Türkiye Polis Emeklileri Derneği Manisa Şubesi, bir süre önce yürürlüğe giren ek gösterge düzenlemesinde jandarma ve sahil güvenlik sınıfına tanınan avantajların kendilerine de tanınması talebiyle imza kampanyası başlattı. Konuyla ilgili yapılan açıklamada, düzenlemenin mevcut haliyle Anayasanın 2, 10 ve 55. maddelerine aykırı olduğu belirtildi.

Proje sayesinde 442 kişiye istihdam sağlandı Proje sayesinde 442 kişiye istihdam sağlandı

Manisalı emekli polisler, son yapılan ek gösterge düzenlemesine itiraz etti. Türkiye Polis Emeklileri Derneği Manisa Şubesi bünyesinde örgütlenen polisler, itirazlarına ilişkin hem imza kampanyası başlattı hem de ilgili kurumlara taleplerini iletti. Şube Merkezi’nde bir araya gelerek açıklama yapan emekli polisler, “Gece, gündüz, cumartesi, Pazar, yılbaşı, resmi ve dini bayramlarda izin kullanmayan, bu günler için ekstra bir ücret almayan, mesai saati açısından diğer mesleklerin en az 2 katı çalışan polisleri diğer devlet memurları ile bir görüp kıyaslamak doğru değildir” dedi.

DÜZENLEMEYİ ANAYASAYA AYKIRI BULDULAR

Şube Başkan Yardımcısı Mustafa Kemal Güngör tarafından yapılan açıklamada, aynı veya çok benzer görevleri yapan Emniyet Hizmetleri Personelinin, Jandarma ve Sahil Güvenlik Hizmetleri sınıfındaki personel ile arasında teşkilat ve görev yerleri dışında bir fark bulunmadığı belirtilirken, “Emniyet teşkilatı personeline daha düşük ek gösterge rakamı öngörülmesinin hakkaniyete ve yapılan işe uygun, adil ücret ilkesine aykırı olduğu Anayasamızın 2,10, ve 55. maddelerine aykırı olduğu kanaatindeyiz. Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı personeline yeni düzenleme ile 600 Puan artırılarak 4200 Ek Gösterge verilecektir. Askeri görevler dahil Yurt İçi ve Yurt Dışında birlikte hizmet yaptığımız bu teşkilatlar ile Emniyet Hizmetleri sınıfı Personeli olarak, özlük haklarımız ve ek göstergelerimizin eşitlenmesini istiyoruz. Bunun da ilk adımı olarak 4200 Ek gösterge verilmesini talep ediyoruz” denildi.

TALEPLERİNİ İLGİLİ KURULUŞLARA GÖNDERDİLER

Emekli polisler, taleplerini T.C.Cumhurbaşkanlığı, TBMM Başkanlığı, İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, AK Parti Genel Merkezi, CHP Genel Merkezi, MHP Genel Merkezi ve İYİ Parti Genel Merkezi’ne de posta yoluyla gönderdi.