Uzmanından araçlara bakım uyarısı Uzmanından araçlara bakım uyarısı
Kuru üzüm fiyatını 13 TL olarak açıklayan TMO Manisa’da 7 ayrı noktada alımlara başladı. İl genelinde Şehzadeler, Alaşehir, Sarıgöl, Salihli, Turgutlu, Gölmarmara ve Saruhanlı'da bulunan 7 alım merkezine giden TMO eksperleri, internet üzerinden randevu alarak ürününü getiren müstahsillerin ürünlerini kontrol ediyor. Üzüm çuvallarından aldıkları numunelerle kuru üzümün kalitesini belirleyen eksperler aynı zamanda ürünün nemini de ölçüyor. Analizlerin ardından standartları karşılayan kuru üzümler, TMO'nun depolarına yerleştiriliyor.
    ALIM İYİ  AMA FİYAT DÜŞÜK
    İzmir'in Menemen ilçesinden kuru üzümünü TMO alım merkezine getiren üreticilerden İbrahim Karadeniz, TMO'nun alımını memnuniyetle karşıladıklarını kaydederek, "Ancak bu sene taban fiyatlar beklentimizden biraz daha düşük. Biraz daha yüksek fiyat verselerdi daha memnun olacaktık. Dışarıdaki fiyatlar, devletin vermiş olduğu fiyattan 1 lira daha ucuz." diye konuştu.
    DEVLETTEN DESTEK BEKLİYORLAR
    Üretici Nail Turan ise sezonun herkes için hayırlı olmasını dileyerek şöyle konuştu: "Bu yılki fiyatlar biraz beklentimizi karşılamadı. Geçen yıl biraz daha iyiydi. 9 numara için 16 lira civarında bekledik. Özel işletmeler aynı üzümü TMO'ya kıyasla 1 ila 1,5 lira daha aşağı fiyattan alıyor. Ben üzümümü TMO'ya vermek için 45 kilometre yol geldim. Devletimizden biraz daha destek bekliyoruz."
    9 NOLU ÜZÜMÜN KİLOSU 13 TL
    TMO, bandırmalı çekirdeksiz kuru üzüm cinsinde alım fiyatını 10 numara kalitedeki ürün için 14 lira, 9 numara kalitedeki üzüm için 13 lira, 8 numara kalitedeki için 12,5 lira ve 7 numara kalitedeki üzüm için 12 lira olarak belirlemişti.