CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, açıklanan memur ve emekli zamlarını değerlendirdi. Verilen rakamların memur ve emeklinin yine enflasyon karşısında ezilmesi anlamına geldiğini belirten Bakırlıoğlu, "Memur maaşlarına yüzde 59,5, emekli maaşlarına ise yüzde 57,5 zam yapılmalıdır" dedi.

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, memur ve emekli maaşlarına ilişki yaptığı değerlendirmede, TÜİK'e göre yıllık tüketici enflasyonunun yüzde 36,08 olduğuna işaret ederek, "Yüzde 79,89 olarak açıklanan üretici enflasyonu ise önümüzdeki aylarda tüketici fiyatlarına yansıyacağını ve enflasyonun daha da artacağını göstermektedir. TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamlarının şaibeli olduğunu sürekli dile getiriyoruz. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na kapılarını kapatması ve bilgi vermemesi bunun göstergesidir" diye konuştu.

GERÇEK ENFLASYON YÜZDE 82

Hükümet'in, TÜİK’in rakamlarını esas alarak SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yüzde 25,5 memur ve memur emeklileri maaşların yüzde 30,5 zam yaptığını hatırlatan Bakırlıoğlu, "Fakat zam daha emeklinin memurun cebine girmeden uçup gitmiştir. Çünkü son altı ayda yüzde 30’un altında zam gelmeyen bir tane bile ürün yok. Emeklinin, memurun evinde kullandığı elektriğe, doğalgaza, tüpe, gelen zam maaşına gelen zamdan daha fazladır. Fiyatlar en az ikiye katlanmıştır. Gıda fiyatlarındaki artışı mutfaktaki yangını söylemeye bile gerek yok. Bağımsız iktisatçılardan oluşan Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) yıllık enflasyonu yüzde 82,81 olarak açıklamıştır" ifadelerini kullandı.

MEMUR VE EMEKLİ ENFLASYONA EZİLECEK

Emekli ve memur maaşlarının belirlenmesinde en önemli göstergenin son altı aylık enflasyon rakamları olduğunu kaydeden CHP'li Bakırloğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "TÜİK’in hesaplamasına göre son altı aylık tüketici enflasyonu yüzde 25,5’tir. ENAG’ın açıkladığı aylık enflasyon rakamlarına bakarak Temmuz-Aralık dönemi enflasyonu yüzde 57,5 çıkmaktadır. Dolayısı ile emekli maaşlarına yüzde 57,5, memurlara ise yüzde 59,5 zam yapılması gerekmektedir. Oysa iktidar, TÜİK’in rakam oyunları ile gizlediği gerçek enflasyonun yarısı kadar zam vermekte ve bunu da fedakarlık olarak göstermektedir. Burada fedakarlık yapan AKP değil emekliler, asgari ücretliler ve memurlardır. Esnaftır, çiftçidir, sanayicidir. Emekliler, dul ve yetimler memurlar, asgari ücretliler 2022 yılında da enflasyon karşısında ezilmeye devam edecektir."