Nerede sosyal belediyecilik?

Toplu ulaşımda tam biletin 7.5 TL, öğrenci biletinin 4.5 TL'ye çıktığı Manisa, bu konuda Türkiye'nin en pahalı şehirlerinden biri. Güzergahların daha uzun olduğu İstanbul, Ankara ve İzmir ile diğer birçok büyükşehirde toplu ulaşım daha ucuzken, Manisa'da bu hizmetin büyük bölümünün özel halk otobüslerince gerçekleşmesi yüksek fiyatların en önemli nedeni. Bu durum hem şoför esnafını, hem de vatandaşı mağdur ediyor.

Hızla artan akaryakıt fiyatları nedeniyle Manisa'da zararına iş yapan toplu ulaşım esnafının yoğun talebi üzerine, geçen hafta şehir işi otobüs ve minibüs fiyatları yeniden zamlandı. Tam bilet fiyatları 5,5 TL'den 7,5 TL’ye, öğrenci biletleri ise  3.5 TL'den 4,5 TL'ye yükseldi. Bu fiyatlar, Türkiye'deki en pahalı toplu ulaşım ücretleri arasında yer alıyor. Komşu üç büyük şehirden Balıkesir'de tam bilet 4.5, öğrenci bileti 3 TL iken, Aydın'da tam bilet 4.25, öğrenci 3 TL, Denizli'de ise tam bilet 6, öğrenci ise 4,5 TL olarak uygulanıyor.

ÜÇ BÜYÜK ŞEHİRDE ÇOK DAHA UCUZ

İstanbul'da 200 binişlik öğrenci abonmanı 109 TL iken (tek biniş 54 kuruş), Ankara'da 225 binişlik öğrenci abonmanı 90 TL (tek biniş 40 kuruş), İzmir'de tek biniş 2.40 TL, Manisa'da ise 4.5 TL. Abonman sistemi birçok ilin aksine Manisa'da bulunmuyor. Fiyatların pahalı olmasının nedeni, toplu taşımanın halk otobüsleri tarafından yapılması. Belediyelerin çoğu ulaşım hizmetlerinde zarar etmesine karşın ucuz fiyatlar belirleyip gideri bütçeden karşılarken, Manisa'da bu hizmet şahıslara devredildiği için zararına hizmet mümkün olmuyor.

BELEDİYELER ZARARI BÜTÇEDEN KARŞILIYOR

Mesafelerin çok daha uzun olduğu üç büyük şehirdeki tam bilet ve tam abonman ücretleri de Manisa'ya göre çok cazip. Toplu ulaşım hizmetlerini zararına yapan belediyeler, belediye bütçesinden kaynak sağlayarak en zaruri kamu hizmetlerinden birini yerine getirerek sosyal belediyeciliğin gereğini yapıyor. Üç büyük şehirin yanı sıra, bütçesi Manisa Büyükşehir Belediyesi'nin bütçesinden küçük olan birçok belediye de Manisa'daki fiyatların çok daha altında toplu ulaşım hizmeti veriyor.

BAZI BÜYÜKŞEHİRLERDEKİ FİYATLAR

Bu yıl yapılan güncel zamlar sonrasında, Diyarbakır'da şehir içi ulaşımda ücretler belediye otobüsleri için tam 3.5 lira, öğrenci 2 TL oldu. Erzurum'da yapılan son zamlara göre, tam bilet 6 TL, öğrenci 4 TL'ye çıktı. Adana'da tam bilet 6 lira 70 kuruş, öğrenci bileti 3 lira 70 kuruş oldu. Antalya'da son zamlarla tam bilet 6 lira 70 kuruşa, öğrenci bileti 3.40 TL'ye yükseldi. Eskişehir'de tam bilet 6 lira, öğrenci ise 3 lira 50 kuruş belirlendi. Konya'da tam bilet 2.5 TL'ye, öğrenci bileti ise 1.55 TL'ye çıktı. Kayseri'de ise tam bilet 5.5 TL, öğrenci bileti 2.75 TL oldu.

Salihli Belediye meclisi 13 maddeyi karara bağladı Salihli Belediye meclisi 13 maddeyi karara bağladı

MANİSA'DA ABONMAN ÖNERİSİ REDDEDİLDİ

Manisa'da kent merkezinde faaliyet gösteren toplu taşıma araçlarının çok büyük bölümü özel şahıslara ait. Halen S.S.155 Nolu Kooperatif bünyesinde 168 araç faaliyet gösterirken, Büyükşehir Belediyesi'ne ait 13'ü 18 metrelik, 2'si 25 metrelik toplam 15 körüklü otobüs hizmet veriyor. Geçtiğimiz aylarda Büyükşehir Belediyesi'nde görüşülen 'abonman uygulaması' önerisi de AK Parti ve MHP'li üyelerin oyları doğrultusunda reddedildi. İYİ Parti İl Başkan Yardımcısı Erhan Dumlu'nun reddedilen önergesinde, akaryakıt zamları nedeniyle zor günler geçiren özel halk otobüsleri için de iyileştirme düzenlemesi yer alıyordu.