CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, yaşanan medikal malzeme ve ilaç krizi nedeniyle Manisa'daki devlet hastanelerinde ameliyatların yapılamaz hale  geldiğini savundu. Balaban, “Manisa’da ameliyatlarda kullanılan medikal malzemelerin tedariki konusunda yaşanan sıkıntılardan dolayı ameliyatlar ya bilinmeyen bir tarihe ertelenmekte ya da yapılamamaktadır" dedi.

  CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, sağlık sektörüne ilişkin önemli iddialarda bulundu. Aylardır yaşanan medikal malzeme ve ilaç sorunu konusunda hükümetin gerekli adımları atmadığı için Manisa'daki devlet hastanelerinde bazı ameliyatların yapılamadığını savunan Balaban, vatandaşların ameliyat malzemelerini kendilerinin temin etmek zorunda kaldığını belirtti. Balaban, “Manisa’da ameliyatlarda kullanılan medikal malzemelerin tedariki konusunda yaşanan sıkıntılardan dolayı ameliyatlar ya bilinmeyen bir tarihe ertelenmekte ya da yapılamamaktadır. Vatandaşlarımızın bir kısmı ise geçimin zorlaştığı bugünlerde sağlıklarına bir an önce kavuşmak için bu malzemeleri kendileri temin etmektedirler. Bu malzeme teminlerine binlerce hatta on binlerce lira harcandığı söylenmektedir” diye konuştu.

Manisalı şehidin fotoğraf ve mektupları duygulandırdı Manisalı şehidin fotoğraf ve mektupları duygulandırdı

    MEDİKAL ÜRÜN FİYATLARI 5 KAT ARTTI

  Sorunun kurda yaşanan sıkıntılarla ilgili olduğunu ve hastalıkların teşhisinde dahi geç kalındığını söyleyerek hükümet yetkililerini göreve çağıran Balaban, “Sağlık Bakanlığı belirlediği sabit kur üzerinden satış yapıyor ancak kurda sabitlendiği günden bugüne neredeyse 5 kat artış olmuş durumda. Medikal firmaları da haklı olarak hastanelere malzeme tedarik etmek istemiyorlar. Yaşanan bu sıkıntılar daha önce de söylediğimiz gibi bugünün sıkıntısı değil bu sıkıntılar aylardır devam eden ve alarm veren sıkıntılar, buna çözüm bulması gereken hükümet yetkilileri ise beceriksiz ve basiretsiz yönetim anlayışları ile krizi kronikleştirmek dışında hiçbir şey yapamıyorlar" ifadelerini kullandı.

   KALP AMELİYATLARINDA BİLE AKSAMA YAŞANIYOR

 Sorunun, sadece 'kırılan hastaya platin takılamaması' olmadığını, omurga ve protez ameliyatlarında var olan aksamaya bugün kalp ameliyatlarında dahi aksama yaşanması durumunun eklendiğini anlatan Balaban, "Bazı önemli hastalıkların teşhisinde dahi geç kalınıyor. Erken teşhisin öneminin farkında olduğumuz kanser gibi hastalıklarda geç kalınmış her gün insanlarımızın hayatı tehlikeye giriyor, sağlık bakanlığı yetkililerine buradan çağrımızdır, fiyat güncellemelerini acilen gerçekleştirin, insanlarımızı daha çok mağdur etmeyin” şeklinde konuştu.

   HALKIN SAĞLIK GARANTİSİ YOK

 Yollara ve havaalanlarına garanti verilirken halkın sağlığı ile ilgili garanti verilemediğine ve bazı hayati ilaçların tedarikinde büyük sıkıntı yaşandığına dikkat çeken Balaban, sözlerini şöyle sürdürdü: "Arkadaşlar iktidar 5’li çeteye her türlü garantiyi verdi, geçilmeyen yollara garanti verdi, hasta garantili hastaneler açtı, bu yaşanan olayların acı bir sonucu olarak ise bugün en çok garanti vermemiz gereken sağlık konusunda vatandaşlara garanti verilemiyor, ameliyat günü dahi alamayan vatandaşlarımız var.

  700 İTHAL İLAÇ BULUNMUYOR

 Bugün 700 ithal ilacın bulunamadığı söyleniyor bu ilaçların bir kısmı ise hayati öneme sahip ilaçlar, yerli üreticilerimiz ham madde alamadıkları için medikal malzeme ve ilaçları üretemiyor, firmaların kamudan alacakları on milyarlarca lira olmuşken ne Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ne de Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati konuyla ilgili nitelikli bir çözüm bulabilmiş değil.Buradan iki bakana da soruyoruz, hasta garantili sistemin devlete yükü ne kadar? Bu sistemden kaynaklanan maliyetin ağır yükünden dolayı üniversite ve devlet hastanelerine yeterli kaynağın aktarılamadığı doğru mu? Bu zamana kadar aksayan kaç ameliyat, bekleyen kaç hasta var? Bu hastalarla ilgili nasıl bir çalışma yürütülüyor?

  SAĞLIK ÇALIŞANLARI GREVE GİDİYOR

 Medikal cihazların ve ilaçların tedarik edilememesi sebebiyle hastalar ve doktorlar karşı karşıya gelmiş durumda. Sağlık emekçileri 8 Şubat’ta greve gidiyorlar. Onların bu haklı direnişlerinde de sonuna kadar arkalarında olduğumuzu buradan bir kez daha söyleyelim. Sağlıkta şiddet yasası ve insani şartlarda yaşanacak parayı kazanmak tüm sağlık emekçilerimizin hakkı bu talepleri acilen karşılanmalıdır. Pandemi döneminde haklarını ödeyemeyiz diyerek göklere çıkardığımız sağlıkçılar bugün haklarını almak için eylem yapıyorlar, bu Türkiye için acı verici bir tablodur."