MHP İl Teşkilatı'nın basınla buluşma programına katılan Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, kent gündemine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Ergün, imar planı konusunda son aşamaya gelindiğini, Gediz Kavşağı Projesi'nin ise hızlı tren projesi nedeniyle geciktiğini söyledi. Ergün, her iki projenin de 2023 yılında hayata geçeceğini söyledi.

MHP İl Teşkilatı'nın Şehzadeler Park’ta düzenlediği kahvaltılı basın toplantısına Grup Başkanvekili Erkan Akçay, Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, İl Başkanı Murat Öner ve çok sayıda parti kurmayı katıldı. Programda Manisa gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Büyükşehir Belediye  Başkanı Cengiz Ergün, imar planı ve Gediz Kavşağı Projesi'nin son durumuna ilişkin bilgi verdi. Gediz Kavşağı’nın Manisa’nın en büyük sorunu olduğunu belirten Ergün, bu konuda şu açıklamalarda bulundu: “Yaklaşık 3.5 senedir bu Gediz Kavşağının yapılmasıyla ilgili çalışmalarımız sürüyor. Ulaştırma Bakanlığı içerisinde Devlet Demir Yolları ile hem de Karayolları ile ayrı ayrı görüşülerek, sonrasında üç kurumun defalarca bir araya gelmesiyle çalışmalar yapıldı. Daha önce Karayolları buraya bir proje hazırlamıştı. Ancak hızlı trenin devreye girmesiyle şehir içinden geçirilmesi düşünülen ve 8 tane alt ve üstgeçidin Manisa içerisinde yapılması düşünülen bir projeydi.

HIZLI TREN NEDENİYLE PROJE DEĞİŞTİ

O proje biliyorsunuz bizim karşı çıkmamızla, mevcut garajın yanındaki çevre yolundan gitmesini kabul ettirmiştik. Daha sonra hızlı trenin geçtiği hat netleşince, bildiğiniz gibi Atıksu Arıtma Tesislerimiz var İzmir çevre yoluna doğru. Devlet Demir Yollarınca orada bir indi bindi istasyonu planlanmıştı. Biz ona da karşı çıkmıştık. Ve dedik istasyonu, yeni garajın yanına kuracaksınız. Neden? Sonuçta otobüs sirkülasyonu, şehirle bağlantı, indi bindilerin olduğu bir noktada vatandaşımız, hemen garajın yanındaki bütün otobüslere ulaşabilsin diye karşı çıkmıştık. Bunlar netleşti. Tabi hızlı trenin gelmesiyle beraber o hatta, o eski yapılmış olan kavşak otomatikman değişti. Yeniden bir proje çizimi için Ulaştırma Bakanlığı, Karayolları bunun çalışmalarını yaptı. Ve o projeler bitirildi. Yani 33 yıldır yapılamayan Manisa’nın imar planları vesilesiyle o kavşağın 18 uygulamaları bir iki ay içerisinde bitirilecek.

GEDİZ KAVŞAĞI 2023’TE BİTECEK

Geçtiğimiz ay içerisinde de mevcut kavşağın yapılacağı o alan meclisten geçti. Yıllardır Karayollarının kamulaştırma bedellerinin çok yüksek çıkması sebebiyle yapamadığı o düzenlemeleri, yine biz Büyükşehir Belediyesi olarak 18 uygulamalarıyla hiçbir ücret talep etmeden, Karayollarına bizim rızamızla tahsisi yapılacak. Sayın Cumhurbaşkanımız geçtiğimiz ay Manisa’ya geldiğinde bizzat kendilerine bu konuyu aktararak, ifade ettim. Yatırım programına alınması talimatını Cumhurbaşkanımız, ilgili Bakanlara ilettiler. Bu noktada ben de aktarma fırsatını bulmuş oldum. O açıdan bu 18 uygulamalarına müteakip kavşağımız da 2023 yılı içerisinde inşallah hayata geçirilecek faaliyetleri, ihalesi, inşaatı yapılmış duruma gelecektir. Zaten hızlı tren de Manisa sınırları içerisinde girdi, geliyor. Oradaki ödenekler arttırıldığı sürece buradan hızlıca geçiş yapılacaktır. Bunu da ifade etmiş olayım.

MANİSA NÜFUSU  HIZLA ARTIYOR

Konuşmasında imar plan çalışmalarının geldiği aşamayı da kamuoyuyla paylaşan Başkan Ergün, Manisa nüfusunun önümüzdeki 5-10 yıllık süre içerisinde 600 ila 700 binlere ulaşacağını belirterek, “OSB’nin 6’ncı bölgesi altyapısı bitirildi, şu anda sadece arıtma tesisi kaldı. Önümüzdeki 2-3 aylık sürede oradaki arıtma tesislerinin bitirilmesiyle yeni istihdam alanları geliyor. Yeni yapılan bu altıncı bölgede istihdam edilecek insan sayısı 8 bin 500 kişi. 2 yıl içerisinde bu inşaatların başladığını varsayarsanız ve 2-3 yıllık süreçte o inşaatlar faaliyete geçtiğinde Manisa’nın nüfusu en az 100-150 bin daha artacak demektir. Bunu karşılayacak olan nedir. Şehrin dinamikleri hangi noktada. Bugün 33 yıldır yapılamayan imar planlarının önemi, işte o gün ortaya çıkacak” diye konuştu.

YENİ 20-30 BİN KONUDA İHTİYAÇ VAR

En az 20-30 bin civarında konutun hızlı bir şekilde Manisa’da yapılacağına işaret eden Ergün, “Manisa hızlı bir şekilde kabuğunu kıracaktır. Kabuğunu kırma noktasına geldi, artık bıçak kemiğe dayandı. O açıdan bu imar planları Manisa’nın dağla Gediz Nehrine sıkışmış bir şehrin yıllardan beri gelen gecekondu anlayışından kurtarılması anlamına geliyor. Yaklaşık 8-9 senedir, daha önceden kabul edilip sonradan iptal edilen imar planları, Manisa’ya maalesef 6-7 sene kaybettirdi. Artık bu işi yüzdük, yüzdük kuyruğuna getirdik. İnşallah bu dönüşüm Manisa’da önümüzdeki 5 ve 10 yıllık süre içerisinde muazzam bir gelişime sebep olacaktır” ifadelerini kullandı.

CİDER YOLU MENEMEN’E UZAYACAK

Ergün, Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıllarda Manisa'ya kazandırılan ve Devlet Bahçeli Kavşağı'nın devamı niteliğinde olan Cider yoluyla alakalı da müjde vererek, yolun Menemen yoluna bağlanacağını açıkladı. Ergün, "Daha önce yaptığımız Cider yolunu Menemen yoluna bağlayacağız. Mevcut imar planlarında şu an o bölgedeki alanların kamulaştırmalarını yapabilmek için 18 uygulamalarını yapıyoruz. Bölgede kamulaştırma yapılacak olan yerlerin bedelleri belirlendi. İnşallah birkaç ay içerisinde konuyu meclisimize getirerek çözüme kavuşturacağız" şeklinde konuştu.

AVM, OTEL PROJESİ TÜRKİYE’DE İLK

Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası, Otel ve AVM’den oluşan dev projenin detaylarını da anlatan Ergün, proje için Türkiye’de ilk denilebileceğini kaydederek, “Otel yapımı, AVM yapımı gündemde olmayabilirdi. Yine biz bunu yatırım olarak Manisa’da kendi arsamız üzerine yapmak suretiyle geçtiğimiz ay açılan Double Tree Hilton’u kazandırdık. Dün de inceleme fırsatı bulduğum yine Büyükşehir Belediye binamızın yanındaki 16 bin metrekarelik AVM’deki mağazalar da Ekim ve Kasım ayında safha safha devreye girecek. Tabi Manisa’ya yıllarca hizmet edecek bir belediye hizmet binası kazandırdık. Hem AVM hem de otel noktasında mevcut yapılmış ihale ile bu her iki alan, sabit kira bedeli, artı ciro üzerinden yüzde 8 pay almak suretiyle Büyükşehir Belediyemize bir kazanç söz konusu” şeklinde konuştu.

Yunuskent'te ev sahibi olabilmenin heyecanını yaşadılar Yunuskent'te ev sahibi olabilmenin heyecanını yaşadılar

KENTTE NE VARSA, KÖYDE O OLACAK

Ergün, kırsal kalkınma ve çevrenin korunması kapsamında asfalttan altyapı yatırımlarına, atık su arıtma tesislerinden tarımsal desteklere kadar yapılan çalışmalar hakkında da bilgiler vererek şöyle konuştu: “Manisa Büyükşehir Belediyesi ve MASKİ işbirliğiyle altyapı noktasında yaklaşık merkez mahalleler hariç 750 köyümüzün 252 adedinin yani 252 mahallemizin hem içme sularını hem kanalizasyonlarını tamamlayarak ve üstlerini de şehir içinde döşediğimiz parke taşlarıyla döşeyerek tamamlamanın huzuru ve mutluluğunu yaşıyoruz. Birilerinin söylediği gibi, işte bir tane köye yaptılar da başka yeri ellemediler sorusuna cevap olarak bunu da buradan söylemiş olayım. Şehrin içerisinde neyse, bu mahallelerimizi de yenilemek güzelleştirmek bizim asli görevlerimizin arasında.

ALT YAPILAR BİTME NOKTASINA GELDİ

Manisa Büyükşehir Belediyesi olduktan sonra yani yaklaşık 8 yıllık süre içerisinde bu altyapıları bitirme noktasında olduk. Atıksu arıtma tesislerinde de şu ana kadar yapmış olduğumuz 560 milyon liralık bir yatırımla daha önceden çalışmayan 13 tane atıksu arıtma tesisinin iyileştirmelerini yaparak çalışır hale getirdik. 17 ilçemiz var. Bu 17 ilçemizde şu anda atıksu arıtma tesisi yapılan Demirci, Selendi ve Sarıgöl, bir fiil inşaatları devam ediyor. Bir tek İller Bankasında onayını beklediğimiz Köprübaşı dışında hiçbir ilçemiz arıtmasız olmayacak noktaya geliyor. Yani şu anda işletme faaliyetinde olduğumuz 19 atıksu arıtma tesisini eksiksiz çalıştırıyoruz. Çevreye olan katkılarımızı da bu noktada doğayı koruyan, çocuklarımızın geleceğine daha sağlıklı bir çevre bırakmak düşüncesiyle bunları eksiksiz yerine getiriyoruzç

KIRSALA 70 MİLYON LİRALIK DESTEK

Bu sene bütçemizden 70 milyon gibi bir bedelle kırsal kalkınmada dar gelirli çiftçi kardeşlerimiz için 5-10 dönüm gibi yere sahip olan insanlarımıza destek olmak en büyük amaçlarımızdan biri hale geldi. Tarım İl Müdürlüğü ve Ziraat Odaları ile yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde bu sene 291 ton gübre, meyve fidanı, 72 bin zeytin kasası, 100 bin üzüm kelteri dağıtımı başta olmak üzere seracılık, arıcılara olan ana arı dağıtımları gibi bilfiil çiftçiye olan desteğimiz devam ediyor. Üretmek demek, ekonomi demek, insanımızın daha çok gelir elde edeceği şartları sunabilmek demek. Kısaca bu şekilde ancak tabi ki de yaptığımız çok işler var.”