Dünyanın en iri kümes hayvanı cinslerinden biri olan ve hobi olarak beslenen Brahma tavukları Manisa'da buluştu. Türkiye Brahma Şampiyonası için Yunusemre Millet Çarşısı'nda bir araya gelen yüzlerce cins tavuk, hafta sonu çeşitli kategorilerde yapılacak yarışmalarda boy gösterecek. Görüntüleriyle hayranlık uyandıran tavukların ortalama fiyatı 5 bin TL civarında.

Manisa'da 2023 yılı sürücü kurs ücreti belli oldu Manisa'da 2023 yılı sürücü kurs ücreti belli oldu

Çeşitli tavuk ırklarının melezlenmesiyle ortaya çıkan ve devasa boyutlarıyla görenleri hayrete düşüren Brahma tavukları, pek çok insan tarafından hobi olarak besleniyor. Boyları 75 santimetreye kadar uzayan, ortalama 5 kilogram ağırlığında olan tavuklar için ilk kez Türkiye çapında bir yarışma organize edildi. Yunusemre Millet Çarşısı'nda pazar günü düzenlenecek olan Türkiye Brahma Şampiyonası'nda tavuklar çeşitli kaegorilerde yarışacak. Tavuklarını günler öncesinden Millet Çarşısı'na getiren yetiştiriciler, ilk kez podyumda profesyonel jüri üyeleri önünde performans sergileyecek olmanın heyecanını yaşıyor.

FİYATI ORTALAMA 5 BİN TL

Millet Çarşısı'na getirilen yüzlerce brahma cinsi tavuk, bugün ve yarın ziyaretçilerinin ilgisine sunulacak. Ayrıca yapılacak yarışmada çeşitli kategorilerde tavuk sahiplerine ödülleri verilecek. Tavuk yetiştiricisi Ferhat Bakır, ilk kez ülke çapında brahma yarışması yapıldığını ve üreticiler olarak çok heyecanlı olduklarını söyledi. Dünyada ciddi bir süs tavuğu pazarı bulunduğunu, brahmaların ise en çok tercih edilen tavuk türlerinden biri olduğunu anlatan Bakır, "Bir çok kişi bu işe bir hobi olarak başlıyor ancak sonrasında bırakamıyor. Bu tavuklar müthiş bir terapi kaynağı. Aynı zamanda pahalı bir hobi" dedi. Ferhat Bakır'ın verdiği bilgiye göre, brahma tavukların fiyatları ortalama 5 bin lira civarında, yumurta fiyatları ise 15 dolara kadar çıkıyor.