İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CHP'li Turgutlu Belediyesi Başkanı Çetin Akın hakkında soruşturma başlatılması yönündeki başvuruyu reddetti. Soylu'nun imzasını taşıyan kararda, Elazığ depremi  sürecinde yapılan yardımlarda herhangi bir usulsüzlük olmadığı belirtildi.

          Anamuhalefet Partisi CHP sözcüleriyle sık sık sert polemiklere giren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CHP'li Turgutlu Beyediye Başkanı Çetin Akın hakkında yapılan soruşturma talebini reddetti. 24 Ocak 2020 tarihinde Elazığ’da meydana gelen depremin ardından Turgutlu Belediyesi ve Turgutlu Kaymakamlığı işbirliği gerçekleştirilen yardım kampanyasında toplanan gıda ve eşya malzemelerinin yerine ulaştırılmadığı iddiasıyla yapılan suç duyurusunda Başkan Akın hakkında soruşturma açılması talep edilmişti.

          YOLSUZLUK İDDİALARI BOŞA ÇIKTI

          Başkan Çetin Akın, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun imzasıyla soruşturma izni verilmemesi kararını kamuoyuyla paylaştı. Akın, açıklamasında şu görüşlere yer verdi: "Elazığ’da 24.01.2020 tarihinde bir deprem olmuştu. Biz de Turgutlu halkı, Turgutlu Belediyesi ve Turgutlu Kaymakamlığı olarak katkıda sunmak için yardım kampanyası başlatmıştık. Ama yardım kampanyasından sonra uzunca bir süre Turgutlu gündemini maalesef siyasi parti ilçe başkanları ve buradaki meclis üyelerimiz çok ciddi bir şekilde dillendirdiler. Bunun sonrasında soruşturmalar açıldı ama en son bugün elimize bir belge geçti. İçişleri Bakanımızın imzası ile gelen belgeyi bütün kamuoyuyla paylaşıyorum:

          GÖREVİ KÖTÜ KULLANMA SÖZKONUSU DEĞİL

          Yardımların özel bir depoya indirildiği savları ile ilgili olarak bahsi geçen eyleme dair iş ve işlemlerin gerçekleştirerek görevi kötüye kullandığı iddiasına konu olan Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın’ın yaptıkları fiilin hukuka uygun olduğu, herhangi bir kamu zararının mevcut olmadığı, yaşanan deprem sonrasında meydana gelen yoğunluk, kalabalık ve kaos ortamı da dikkate alındığında; yardım malzemelerinin özel depoya indirilip oradan dağıtılmasının görevi kötüye kullanmak kapsamında değerlendirilemeyeceği anlaşıldığından Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın hakkında soruşturma izni verilmemesine karar verilmiştir.”

          'ÖZÜR DİLEYİN DE HELALLEŞELİM'

 Başkan Çetin Akın, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun imzasıyla soruşturma izninin verilmemesi kararı ile ilgili açıklamasını sosyal medya hesaplarından da paylaştı. Akın, açıklamasında ayrıca şu görüşlere yer verdi: "Bizlere iftira atanlar neredesiniz? Gerçeklerin er geç ortaya çıkmak gibi bir huyu vardır! Geçtiğimiz yıl yaşanan ve hepimizin yüreğini yakan Elazığ Depreminde bölge halkına ulaştırdığımız yardımlarla ilgili siyasi rant uğruna asılsız iddialarda bulunanlara cevabı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu vermiştir. Biz bu göreve talip olduğumuz ilk günde söyledik şimdi de söylüyoruz: Tüyü bitmemiş yetimin hakkını sonuna kadar koruyacağız. Helalleşmek mi? Hadi özür dileyin de helalleşelim…”