Yunanlıların Manisa’dan kaçarken şehri ateşe vermelerinin üzerinden 5 Eylül 2022 tarihinde tam 100 yıl geçti. Kaynaklara göre yaklaşık 3 bin 500 Manisalı yangında can verirken, 850’den fazlası da Yunan askerler tarafından öldürüldü. Yangın sonucu, şehirdeki binaların yüzde 90’ına tekabül eden yaklaşık 10 bin bina yıkıldı. 8 Eylül’de ise Türk ordusu şehre girdi ve büyük acılar sonrası kurtuluş gerçekleşti.

10 BİN BİNA YIKILDI, ŞEHİR YERLE BİR OLDU

8 Eylül’de Yunan işgalinden kurtuluşun 100. yılının kutlanacağı Manisa’da, 3 gün öncesinde yaşanan büyük yangının acısı da hala yüreklerde hissediliyor. Tarihi kayıtlara göre, Büyük Taarruz’un başlamasının ardından gün be gün işgal ettikleri yerlerden kaçan düşman ordusu, çıktıkları yerleşim yerlerini ateşe verdi, birçok kişiyi kurşuna dizdi. 8 Eylül'e kadar devam eden yangında şehirdeki binaların yüzde 90'nına tekabül eden 10 bin bina yıkıldı. Yangında 3 bin 500 kişi yanarak can verdi, 850’den fazla kişi kurşuna dizildi. Halkın büyük çoğunluğu Spil Dağı’nın eteklerine sığındı.

3.5 YIL SÜREN İŞGALDE BÜYÜK ZULÜM YAŞANDI

Manisa yangınından önce kent nüfusunun yaklaşık 50 bin olduğu tahmin ediliyor. Şehrin büyük bölümünü Müslümanlar oluştururken, Rum kökenli Hristiyanlar ve az sayıda Yahudi de bulunuyordu. 26 Mayıs 1919’da işgal edilen Manisa, 8 Eylül 1922 tarihine kadar Yunan ordusunun işgalinde kaldı. Yaklaşık 3.5 yıl süren işgal döneminde yerli halka büyük zulümler uygulandı. Tarihi kayıtlara göre, 5 Eylül gecesi ve 6 Eylül sabahı, yangınlar Çarşı mahallesinde ve başka yerlerde başladı. Kaçan nüfus birkaç gün boyunca dağlarda saklandı. Bu arada Türk ordusu hızla ilerlemeye devam etti ve bazı arta kalan Yunan birliklerini kovarak 8 Eylül'de şehrin kalıntıları üzerinde kontrolü ele geçirdi.

FOTOĞRAF ALTI:

Yangından 4 ay sonra çekilmiş bir fotoğraf. Ön sıranın en solunda oturan adamın yakılan bir binada sıkışıp kaldıktan sonra aklını kaçırdığı not edilmiş. (12 Ocak 1923. Frédéric Gadmer-Albert Kahn Koleksiyonu)

Manisalı şehidin fotoğraf ve mektupları duygulandırdı Manisalı şehidin fotoğraf ve mektupları duygulandırdı