine ilişkin eserler neden yok? Bu şahıslara karşı vefalı olmalıyız ki, çocuklarımıza örnek olarak anlatalım. Allah  muhafaza tekrar o zamanlar gelirse, evlatlarımız bu örnek şahıslar gibi kimlikleri, değerleri için mücadeleye girsinler" diye konuştu.

         EVİ, MİRASÇILARI TARAFINDAN SATILMIŞ

         Manisalı araştırmacı yazar Tezcan Karadanışman da dedesi Hafız Mehmet Raşit Efendi'nin yakın dostu olan Müftü Ahmet Alim Efendi'nin evinin bugün kafe olarak kullanılmasını içine sinmediğini söyledi. Tarihistan.org sitesinde konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Karadanışman, "Alim Efendi'nin evi kendisinin ölümünün ardından mirasçıları tarafından satılmıştır. Tarihi eser değerinde olduğu için yıkıp yerine başka apartman dikemiyorlar. Ama yanında yıkılmaya meyilli başka bir ev bulunuyor. Evin arka tarafı ise çöplük ve inşaat atıkları ile doldurulmuş. Burası olduğu gibi değerlendirilmeli. Burası şehrin merkezinde bulunan bir yer. Bu görüntü yakışıyor mu? Günün birinde kazara yakıp ardından yıkacaklar diye endişe içindeyiz" ifadelerini kullandı.

         MEZARI BAŞINDA ANMAK YETMEZ

         Evin şu anda bir kafeterya olarak kulanıldığına işaret eden Karadanışman, "Entel kafelerden oldu. Buna bir şey diyemeyiz sonuçta evin şimdiki sahibinin tasarrufu. Ancak yine de Alim Efendi'nin evi olarak onun hayatının, eserlerinin ve kahramanlıklarının sergilendiği bir ev olarak görmek tek hayalimiz. Keşke burası Alim Efendi'nin yeni nesillere tanıtıldığı ve asla unutulmayacağı bir müzeye dönüştürülebilseydi. Alim Efendi ölüm yıldönümünde mezarı başında son yıllarda anılmaya başlandı. Bu iş sadece anmakla olmaz. Alim Efendi'ye sahip çıkmak, adını genç nesillere aktarmak için görünen çalışmaların yapılması gerekiyor" şeklinde konuştu.

         MANİSA ADINA ÜZÜNTÜ VERİCİ BİR DURUM

         Tarihçi yazar Naci Yengin ise konuyu gündeme getirdiği bir yazısında, Müftü Alim Efendi’nin evinin Manisa’ya kazandırılması adına ne gerekiyorsa yapılması gerektiğini söyledi. Yengin, "Bizim önerimiz müze olması yönündedir. Manisa gibi yanan, yakılan, katliamlar yaşayan bir şehirde Millî Mücadele Müzesinin bulunmayışı üzücüdür, manidardır! Müftü Âlim Efendi’nin evinin kurtarılması ve Millî Mücadele Müzesi olması konusunda kamuoyunun nasıl bir tavır sergileyeceği, ne derece duyarlı olacağını yaşayıp göreceğiz. Manisa’nın her köşesinde hatırası, emeği bulunan Ali Efendi’ye dair şimdiye kadar birkaç çalışma dışında çalışmaların vücuda getirilmemiş olması Manisa adına üzüntü verici bir durumdur" ifadelerini kullandı.