CHP heyetinden derneğe ziyaret CHP heyetinden derneğe ziyaret

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, Manisa'nın Gölmarmara ilçesinde esnaf ziyaretleri yaptı. Bir fırıncı, eskiden hayvanların yemesi için ucuz fiyata sattığı bayat ekmekleri artık insanların yemek için satın aldığını belirtirken, bir bakkal eskiden 5 TL harçlıkla bir bisküvi, bir meyve suyu alan çocukların artık meyve suyu alamadıklarını söyledi.

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, Manisa'nın Gölmarmara ilçesinde esnafla görüştü, ardından da ekonomideki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Temel tüketim başta olmak üzere birçok üründe fahiş fiyat artışları devam ederken her güne yeni bir zamla uyanan esnafın zor günler geçirdiğini söyleyen Başevirgen, “Salgın sürecinde iş yapamaz hale gelen esnafın, ürünlerine gelen zamlar ile var olan sıkıntıları daha da artıyor. Sattığı malı yerine koyamayan esnaflar bir çıkış yolu arıyor. Son zamanlarda başta doğal gaz ve elektrik olmak üzere tüm gıda ürünlerinde dikkat çeken fahiş fiyat artışları da halkı zor durumda bırakıyor" diye konuştu.
ESNAF 25 KURUŞUN HESABINI YAPIYOR
Gölmarmara’da fırıncı esnafı ile görüşen Başevirgen’e bir esnaf “2,5 TL’ye sattığım ekmekten zarar ediyorum. En az 3-3,5 TL’ye satmalıyım ki zarar etmeyeyim. Ucuz un vereceğiz dediler, onu da vermediler. Veresiye defterimiz dolu. Ekmeği bile yazdıranlar var. Akşamüstü daha ucuz ekmek almak için gelen müşterilerim var. Hayvancılara 1,75 liradan vereceğimize vatandaşa 2 liradan satalım diyoruz. 25 kuruşun hesabını yapıyoruz. 570 lira gelen elektrik faturam 1860 lira geldi. Fırınım odunlu. Fırını yakmak için 1600 TL verip odun alamıyorum.” diye dert yandı. 
ÇOCUKLAR BİLE MUTSUZ
Özellikle son 2 yıldır işlerinin çok kötü olduğunu söyleyen bir bakkal ise “İki yıldan beri illallah dedik. Her gün gelen zamlar yüzünden esnaflıktan bile yıldık. Kapı önünde oturup müşteri bekliyoruz. Elektrik faturaları ile baş edemiyoruz. Dondurma dolaplarını bile çalıştırmaya niyetimiz yok. Dükkanı kapatıp evde otursak daha karlıyız. Kapıyı açtığımız anda zarar etmeye başlıyoruz. Raflardaki fiyatları gören vatandaş zammı bizden biliyor. Çocukları bile sevindiremiyoruz. Aldığı 5 lira harçlıkla dükkana gelen çocuk eskiden bir paket bisküvi alınca yanına meyve suyu da alabiliyordu. Şimdi bisküvinin paketi 5 lira oldu. Çocukları bile mutsuz eden bu sistemin değişmesi için seçimi bekliyoruz” diye konuştu.
KRİZ DEĞİŞİME İŞARET EDİYOR
Televizyon kumandası satan bir esnafın dükkanına uğrayarak sohbet eden Bekir Başevirgen esnafa elektrik faturasını sordu. Esnaf  “Fatura az gelse de ödeme imkanı var mı vatandaşın? 30 yıllık esnafım. 2002’de buna benzer bir kriz yaşandığında AKP iktidara geldi. Bugünkü kriz de değişime işaret ediyor. Dolara zam geldikçe biz de ürünlerimize zam yapıyoruz. Olan vatandaşa oluyor. Cebindeki son parasını veren vatandaş var. Ben vatandaşın cebindeki son parayı almam. Mutlaka 10-20 lira geri veririm ki çoluk çocuğunun bir ihtiyacını görsün” ifadelerini kullandı.
GÜBREYE VERECEK PARA YOK
Sebze üreticisi bir çiftçi ile görüşen Bekir Başevirgen’e derdini anlatan çiftçi yine gübre fiyatlarından dert yandı. Çiftçi maliyet artışı nedeniyle gübresiz ekim yapacağını söyleyerek, “Şeker gübresinin 25 kilosu 550 TL olmuş. 200 lira olsaydı atardım gübreyi. Geçen yıl 100 TL idi şeker gübresi. Seneye üretim yapmanın imkanı yok. Astarı yüzünü geçiyor. Çiftçi kazanamadıkça vatandaş yiyecek sebze meyve bulamayacak. Bulsa da bugünkü rakamların çok üstünde fiyatlar görülecek” şeklinde konuştu.