Önceki akşam İzmir’in Kınık ilçesinde bir maden ocağında yaşanan patlama yürekleri ağızlara getirdi. Olayda ölü ve çok sayıda yaralı olduğu söylentileri, 13 Mayıs 2014’te Soma’da 301 madencinin ölümüyle sonuçlanan felaketi akıllara getirdi. Ancak kısa süre sonra patlamada hayatını kaybeden madenci olmadığı, 45 madencinin hafif yaralı olduğu açıklandı.

Önceki akşam 21.00 sularında İzmir’in Kınık ilçesinde bulunan bir maden ocağında yaşanan patlama, endişeli dakikalara neden oldu. Polyak Eynez Enerji Üretim Madencilik San. ve Tic. A.Ş.'ye ait kömür ocağında meydana gelen patlamada ilk etapta ölü ve çok sayıda yaralı olduğu yönünde söylentiler yayıldı. İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, olaydan bir süre sonra yaptığı açıklamada “Kınık ilçesinde bir kömür madeni işletmesinde kısmi bir göçük olduğu ilk belirlemelere göre can kaybı ve ağır yaralı kimse olmadığı, 8 hafif yaralının 112 ekiplerince Kınık ve Bergama Devlet Hastanelerine sevk edildiği hususu, kamuoyunun bilgisine sunulur” ifadelerini kullanarak yüreklere su serpti.

TÜM İŞÇİLER TAHLİYE EDİLDİ

Olay sonrası İzmir ve Manisa’dan maden ocağı bölgesine çok sayıda ambülans ve sağlık görevlisi sevk edilirken, yaralılar çevre ilçelerdeki hastanelere kaldırıldı. İzmir Valisi Köşger’den bir süre sonra açıklama yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, yaralı sayısını 22 olarak açıkladı ve "Maden ocağındaki bütün işçilerimiz tahliye edildi. Madende güvenlik önlemleri alındı. Ekiplerimiz koordineli bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor. Can kaybımız yok. 22 hafif yaralı madencimiz bölge hastanelerinde tedavi altına alındı" dedi. Bir süre sonra Sağlık Bakanı Fahrettin Koca konuyla ilgili açıklama yaptı ve “İzmir Kınık’ta bir maden ocağında yaşanan göçük olayında yaralanan 18 kişi Kınık, 6 kişi Bergama, 21 kişi Soma Devlet Hastanesinde tedavi altındadır. Yaralı sayısını 45 olarak düzeltiyoruz” ifadelerini kullandı.

KAZANIN SEBEBİ ARAŞTIRILIYOR

Maden ocağında çalışan ve o korku dolu anları anlatan yaralı maden işçisi Engin Kılıç (43), “Hiçbir şey anlayamadık, saniyelik bir olaydı ve bir anda patlama sesi geldi. Ondan sonra arkadaşlara yardımcı olduk. Çıkarabileceğimiz kadarını çıkardık. Sonra fark ettim ki ben de yaralıyım. Onlarla beraber kendimizi dışarı attık. 15 dakika içerisinde dışarı çıktık. Diğer arkadaşlarda yanık dereceleri biraz daha fazlaydı. Benim kaşımda bir yarılma meydana geldi dikiş attılar. Yüzümde patlamanın etkisiyle yanıklar oluştu. Buna şükür diyoruz. Çok şükür can kaybımız yok” diye konuştu. Yaralanan 45 işçiden tedavisi tamamlananlar taburcu edilirken, Vali Yavuz Selim Köşger maden sahasında incelemelerin sürdüğünü belirtti. Köşger, kazanın meydana geldiği madende gün içerisinde incelemelerin süreceğini, olayın kesin sebebinin yürütülen tahkikat sonucu açıklığa kavuşacağını bildirdi.