Küresel ısınmanın beraberinde getirdiği kuraklık ve çevresel etkenler nedeniyle yok olma tehlikesi yaşayan Marmara Gölü’nden sonra Ege Bölgesi’nin gerek sulamada gerekse elektrik üretiminde can damarı olan Demirköprü Barajı da alarm vermeye başladı. Bugün için su seviyesi kot olarak 217,40,tünel ağzında ise su seviyesi kot olarak 212 olduğu belirtildi. Bölge sakinleri ve üreticiler önümüzdeki süreçte beklenen yağışlar olmaz ise Marmara Gölü’nden sonra Demirköprü Barajı’nın da devre dışı kalacağı endişesi endişesini yaşıyor.
SU SEVİYESİ ÇOK DÜŞTÜ
Mevsim şartları nedeniyle Marmara Gölü’nün tamamen kuruduğunu ve Demirköprü Barajı’nda ise geçen yıllara göre su seviyesinin çok düşük olduğunu belirten Gediz Havzası Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma Çevre ve Kalkınma Vakfı Genel Başkanı Şener Kilimcigöldelioğlu, “Küresel ısınma ve kuraklık nedeniyle Marmara gölü tamamen kurudu. Ege Bölgesi’nin gerek tarımsal sulamada gerekse elektrik üretiminde can damarı olan Demirköprü Barajı’nda ise su seviyesi çok düşük. Vahşi sulamadan vazgeçilip kapalı devre sulama sistemine geçilmesi ve Gediz Nehri'nin kirlilikten kurtarılması gerekir” dedi.
GEDİZ’DEN GELEN SU YETERSİZ
Tarımsal sulama ve balıkçılık yönünden bölge ve yöre halkı için büyük önem taşıyan Marmara Gölü’nün tamamen kurumasından sonra Ege Bölgesi’nin gerek tarımsal sulamada gerekse elektrik üretiminde can damarı olan Demirköprü Barajı’nda da su seviyesinin her geçen azalmakta olduğunu belirten Şener Kilimcigöldelioğlu , “Küresel ısınma, yağışsızlık, döngüsel kuraklık derken su sorunu ile karşı karşıya kaldık. Tarımsal sulamada ve balıkçılıkta bölge, yöre halkı için büyük önem taşıyan Marmara Gölü (Göl Marmara) mevsim şartları nedeniyle tamamen kurudu. Ege Bölgesi’nin tarımsal sulamada ve elektrik üretiminde can damarı olan Demirköprü Barajı’nda bugün itibariyle su seviyesi kot olarak 217,40,tünel ağzında ise su seviyesi kot olarak 212 olduğu belirtildi. Beklenen yağışlar olmazsa sulama sezonunda su verilmesi mümkün değil. Barajdan su verilmediği için elektrik üretimi olmayacak. Bölge üreticilerimiz Demir köprü Barajı’nın su seviyesini ve tamamen kuruyan Marmara Gölü’nü göz önünde bulundurarak, artık damla sulama sistemi projesine geçmesi gerekir çünkü Murat Dağı eteklerinden başlayıp, İzmir Menemen’e kadar devam eden ve geçtiği bölgeye suları ile hayat veren Gediz Nehrinin suları artık yetersiz gelmektedir” diye konuştu.
61 YILDIR HİZMET VERİYOR
Demir köprü Barajı’nın tarımsal sulama ile birlikte elektrik üretimi de yaparak ülke ekonomisine katkı sağladığını belirten Kilimcigöldelioğlu, “1960 yılında hizmete açılan ve her biri 23 MW gücünde 3 adet türbin bulunan. Demir köprü Barajı’nda tarımsal sulama ile birlikte elektrik üretimi de başlıyor. Saatte 70 megavat elektrik üretimi yapılıyor” ifadelerini kullandı.