İskoçya’nın Glasgow kentinde gerçekleştirilecek COP26 İklim Zirvesi bugün başlıyor. 2015 yılında Paris iklim Anlaşması’nın imzalanmasının ardından küresel ısınmaya karşı ülkelere yönelik gelişmelerin değerlendirileceği ilk zirve olacakBu yıl 26'ncısı düzenlenecek olan zirvede ana tema iklim değişiklikleri ve doğal afetler olacak.

Ukrayna'da Türk gazetecilere ateş açıldı! Ukrayna'da Türk gazetecilere ateş açıldı!

COP26 Zirvesi kapsamında Glasgow'da gerçekleştirilecek toplantılar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Joe Biden da dahil olmak üzere çok sayıda lideri bir araya getirecek. 120'den fazla dünya lideri, konferansın ilk birkaç gününde bir araya gelecek. Liderler daha sonra ayrılarak yerlerini müzakereleri yapacak başta çevre bakanları olmak üzere üst düzey yetkililere bırakacak.

Zirvede, küresel sıcaklık artışının yüzyıl sonuna kadar 2 santigrat derecenin altında tutulması, hatta 1.5 derece ile sınırlandırılabilmesi için 2050’ye kadar sıfır karbon emisyonu hedefine nasıl ulaşılacağı ele alınacak.

Yaklaşık 25 bin kişinin katılması beklenen konferansta görüşmelerin 12 Kasım Cuma günü saat 18.00'de sona ermesi planlansa da geçmiş deneyimler, müzakerelerin Cumartesiye ve Pazar'a kadar uzayacağını gösteriyor.