Manisa Fotoğraf Derneği (MAFOD) tarafından Magnesia AVM’de ‘birlikte’ temalı sergi açıldı. Derneğin 5’inci yıl dönümü de sergi ile kutlandı.

MAFOD kuruluşunun 5’inci yıl dönümünü 23-24 Aralık’ta Magnesia AVM’de gerçekleştirilen sergi ile kutladı. Birlikte Fotoğraf Sergisi’nde fotoğrafların tamamı Manisalı üyeler tarafından çekildi. Manisa’da bir araya gelen kişilerin çektikleri fotoğraflar sergilendi. Temel fotoğrafçılık eğitimi kapsamında çekilen fotoğraflar ‘Birlikte’ adlı sergi ile oluşturularak vatandaşların beğenisine sunuldu. 20 üyenin fotoğrafladığı tablolar yoğun ilgi gördü.

Özel sektör öğretmenlerinden "iyileştirme" tepkisi Özel sektör öğretmenlerinden "iyileştirme" tepkisi

‘BİR FOTOĞRAF KARESİ DUYGULARI YANSITIR’

Derneğin varlığının Manisa kültür ve sanat hayatına dinamizm kattığını dile getiren MAFOD başkanı Nazmi Çaykara, “Bazen sözler yetmez, şiirler yetmez duyguları anlatmaya. Bir fotoğraf karesi duyguların yansıtıcısıdır. Ve hafızalarımıza kazınmış her fotoğraf, çekilmiş binlerce kareden zamanı sonsuzlaştıran, ‘an’ı zamansızlaştıran ezcümle ‘iz’ bırakan bir bellek arşivini oluşturur. 2017 yılında ışığın büyüsünden davetle başladı hikayemiz. Evvel zaman içinde 15 fotoğraf projesi ve 73 fotoğraf buluşmasında fotoğraf dostlarımızla bir araya geldik. Vizörler şahidimiz; deklanşör seslerine mutluluk sesleri karıştırdık, tripodlarımız dost omuzlarda taşındı, lenslerimiz dost gözlerle gördü ve fotoğraf makinelerimiz dost ellerde yükseldi... Ve şimdi her gecen gün büyüyen MAFOD ailemizle hayata farklı bakıyoruz. Işığın izinde 5’inci yıldönümümüzü kutladığımız, inançlı yüreklerle kurduğumuz Manisa Fotoğraf Derneğimizin varlığı nice yürekleri aydınlatarak, Manisa'nın kültür ve sanat hayatına dinamizm katmasının mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

DERNEK AKTİVİTELERE DEVAM EDECEK

MAFOD genel sekreteri Sinan Kuyucu da birlikte bir şeyler başarabilecekleri için sergi açtıklarını söyledi. Kuyucu, “Manisa Fotoğraf Derneği olarak aslında derneğimizin kuruluşunun 5’inci yılını ‘birlikte’ temasını hep birlikte sergi açarak kutlamak istedik. Serginin temel konusu ‘birlikte’ Manisa temasını içerisine alan, halkımızı da içerisine alacak şekilde birlikte bir şeyler başarabileceğimizi göstermek için yaptığımız bir sergi oldu. Sergi içerisinde yer alan fotoğrafların mimarlarının tamamı Manisalı. Aynı zamanda memleketi  Manisa olmasa da  Manisa’da yolları kesişmiş, burada insanlarla birlikte halkın fotoğrafını çekmiş kişilerden oluşuyor” diye konuştu.

SERGİDE 20 ÜYENİN FOTOĞRALARI VAR

Kuyucu sözlerine şöyle devam etti: “Üyelerimiz fotoğraflarında neyi ifade etmek istediyse o fotoğrafıyla burada yer aldı. Birlikte sergisinde 20 üyemizin fotoğrafı var.  Mekan ve zaman çok önemli. Bütün üyelerimizin fotoğrafları da yer alsın isterdik fakat sergi koşulları gereği 20 üyemizle sergimizi oluşturduk. Biz sergileri sadece derneğin yıl dönümlerinde yapmıyoruz. Sene içerisinde özel günlerde, Dünya Kadınlar Günü’nde, Manisa’nın Kurtuluşu’nda, bunun gibi birçok özel günlerde sergi yapıyoruz. Bunun yanı sıra önümüzdeki baharda Manisa Mesir Şenlikleri’nde sergi yapma düşüncemiz var. Manisa Fotoğraf Derneği bu bağlamda Manisa’nın hem kültürel hem de tarihi bütün dokusunu tanıtmak için sergi ve aktivitelerine devam edecek.”