Çiftçi borçlu, tarlası ipotekli

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte ürünlerinin hasadını yapan Manisalı çiftçiler, büyük oranda arazilerini ipotekleyerek aldıkları banka borçlarını ödeme telaşında. Manisalı çiftçiler son 2 yılda sadece Tarım Kredi kooperatiflerinden 1.3 milyar  TL kredi çekti. Buna karşılık il genelindeki arazilerin yaklaşık 3’te 1’i ipotekli durumda.

Taban fiyatı 27 TL olarak açıklanan üzümün hasadına başlayan Manisa çiftçisi, geçtiğimiz aylarda kiraz, erik ve bazı diğer meyvelerin, önümüzdeki aylarda ise zeytin başta olmak üzere bazı diğer ürünlerin hasını gerçekleştirecek. Hızla artan maliyetler karşısında bankalara borçlanmak zorunda kalan çiftçiler, bereketli bir sezon geçirip borçlarını kapatmayı umuyor. Ancak yetiştirdikleri ürünlerin girdi maliyetleri oranında artmaması nedeniyle her yıl kazançları biraz daha düşüyor. Tarım ve Orman Bakanlığı verilerine göre, Manisalı 43 bin 988 çiftçi son 2 yılda Tarım Kredi Kooperatifleri’nden 1.3 milyar TL kredi çekti.

30 EYLÜL 2022’YE KADAR İCRA TAKİBİ YOK

Tarım ve  Orman Bakanı Vahit Kirişçi, İzmir Bağımsız Milletvekili Mehmet Ali Çelebi’nin Manisa çiftçisinin durumuna ilişkin hazırladığı soru önergesine verdiği cevapta, Ziraat Bankası’ndan alınan borç miktarına ilişkin soruları mevzuattaki ‘banka ve  müşteri sırrı’ hükmü gereğince açıklamadı. Bakan Kirişçi, borcunu ödeyemediği için icraya düşen çiftçierin sayısına ilişkin de bilgi vermedi. Bunun yerine, Tarım Kredi Kooperatiflerince icra takiplerinin 30 Eylül 2022 tarihine kadar durdurulduğu ve yeni icra takibi başlatılmadığını açıkladı.

ÖNERGEDEKİ BAZI SORULAR CEVAPLANMADI

Mehmet Ali Çelebi, hazırladığı önergede, “2020-2022 yılları arasında her yıl için ayrı ayrı belirtilmek üzere Manisa ilinde Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla kredi kullanan üretici sayısı ve bu üreticilerimizin kullandıkları toplam kredi miktarı nedir? 2020 -2022 yılları arasında her yıl için ayrı ayrı belirtilmek üzere Manisa ilinde borçlarından dolayı icra takibine alınan üretici sayısı ve bu üreticilerimizin toplam borç miktarları nedir?” sorularını yöneltti. Ancak Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, sorulardaki bazı konuları açıklayıp bazılarına ilişkin bilgi vermedi.

Bu okulda hayvanat bahçesi var Bu okulda hayvanat bahçesi var

ZİRAAT’TEN ‘MÜŞTERİ SIRRI’ SAVUNMASI

Verilen cevapta, “Tarım Kredi Kooperatiflerince, önergede bahsi geçen tarihlerde ilimizde 43 bin 988 ortağa, toplam 1,3 milyar TL kredi kullandırılmıştır. Kurumumuzca icra takipleri 30.09.2022 tarihine kadar durdurulmuş olup yeni icra takibi başlatılmamaktadır” denirken, Ziraat Bankası’na yönelik sorulara ise bakanlık yönetiminin şu yazısıyla karşılık verildi: “Bankamıza ilişkin bilgiler, üçer aylık dönemlerde Kamuyu Aydınlatma Platformu, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Türkiye Bankalar Birliği ve Bankamız internet sitesinde kamuya açıklanan bağımsız denetim raporunda yer ahnakta olup, anılan bilgilere bu adreslerden ulaşılabilmektedir. Kamuya açıklanan Bankamız finansal tabloları, denetim raporları ve faaliyet raporlarında yer alan veriler haricinde talep edilen detay bilgilerin ise 5411 sayılı Bankacılık Kanunu'nun ‘Sırların saklanması’ başlıklı 73'üncü Maddesi kapsamında banka ve müşteri sırrı olduğu mütalaa edildiğinden paylaşılması mümkün bulunmamaktadır.”

MANİSA’DAKİ İPOTEKLİ ARAZİLERİ SORDU

Bağımsız Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un cevaplaması istemiyle hazırladığı önergede ise “Manisa ilinde üzerinde ipotek bulunan tarım arazisi tapusu sayısı nedir? İpotekli tarım arazilerinin yüzölçümü toplamı nedir? Bunların ilçelere göre dağılımı nasıldır? Manisa ilinde bankalar tarafından ipotek konulan tarım arazisi tapusu sayısı, yüzölçümü ve bunların ilçelere göre dağılımı nasıldır? Manisa ilinde yabancı sermayeli bankalar tarafından ipotek konulan tarım arazisi sayısı ve yüzölçümü nedir?” sorularını yöneltti.

ARAZİLERİN YAKLAŞIK 3’TE 1’İ İPOTEKLİ

Bakan Kurum, cevabında Manisa’nın 17 ilçesindeki toplam arazi miktarını, toplum tabu ve hak sahibi sayısını verirken, her ilçede ne kadar arazinin ipotekli olduğunu da açıkladı. Buna göre, Manisa'nın merkez ilçelerinden Yunusemre’deki toplam 191 milyon metrekare alanın yüzde 17'si, Şehzadeler'deki 306 milyon metrekare alanın ise yüzde 31'i ipotekli. Benzer şekilde Turgutlu'daki 244 milyon metrekare alanın yüzde 30’u, Saruhanlı'daki 455 kslştı metrekare alanın yüzde 32'mi, Sarıgöl'ydjs 219 milyon metrekare alanınrı yüzde 44'ü, Salihli'deki 755 milyon metrekare alanından yüzde 30'u, Akhisar’daki 713 milyon metrekare alanın yüzde 26'sı ve Alaşehir'deki 501 milyon metrekare alanın yüzde 32'si ipotekli.