Hızla artan enflasyon, araba fiyatlarıyla birlikte ehliyet fiyatlarının da astronomik şekilde yükselmesine neden oldu. Manisa'da ehliyet kursu ücretleri yapılan son zamla 2 bin 400 TL'den 4 bin TL'ye yükseldi. Geçen yıl toplam maliyeti 3 bin TL civarında olan B sınıfı ehliyet ücreti, son zamla 6 bin TL'yi geçti. Bir yılda yaşanan yüzde 100’lük fiyat artışı, ehliyet almak isteyen vatandaşları düşündürüyor.

Manisa'da halen trafiğe kayıtlı yaklaşık 250 bin motorlu taşıt bulunuyor. Her yıl binlerce vatandaş araç kullanma ehliyeti almak için sürücü kurslarına akın ediyor. Ancak otomobil başta olmak üzere motorlu taşıt fiyatlarında yaşanan astronomik artışlar, ehliyet fiyatlarında da söz konusu. Manisa'da 5 yıl önce bir ehliyet almanın maliyeti toplamda 1200 TL civarında olurken, yapılan son zamlarla 6 bin TL'yi aştı. 5 yılda ehliyete gelen yüzde 500'lük zam, ehliyet almak isteyen vatandaşların tepkisine neden oluyor.

SON ZAMLA FİYATLAR YÜZDE 66 ARTTI

Manisa’daki sürücü kursları geçtiğimiz günlerde ücretlerine yüzde 66 oranında zam yaptı. 2 bin 400 TL'den 4 bin TL'ye yükselen kurs ücretlerine sınav giriş ücretleri ve harçlar da eklenince toplam maliyet 6 bin TL'ye geçti. Manisa'daki sürücü  kursları arasında yapılan bir anlaşma gereği, bu fiyatlar üzerinden herhangi bir indirim de söz konusu olmuyor. Kurs ücretlerinin artmasından şikayetçi olan vatandaşlar, araba alamadıkları gibi artık ehliyet te alamayacaklarını ve sürücü kursu ücretlerinin makul bir düzeye indirilmesi gerektiğini belirtti.

HER KURS FARKLI FİYAT BELİRLEYEBİLMELİ

Metin Ak adlı vatandaş, "Ülkemizin bu zor günlerinde bu tür fırsatçılığa geçit vermemeliyiz. Manisalı bir vatandaş olarak, ilgili kişi ve kurumların konuyu titizlikle incelemesini istiyorum. Ehliyet sahibi olmak her Türk vatandaşının hakkıdır" dedi. Mehmet Özdemir adlı vatandaş da İzmir'de 3 bin 250 TL'ye kurs ücreti bulunurken Manisa'da 4 bin TL'nin altında fiyat verilmemesi yönündeki anlaşmanın tüketiciye haksızlık olduğunu söyledi. Özdemir, "Sektördeki rekabet gereği en azından kurs ücretlerinin farklı olması gerekir ama bir anlaşma yapılmış, herkes aynı fiyatı veriyor. Bu durumda gidip İzmir'den ehliyet almak durumunda kalacağım" dedi.

FİYATLAR 5 YILDA 5 KAT ARTTI

Manisa’da sürücü kurslarına gelen zamla birlikte en düşük ehliyet fiyatı harç, vergiler dahil  olmak üzere 3 bin 505 TL olurken B sınıfı ehliyete sahip olabilmek için 6 bin TL’yi gözden çıkarmak gerekecek. 2017 yılında Manisa'da B sınıfı ehliyet almanın maliyeti bin 200 TL'ydi. 5 yıllık süre zarfında ehliyete gelen yüzde 500 oranındaki zam, Türkiye'de yaşanan enflasyonunun boyutlarını da gösteriyor.

Kuruyan Marmara Gölü hayat bulacak! Kuruyan Marmara Gölü hayat bulacak!

İZMİR'DE KURS ÜCRETLERİ DAHA UCUZ

Manisa’nın en yakın komşusu olan İzmir'de kurs ücretleri farklılık gösteriyor. 3 bin TL'ye kadar kurs bulmanın mümkün olduğu kentte, ehliyetin toplam maliyeti de 5 bin TL civarında oluyor. Manisa’daki 22  sürücü kursu arasında yapılan protokol gereği ise hiçbir kurs 4 bin TL'nin altında ücret  belirleyemiyor. Yeni uygulamaya göre B sınıfı ehliyet almak isteyenler 4 bin TL kurs ücretinin yanı sıra 130 TL yazılı sınav ücreti, 160 TL direksiyon sınav ücreti, bin 461 TL vergi harcı ve diğer kalemlerle birlikte 6 bin TL'den fazla ücret ödemek zorunda kalıyor.