Selendi’de avcılık kursu başladı Selendi’de avcılık kursu başladı

CHP Manisa İl Teşkilatı, Ulupark ve Sevgi Yolu’nda faaliyet gösteren işletmelerin sorunlarını dinledi. Esnafın işlerin azalmasından ve işgaliye cezalarının artmasından şikayet ettiğini belirten CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, “Bir esnafımıza 120 kez ceza yazılmış. Hukuksuzluklara son verilmesi için buradayız” dedi.

CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, CHP Şehzadeler İlçe Başkanı Hakan Gürtunca, CHP Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Yenal Yıldırım ile birlikte Ulupark ve Sevgi Yolu’nda faaliyet gösteren esnafları ziyaret etti, sorunlarını dinledi. Esnaflardan Hüsamettin Özmen, “Burası Sevgi Yolu, sevgi caddesi. Biz de burada işlerimizi dışarıda yapıyoruz. Kimse artık içeride oturmak istemiyor. İlk başta geldiler, karşıdakileri alın falan dediler. Burası trafik yolu falan da değil. Karşısını aldık 2 hafta sonra alamıza rağmen ceza kestiler. Cezalar duruyor. Ruhsatlarımızı Şehzadeler Belediyesi’nden aldık ama cezayı Büyükşehir Belediyesi kesiyor. Keyfi uygulama yapıyor. 2 aydır bu uygulama yapılıyor” iddiasında bulundu.

ESNAF KESİLEN CEZALARDAN ŞİKAYETÇİ

Yer işgaliyesi sebebiyle verilen cezalardan dolayı muzdarip olduklarını dile getiren esnaf Uğur Aslan, “Dünyanın vergisini ödüyoruz, dünyanın stopajını ödüyoruz. Penteler vardı kaldırın dediler, kaldırdık ona rağmen ceza kestiler. Bir 204 lira, bir 270 lira ceza kestiler. Bize bu cezalar uygulanırsa bunu yapan herkese yapılsın, ayrımcılık yapılmasın” derken, Serdar Şener, “Belediyenin kararı bütün Manisa’yı ilgilendiriyor. Bu olayın muhatabı olan odaları çağırırsın. Lokantacılar Odası, Kahveciler Odası, Tuhafiyeciler Odası bunları çağırırsın. Odalarımızın bu konularda daha bir açıklamasını görmedik. Ben yaralıyım. Pandemiden çıkmışım. Manisa’nın esnafıyım. Sevgi yolunda olmanın bir bedeli var. 60 cm tebliği yaptılar, ertesi gün sıfır işgaliye diye ceza yazdılar” şeklinde konuştu. 

‘HUKUKSUZLUKLARA SON VERİLMELİ’

CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede “Esnafın sorunu toplumun sorunudur. Bu toplumsal bir sorundur. Biz burada bireysel talep peşinde değiliz. Toplumsal talep peşindeyiz.  Bu anlamda esnafımıza Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı hukuksuz uygulamaların bir an önce son verilmesini istiyoruz. Bir esnafımıza 120 tane ceza yazılmış. Bu 120 cezayı da esnafımız onurlu bir şekilde hukuk mücadelesini vermiş ve 99 tanesinin davasını kazanmış. Bu cezai uygulamaların son bulmasını istiyoruz. Esnafımız sahipsiz değildir. Biz sadece hukuksuzluklara son verilmesi için buradayız” dedi.

YETKİ KARMAŞASI VAR

CHP Şehzadeler İlçe Başkanı Hakan Gürtunca da, ortada  yetki kargaşasının olduğunu ifade ederek, Sevgi yollarının Şehzadeler Belediyesi’ne ait olduğunu, bu konu hakkında meclis toplantısında görüşme sağlayacaklarını vurguladı. Manisa Büyükşehir Belediyesi zabıtasının üzüm yemek yerine bağcıyı dövdüğünü söyleyen Gürtunca, yazılan cezaların doğru olmadığını belirtti. Gürtunca, “Bu sevgi yolları İstanbul’daki İstiklal Caddesi gibi Manisa’mızın sembol yerleridir. Buradaki esnafı rahatlatacaksınız. Burada insanlar oturacaklar.  İnsanlar bir ton zararda. Elektrik faturaları, su faturaları yakıyor. Bu insanlar kazanamazsa Maski’ye nasıl para ödeyecek. Belediye bunlardan nasıl gelir elde edecek ki dönecek insanlara hizmet verecek. CHP olarak bu işin peşindeyiz” diye konuştu.