Geleceğin bilim insanları yetişiyor Geleceğin bilim insanları yetişiyor
CHP insan hakları genel başkan yardımcılığı tarafından 21 Eylül Salı günü Aydın’da düzenlenen KHK’lılar Bölge Buluşması toplantısına katılan CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, toplantı sonrasında KHK TV’ye açıklamada bulunarak, KHK’lıların yaşadığı mağduriyeti dile getirdi. 
CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, KHK TV’ye yaptığı kısa röportajda şu ifadelere yer verdi; “15 Temmuz bahane edilerek esas 20 Temmuz’da bu ülkede sivil bir darbe gerçekleştirildi. Bu darbede binlerce insan suçsuz bir şekilde görevlerinden alındı. Açlığa mahkum edildi. Biz bunun farkındayız. CHP olarak her zaman kim nerde bir mağduriyet yaşıyorsa onun yanındayız. KHK ile haksız yere atılan arkadaşlarımızın siyasi düşünce ayrımı yapmaksızın yanındayız. Bu mücadelemizi de Millet İttifakı’nın iktidarında olumlu bir şekilde sonlandıracağız.”
CHP İl Başkanı Balaban’ın açıklamasının KHK TV tarafından sosyal medyada yayınlanmasını ardından iktidara yakınlığı ile bilinen bazı medya kuruluşları tarafından ‘FETÖ’ye destek verdi’, ‘FETÖ'ye KHK teminatında CHP kendisiyle yarışıyor: Bir destek de Manisa İl Başkanı Semih Balaban'dan’ şeklinde haberler yayınlandı. 
Haberlerin yayınlamasıyla birlikte CHP’li Balaban, sosyal medya üzerinden eleştiri yağmuruna tutulurken, twetter üzerinde Türkiye’nin gündemine oturdu. 
“SÖZLERİMİN SONUNA KADAR ARKASINDAYIM”
Kendisi hakkında FETÖ’cü olduğuna ve FETÖ’ye destek verdiğine yönelik yapılan haberlerin ardından parti binasında açıklamada bulunan CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, yaptığı açıklamada şöyle konuştu; “Aydın’da KHK TV’ye 1 dakika 10 saniyelik görüşümü belirttim ve bu açıklamam yayınlandı. Yayınlanmasını ardından 3-4 saat içinde başta AHaber, Yenişafak, Sabah ve yandaş medyalar ile AK troller bize karşı büyük saldırı kampanyası başlattılar. Bir kez daha belirtiyorum ki yaptığım açıklamamdaki sözlerimin sonuna kadar arkasındayım. Her türlü hakarete, yazıya, tehdide rağmen kesinlikle sözlerimi sonuna kadar savunuyorum. Hiçbir tehdide karşı ben başta olmak üzere tüm CHP’lilerin boyun eğmeyeceğiz.”
 “KHK İLE BİR ÇOK İNSAN MAĞDUR EDİLMİŞTİR”
Açıklamasında FETÖ’nün bir terör örgütü olduğunu, ancak darbeden sonraki 20 Temmuz tarihinden itibaren KHK’lar ile Türkiye’de bir sivil darbe gerçekleştiğini altını çizen CHP’li Balaban, KHK’lar sebebiyle bir çok vatandaşın işinden olduğunu ve sivil anlamda ölüme terk edildiğini söyledi. 
CHP’li Balaban açıklamasında şu ifadeler yer verdi; “15 Temmuz bir darbe girişimi ve FETÖ bir terör örgütüdür. Fakat 15 Temmuz’dan sonra 20 Temmuz’da bir sivil darbe gerçekleştirilmiştir. Sivil darbeden sonra ülke KHK’larla yönetilmeye başlanmıştır. KHK’lar ile hukuksuz bir şekilde yargısız infazlar olmuş, binlerce insan işten atılmıştır. Binlerce insanın hayatı sivil anlamda ölü haline getirilmiştir. Kesinlik FETÖ’ye kim bulaştıysa, kim bu konuda yer aldıysa hukuk çerçevesinde gereğinin yapılmasından yanayız. Ama 15 Temmuz bahane edilerek binlerce KESK’li ve Eğitim-Sen’li öğretmen çalışan haksız yere görevden alınmıştır. Barış akademisyenleri hukuksuz bir şekilde görevden alınmıştır. Kısacası 15 Temmuz bahane edilerek 20 Temmuz sivil darbesiyle muhalefet susturulmak, etkisizleştirilmek istenmiştir. Bir bankaya 5 bin Lira yatırdı diye ya da bir müdürün baskısıyla bir sendikaya üye oldu diye insanların hayatıyla oynanmıştır. Soruyorum ve korkmuyorum. Nerede adalet, nerede hukuk, nerede vicdan.”
“12 EYLÜL HUKUKUNU BİZE ARATTIRMIŞTIR”
CHP’li Balaban , KHK’lar ile bir çok insanın suçsuz yere mağdur edildiğinin altını çizerek, “KHK’lardan mağdur olan partimizin büyükşehir belediye meclis üyesinin oğlu oldu. Asker olacaktı. Ama KHK ile bu engellendi. Biz kesinlikle suçluyla suçsuzun ayrılmasını istiyoruz. Suçlular en ağır bedelleri ödesinler. Ama kimse suçsuz yere bu mağduriyeti yaşamasın. CHP olarak her zaman mağdurların yanındayız. Siyasi görüşü, etnik kökeni, mezhebi, dili bizi ilgilendirmez. Bizim dünya görüşümüze göre nerde mağduriyet varsa, o mağdurun yanındayız. 20 Temmuz süreci 12 Eylül hukukunu bize aratmıştır. 12 Eylül öncesi lise dev gençlerde mücadele eden biri olarak, 12 Eylül’ü yaşamış biri olarak 12 Eylül hukuku aranır hale gelmiştir. Ortada hukuk yoktur. Bizim amacımız bu ülkede hukuku yeniden tesis etmektir. Bizim yolumuz hak, hukuk ve adalet yoludur. KHK’lar ile bu ülkede o kadar çok insanlar mağdur edildi ki 800 insan hastalığa yakalanıp öldü. 100’den fazla insan intihar etti. Türkiye’de yüzde 50’ye lakın boşanmalar oldu. Aileler dağıtıldı. Bunların hakkını sormak, mücadelesini vermek bizim temel görevimizdir.”
“BAZI ŞEYLERİ UNUTMADIK”
CHP’li Balaban konuşmasına şu şekilde devam etti; “CHP olarak yıllardır ‘FETÖ’nün bir Amerikan projesi olduğunu söyledik. FETÖ ile mücadeleyi sonuna kadar verdik. 1980 yılından sonra bu hareket güçlenmeye başladığında ilk kez bizim bölgede ortaya çıktığında o zamandan biz bu gerçekleri görerek uyarılarımızı yaptık. Yapmayada devam ettik. Gelinen noktada 2002 yılından sonra AKP ile birlikte FETÖ hareketinde korkunç bir yükseliş oldu. 12 Eylül 2010 referandumu ile birlikte dönüşüm başladı. AKP ne diyordu ‘FETÖ ile aynı menzile giden yolcuyuz. Aynı menzile ulaşmak isteyen insanlarız’. FETÖ’nün kurduğu Ergenekon, Balyoz kumpaslarında bizler aslanlar gibi o kumpaslara karşı çıktık. Erdoğan ‘Ben Ergenekon’un savcısıyım’ derken o dönemde Deniz Baykal ‘Ben Ergenekon’un avukatıyım’ diyordu. Bunları unutmadık ve unutturmayacağız. ‘Ne istediler de vermedik’ diyen bir Recep Tayyip Erdoğan, ‘FETÖ sizi de sokacak. Sizi de vuracak’ diyen partilimiz merhum Kamer Genç. O dönemde Kamer Genç’in bu çıkışına karşı mecliste milletvekilliği yaptığı orada mecliste onun üstüne yürüyen şimdi ki AKP’li Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi’yi kimse unutmadı. O yetmemiş gibi bir belediye meclis toplantısında bilinçaltının dışa vurumu olan ‘Hoca Efendi’ diye o malum kişiden saygıyla söz etmiştir. Hafızalarda bunlar duruyor.”
“FETÖ’CÜ ARIYORLARSA AYNAYA BAKSINLAR”
Partisinin yıllardır FETÖ’nün karşısında durduğunun altını çizen CHP’li Balaban açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Korkmadan söylüyorum, 15 Temmuz’dan sonra ‘Allah’ım, milletin beni affetsin’ diyen bir Recep Tayyip Erdoğan’ı gördük. CHP mecliste FETÖ’nün siyasi ayağının araştırılması için verdiği soru önergesine ‘Red’ oyu verenlerde AKP ve MHP’dir. CHP’den FETÖ’cü , terörist, işbirlikçi ve ‘Keşke Yunan galip gelseydi’ diyen bir hain çıkmaz. FETÖ’cüyü arıyorlarsa önce  başta Recep Tayyip Erdoğan, bütün adamları aynaya bakacak. Baktıkları aynada bütün gerçekler çıplak bir şekilde ortadadır. O nedenle bizler bu gerçekleri dile getirmeye devam edeceğiz. Bu ülkede nasıl FETÖ borsalarının oluştuğunu, haksızlıkların nasıl yaşandığını biliyoruz. Korkmadan da söylüyoruz. FETÖ, PKK, IŞİD birer terör örgütüdür. Terör örgütlerinin hepsine karşıyız. Ama bunlar bahane edilerek, mağduriyet yaratılmasına, toplumsal muhalefetin suçlanmasına, her türlü tavsiyenin yapılmasına da karşıyız. Kim ne söylerse söylesin gerçekler ortadır. Geçmişte olduğu gibi şimdide söylediklerimin arkasındayım.”
CHP’li Balaban açıklamasında son olarak, kamuoyunda kendisiyle ilgili FETÖ’ye destek verdiği ile ilgili iddialarda bulunan ve haber yayınlayan hakkında maddi-manevi tazminat davası açacağını ve davadan kazandığını sivil toplum kuruluşlarına bağışlayacağını dile getirdi.