İl Müftüsü Mustafa Soykök, “Engelli kardeşlerimiz bizler için bir emanet. Manisa’da din hizmeti yürütüyorsak mutlaka yürüttüğümüz bu din hizmetinin en önemli en güçlü ayaklarından birisi engellilere yönelik sunduğumuz manevi destek. Manisa’da ne kadar çok kardeşimize Braille, işaret dili Kur’an-ı Kerim eğitimi verebilirsek onların manevi hayatlarını da din hizmeti noktasında ne kadar çok kolaylaştırabilirsek kendimizi bahtiyar hissederiz” dedi.Seminerde ilk olarak ‘Niçin Bu Çalışmaları Yapıyoruz?’ başlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Mustafa Irmaklı tarafından, ‘Engellilere Yönelik Çalışmalarda Temel İlkeler ve Manevi Destek’ konusu Diyanet İşleri Başkanlık Müşaviri Ömer Aydın tarafından, ‘Engellilere Genel Bakış ve Engelli Hakları’ konusu ise Uzman Fizyoterapist Hasan Çömez tarafından anlatıldı. Açış Konuşması yapan İl Müftüsü Mustafa Soykök, “Engelli kardeşlerimiz bizler için bir emanet. Manisa’da din hizmeti yürütüyorsak mutlaka yürüttüğümüz bu din hizmetinin en önemli en güçlü ayaklarından birisi engellilere yönelik sunduğumuz manevi destek. Manisa’da ne kadar çok kardeşimize Braille, işaret dili Kur’an-ı Kerim eğitimi verebilirsek onların manevi hayatlarını da din hizmeti noktasında ne kadar çok kolaylaştırabilirsek kendimizi bahtiyar hissederiz” dedi.

ZOR ALANLARDA HİZMET BÜYÜK FEDAKARLIK
Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Mustafa Irmaklı, konuşmasında “Eğer beli bükülmüş yaşlılar, takva sahibi gençler, süt emen çocuklar, derdini anlatamayan hayvanlar olmasaydı, Allah size merhamet etmezdi” Hadis-i Şerif’ini hatırlatarak, “Bu insanlarla Allah’ın bize merhamet ediyor. Biz onların yanında olursak Allah da bize daha çok merhamet edecektir. Zor alanlarda hizmet etmek büyük fedakarlıklar gerektiriyor. Engellilerle karşılaştığınızda o dünyanın arka planında ciddi anlamda sorular ve
sorunlar var. Kader, inanç, takdir konularında. Bu sorularla muhatap olacağınız için hayatın anlamına dair okumalar yapmalısınız” diye konuştu.

EN ÖNEMLİ ŞEY BİR İNSANA DOKUNMAK
Seminerin ikinci oturumunda müftülük personeline hitap eden Başkanlık Müşaviri Ömer Aydın da “Dünyada en önemli şey bir insana dokunmaktır. Çünkü insan eşrefi mahlukattır. Bütün alem bütün canlılar insan için yaratılmıştır.Dünyadaki tüm hukuk sistemleri, tüm yaptırımlar sadece dünyayı bağlar. Her türlü cezalar ve herşey dünyalıktır. Ruha kimse dokunmaz. Bir insanın ruhuna dokunamazsınız. Bir insanın ruhu hapisse yani huzurlu değilse, anlam işaretleri ve soru işaretleri ve problemleri varsa saraylarda da olsa cezaevinden beter bir hayat sürer” dedi. Ömer Aydın bu noktada engelli koordinatörlerinin
nasıl ve hangi yollarla hizmet etmesi gerektiğinden ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın engellilere hazırladığı projelerden bahsederek sunumunu tamamladı.

ENGELLİ KOORDİNATÖRLERİ KILAVUZ OLMALI
Uzman fizyoterapist Hasan Çömez ise engelli koordinatörleri ve bu sahanın gönüllülerinin alan içerisinde hizmetler gerçekleştirirken bilmesi gereken temel bilgiler çerçevesinde insan beyninin çalışma sistematiği, günlük hayatta sıklıkla karşılaşılan hastalık tanımları ve anayasa çerçevesinde kurulan engelli hakları, engellilerin indirim ve kurumlardaki özel hakları, özel gereksinimli çocuğu olan anneler için sağlanan imkanlar, devletin sağladığı maddi yardım olanaklarını anlatarak, özel gereksinimli bireyleri ve ailelerini sosyal hayata kazandırılması gerektiğini, bu konuda Engelli Koordinatörlerinin birer kılavuz olması gerektiğini vurguladı.