Tarımsal sulamada elektriği uzun yıllar yüzde 30 indirimli kullanan çiftçiler, 2001 krizinde kaldırılan bu imkanın yeniden tanınmasını istiyor. Türkiye Sulama Kooperatifleri Merkez Birliği Başkanı Halis Uysal, elektrik fiyatlarındaki artış nedeniyle çiftçilerin faturalarını ödeyemez duruma geldiğini, yüzde 30 indirimin tekrar uygulanması ve faturaların hasat döneminde tahsil edilmesi gerektiğini söyledi.

Urganlı’da 55 yıllık ayaklı su deposunun yıkımı yapıldı Urganlı’da 55 yıllık ayaklı su deposunun yıkımı yapıldı


Türkiye Sulama Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Başkanı Halis Uysal, elektrik fiyatlarına gelen zamlarla ilgili yaptığı açıklamada çiftçilerin borçlarını ödemekte zorlandıklarını söyledi. Uysal, "Birliğimize bağlı Türkiye genelinde 27 Bölge Birliği, 2 bin 500 Sulama Kooperatifleri ve 1 milyon 800 bin adet çiftçi bulunmaktadır. Çiftçilerimizin her ay geliri olmadığı için elektrik ücretlerini ödeyemez duruma gelmiştir. Özelleşmeden önceki gibi faturalar her ay değil her bölgenin hasat dönemine göre yıl sonunda ödemesi (tahsil edilmesi) gerekmektedir" diye konuştu.
KALDIRILAN İNDİRİM TEKRAR GELMELİ
Yıllarca tarımsal sulama abonelerinin bahsettiği şebeke yetersizliğinin, dünyanın gözü önünde Isparta'daki elektrik kesintisinde görüldüğünü anlatan Uysal, "Yıllardır tarımsal sulama elektriklerine indirim yapılacağı düşünülmüş ancak hala bir karış yol alınamamıştır. Ülkemizde olan kriz neticesinde bu günkü elektrik fiyatlarının çok altında zam gelmesine rağmen 30 Kuruşluk indirim 2002 yılı sonu itibariyle kaldırılmıştı. Bunun ivedilikle yüzde 30 olarak geri gelmesini istiyoruz. Çiftçilerimiz pandemi koşulları nedeniyle çok zor günler geçirmektedirler. Ürünleri bankalardan alınan kredilere, TEDAŞ zamanındaki eski borçlara ve aynı zamanda elektrik tedarik ettiğimiz son tedarikçi özel TEDAŞ’ların kestiği faturalar dahil ödenememektedir" ifadelerini kullandı.
BU GİDİŞLE ÇİFTÇİ  ÜRETİMDEN VAZGEÇER
Elektrik fiyatlarının daha da artacağını ve Şubat ayı itibariyle ürün ekimlerine başlanılması gerektiğini ancak ekimlerin yapılamayacağını savunan Uysal, sözlerini şöyle sürdürdü: "Haliyle tarımsal ürünlerde kıtlık başlayacaktır. Yüksek dövizler ödenerek dışarıdan cennet ülkemize tarımsal ürünlerin ithalatı daha da artacaktır. Cari açıklar sadece enerji hammaddesinden daha da fazlası tarımsal ürünlerde olacaktır. Çiftçilerimiz çocuklarının eğitimde olduğu, pandemi nedeniyle birçok ailenin işsiz kaldığı göz önüne alınarak faizlerin tamamen kaldırılması, fiyat indiriminin yapılması ile uzun süreli yapılandırma yapılması acil zorunluluktur.
YENİLENEBİLİR ENERJİ İMKANI VERİLMELİ
Yıllardır çiftçiye tarımsal olmayan alanlarda ve devlet arazilerinden kendi elektriğini kendinin üretmesi imkânı istenmiş ancak ne arazi ne kredi ne de mevzuatlarda tarımsal sulama abonelerine imkan verilmemiştir. Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamalarından, Enerji Fonu ve TRT Payının kaldırılması bizleri çok mutlu etmiştir. Meskenlerde kademe olması nefes aldırmıştır. Ancak 2002 yılı sonunda kaldırılan 30 Kuruşluk elektrik indiriminin bu yıl yüzde 30 olarak yapılması çok ama çok önemlidir. Ayrıca Merkez Birliğimize üye çiftçilerimizden reaktif ve güvence bedeli, KDV, Belediye Payı, Kaçak elektrik bedeli ve Hizmet bedellerinin de faturalardan kaldırılması ile özellikle çiftçi olarak beklentimiz faizlerin silinerek 12 ay veya 18 ay faizsiz taksitlendirilmesidir.”