CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, hayvancıların sorun-larına ilişkin yaptığı değer-lendirmede uzun bir süredir Türkiye'nin bir çok ilinde saha çalışması yapan ve çiftçi, üretici ve esnafların sorunlarına bire bir tanıklık ettiğini belirterek, "Çiftçiler gibi hayvan üreticileri de büyük sıkıntı içinde. Sütün litresi 3,20 lira, bir çuval yemin fiyatı 160 lira. Yani 1 litre süte 1 kg yem ancak alın-abiliyor. Ancak hay-vancılık sadece kesif yem ile bitmiyor. Samanın tonu 1.200 lira olmuş. Yonca, silaj, aşı, ilaç ve veteriner giderleri var. Bunlara bakım giderleri ve hesapta olmayan diğer giderler de eklen-ince üretici zarar ediyor" diye konuştu.

HAYVANI BESLEYECEK PARASI YOK

Yetiştiricilerin eskiden en azından sütün parasıyla anaç hayvanları beslediklerini, doğan buzağının parasının da kendilerine kaldığını belirten Başevirgen, "Şimdilerde süt fiyat-ları düşük kalınca kimse buza-ğısını da satamıyor. Et ile süt üretimi arasında hassas bir denge var. Yetiştiricinin etçi mi sütçü mü hayvan besleme tercihi, piyasadaki fiyatlara göre şekil-leniyor. Bugün böyle bir denge-den bahsetmek mümkün değil. Yetiştiriciler et fiyatları daha cazip diye dişi hayvanını kesime gön-dermiyor. Artık hayvanı besleye-cek gücü ve parası kalmadığından yani çaresizlikten gönderiyor” ifadelerini kullandı.

3 BİN EUROYA ALDILAR, 3'TE 1 FİYATINA SATIYORLAR

Düşük faizli kredi kullandırarak plansızca insanların hayvan itha-latına yönlendirildiğini, şimdi ise çiftçinin iki sene önce 3 bin eu-roya aldığı hayvanı üçte biri be-deline kesime gönderdiğini kaydeden Başevirgen, sözlerini şöyle sürdürdü: "Kendi üreticisin-den hayvan almayıp ithalat yoluyla Orta Avrupa ve Güney Amerika hayvancılığına önemli katkılarda bulunan iktidar, li-radaki değer kaybı nedeniyle şimdilerde onları da ihmal ediyor. Ne demişti Tarım ve Orman Bakanı, ‘paramız var ki ithal ediy-oruz’. Şimdi ne yapacağız?

SÜT FİYATI 5 TL'NİN ALTINDA OLMAMALI

Üretici hayvancılıktan çekiliyor ve hayvan sayımız azalmaya başlıyor ise bu işin sonu soframıza yansıyacaktır. Zaten kırmızı et tüketiminde gelişmiş ülkelerin oldukça gerisinde kalan insanlarımızın, süt ürünlerinde de yetersiz besleneceği bugünden bellidir. Kesilen her dişi hayvan, yavru ve süt miktarında azalmaya neden olacaktır. İktidarın zaman kaybetmeden bu durumu düzeltmesi gerekmektedir. Bunun için sütün taban alım fiy-atının litre başına 5 liradan aşağı olmaması ve olası fiyat artışların-dan da tüketicinin korunması gerekir." Haber Merkezi