3600 ek göstergenin çözümü için söz veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, EYT ve 2022 asgari ücret çalışmaları için de AK Parti kurmaylarını harekete geçirdi.Geçtiğimiz haftalarda memurların uzun bir süredir beklediği 3600 ek gösterge ile ilgili yasa için çalışmalara başlanırken gözler uzun bir süredir Türkiye'de kamuoyunun gündemini meşgul eden EYT'ye ve 2022 asgari ücret zammına çevrildi.

AK Parti kulislerinden gelen bilgilere göre, partililer son çalışmasını EYT'ler için yürütülüyor. Erdoğan'ın talimatı sonrası harekete geçen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, EYT'yle ilgili 5 formül üzerinde çalışılıyor.

Bütçe yükünün dikkate alındığı 5 sistem üzerinde çalışan bakanlık, SSK, Bağ-Kur ve memurları ayrı ayrı kategoride yaş gruplarına göre değerlendirecek.

2023 öncesi çıkmasına kesin gözüyle bakılan EYT'de uygulanması planlanan 5 formül ise şöyle:

1. FORMÜL: KISMİ EMEKLİLİK

9 Eylül 1999 öncesinde sigortası bulunanlar, 10 yıl prim ödeyerek emekli olabiliyor. Kısmi emekliler olarak adlandırılan bu kesim, 3600 günü tamamladığı taktirde kadın ise 50, erkek ise 55 yaşını doldurduğu anda emekliliğinin tadına çıkarmaya başlıyor. Emeklilik yaşını, bu şartların yerine getirilmesiyle tarih belirliyor.

2. FORMÜL: SÜRENİN TAMAMLANMASI

Bu formülde ise 99 öncesindeki emeklilik şartları dikkate alınıyor. Yani kadınlarda 20 yıl (7 bin 200 gün) erkeklerde ise 25 yıl (9 bin gün) sigortalılık süresini tamamlayanların yaş şartına bakılmadan emekli olması durumu ortaya çıkıyor. 2021 yılından 25 yıl geriye gidildiğinde 1996 yılı ve öncesinde sigortalı olanlar bu kapsama giriyor. Yasanın çıkması halinde erkekler 25, kadınlar da 20 yıl geriye giderek hakkını doldurmuş olacak. 9 Eylül 1999 öncesinde sigortası bulunan kadınlar için bu süre dolmuş durumda.

3. FORMÜL: PRİMİN TAMAMLANMASI

Buna göre 9 Eylül 1999 öncesinde işe girenler için ilk sigortalı oldukları tarihe göre 5 bin ile 5 bin 975 gün arasında prim gerekiyor. Bu da primini tamamlayanların yaşına bakmadan hak sahibi olacağı anlamına geliyor.

4. FORMÜL: ALMANYA SİSTEMİ

Almanya'da daha önce uygulanan formüle göre sigortalıya bir teklif sunuluyor. Emekliliğine kaç yıl kalmışsa her yıl için belli oranda kesinti yapılıyor. Burada kesinti oranı yıllık yüzde 2 oluyor. Yani emekliliğine 4 yıl kalmış birinden yüzde 8 kesinti yapılıyor. Böylece daha az maaşla daha erken emeklilik hali ortaya çıkıyor.

5. FORMÜL: FİNLANDİYA SİSTEMİ

Burada da Alman sisteminde olduğu gibi belli oranda kesinti belirleniyor. Sigortalı kesintiyle erken emekli oluyor. Ancak yasanın söylediği yaşa gelip emeklilik şartları oluşunca kesinti ortadan kalkıyor.

EYT VE ASGARİ ÜCRET ZAMLARI

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konu ile ilgili talimatı sonrası hareket geçen AK Partili kurmayların 3600 ek göstergenin çözümünün yanı sıra EYT ve 2022 asgari ücreti ile ilgili maddelere yönelik çalışmaları da sürüyor.

Devam eden çalışmalarla ilgili 3600 ek göstergede son duruma göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan da çalışmaların başlatılmasını ve 2022 yılı içerisinde tamamlanmasının talimatını verdi. Bu talimatla birlikte 3600 ek gösterge gelmesi kesinleşti.

2022 asgari ücret zammında da geri sayım başladı. Asgari ücrette ciddi bir artış olması beklenen ve milyonlarca çalışanı ilgilendiren zam ile ilgili kararın işçi ve işveren temsilcilerinin görüşmeleri ile şekilleneceği öğrenildi.

ASGARİ ÜCRETTE NET 3 BİN 500 TL ÇALIŞMASI

Toplam 4 toplantıda netlik kazanan asgari ücret zam görüşmelerinin Aralık ayında başlaması beklenirken, MHP kurmaylarının asgari ücretten vergi kaldırılsın tekliflerini de değerlendiren AK Parti, asgari ücretin net 3 bin 500 liraya çıkarılması hedefleniyor.