Uçak kazasında yürek burkan ayrıntı: Manisalı ressama sipariş vermiş Uçak kazasında yürek burkan ayrıntı: Manisalı ressama sipariş vermiş


Zihinsel engelli gençlerin istihdam edilmesini sağlayan ZEKİ Yaşam Merkezi'nde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının 2020 yılı SOGEP Programı kapsamında ZAFER Kalkınma Ajansı aracılığıyla gerçekleştirilen ZEKİ Plus Projesinde kapanış töreni gerçekleşti. Proje kapsamında dezanvantajlı kadınlar ile zihinsel engelli bireyler, uyum programını tamamlayarak Klimasan ve Teleset Fabrikalarında istihdam edilecek.

Manisa Organize Sanayi Bölgesi tarafından hayata geçen ve zihinsel engelli gençlerin istihdam edilmesini sağlayan Zeki Yaşam Merkezi'nde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının 2020 yılı SOGEP Programı kapsamında desteklenen ve ZAFER Kalkınma Ajansı aracılığıyla desteklenen Zeki Plus Projesinde kapanış töreni gerçekleşti. Törene Manisa Valisi Yaşar Karadeniz, Manisa Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Sait Türek ve Bölge Müdürü Funda Karaboran, Başkan Danışmanı Nihat Akyol, MCBÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Kazaz, kurum müdürleri, sanayiciler katıldı. Proje kapsamında 2 dezavantajlı kadın ve 4 zihinsel engelli birey uyum programını tamamlayarak, Klimasan Fabrikasında istihdam edilecek.

İŞ HAYATINA DAHİL OLUYORLAR
Manisa Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Sait Türek, etkinlikte yaptığı konuşmada "Burada çok kıymetli bir projeyi hep birlikte başarıyla hayata geçirmiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Türkiye’de bir ilk olarak 2015 yılında kuruluş çalışmalarına başladığımız, 2017 yılında ise hayata geçirdiğimiz, açılımı Zihinsel Engelliler Korumalı İşyeri olan ZEKİ Yaşam Merkezimizi özverili çalışmalarımızın sonucunda, paydaşlarımızın da desteği ile bir adım ileri taşıdık. ZEKİ Plus Projemiz ile ZEKİ Yaşam Merkezi’mizde istihdam ettiğimiz zihinsel engelli gençlerimizin bağımsız yaşayabilmelerine, iş hayatına, topluma dahil olmalarına ve bunun yanı sıra toplumsal bütünleşmeye katkı sağlayacak olan; sürdürülebilir ve yenilikçi bir ekosistem oluşturduk" dedi.

SOSYAL OLARAK GELİŞECEKLER
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın 2020 yılı SOGEP Programı kapsamında desteklenen ve ZAFER Kalkınma Ajansı aracılığı ile yürütülen ZEKİ Plus Projesi ile işgücü piyasasında en az istihdam olanağı bulunan zihinsel engelli bireylerin korumalı işyerlerinde istihdam edildiğini hatırlatan Türek, "Projemiz kapsamında, ZEKİ Yaşam Merkezi’nde 2 ZEKİ Plus Atölyesi, Müzik ve Sanat olmak üzere sosyal amaçlı iki atölyeler ve açık hava spor alanı oluşturarak zihinsel engelli kardeşlerimizin sosyal, kültürel ve de fiziksel gelişimleri için gereken altyapıyı oluşturduk.  Projemize herhangi bir karşılık beklemeden teknik destek veren Manisa Özel Eğitim Uygulama Okulu tarafından da ZEKİ Yaşam Merkezi’nde istihdam edilen zihinsel engelli bireylere resim, müzik ve spor eğitimleri vermeye başladık" diye konuştu.

KADINLARIN HAYATINA DOKUNUYOR
Dezavantajlı kadınların hayatlarını da dokunduklarını ifade eden Türek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Projemizde yalnızca zihinsel engelliler değil dezavantajlı kadınlarımızın hayatlarına da dokunuyoruz. Onları da fabrikalarımızda engelli bireylerimiz ile birlikte istihdam ediyoruz. İlk olarak, Manisa OSB ZEKİ Plus Projesi paydaşlarımızdan Klimasan firmamızın ZEKİ Plus Atölyesi faaliyete geçmiş olup, hali hazırda 2 dezavantajlı kadın ve 4 zihinsel engelli birey uyum programını tamamlayarak, ana fabrikada oryantasyon sürecine başarıyla geçmişlerdir.  Ardından, Teleset firmamızın ZEKİ Plus Atölyesini 1 kadın ve 1 zihinsel engelli birey ile uyum sürecine başlattık. Oryantasyon sürecimiz tamamlandıktan sonra ZEKİ Yaşam Merkezimizde yer alan korumalı işyerlerine yeni arkadaşlarımızı istihdam edeceğiz.

10 ATÖLYE FAALİYETE GEÇTİ
Böylelikle zihinsel engelli bireylerin istihdam ekosistem döngüsünü tamamlamış olacağız. Bugün 2 atölye ile yola çıkıyoruz; ancak ZEKİ Yaşam Merkezimizde 10 atölyemiz faaliyete geçti. Hepsini sırayla ZEKİ Plus Projesi’ne dahil etmeyi arzu ediyoruz. Aramızdaki firma temsilcilerimize bu mesajımı şahsen iletiyorum. Ve elbette ki, hiçbir başarı ödülsüz kalmaz.   Gururlar söylemek isterim ki, ZEKİ Plus Projemiz 19. Stevie Uluslararası İş Ödülleri’nde Avrupa’da Yılın Kurumsal Sosyal Sorumluluk Programı kategorisinde Bronz Stevie Ödüle layık görüldü. Hatırlayacağınız üzere ZEKİ Projemiz de Gümüş ödüle layık görülmüştü. Bu yolda bizimle beraber, projemizin tasarı aşamasında emek veren sayın Valiliğimize ve ZAFER Kalkınma Ajansımıza, finansman desteği sağlayan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımıza, projemizin birbirinden kıymetli paydaşları Manisa Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Manisa Celal Bayar Üniversitesi, Manisa Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Manisa Özel Eğitim Uygulama Okulu ve bir ilke imza atan firmalarımız Klimasan Klima San. ve Tic.  A.Ş. ve Teleset Elektromekanik San. ve Tic. A.Ş.’ye teşekkürü bir borç biliyorum."

KATKI SAĞLAYANLARA PLAKET
Zafer Kalkınma Ajansı Manisa İl Temsilcisi Cansu Uyar ise Zafer Kalkınma Ajansı olarak böyle anlamlı bir projeye destek vermekten dolayı çok mutlu olduklarını söyledi. Manisa Valisi Yaşar Karadeniz de projede emeği geçen başta Manisa OSB olmak üzere kurum ve kuruluşlara teşekkür etti. Konuşmaların ardından katkı sağlayanlara plaketleri takdim edildi. ZEKİ Müzik Korosu, gerçekleştirdiği müzik dinletisiyle büyük alkış aldı. ZEKİ Efeleri törene ayrı bir renk kattı. Programdan sonra Vali Karadeniz, Başkan Türek ve davetliler atölyeleri inceleyerek öğrencilerin yaptığı çalışmaları inceledi.