Manisa Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Gündüz Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi'nden hizmet alan özel öğrenciler ata binme terapisi görüyor. Gün boyu eğitimli atları seven ve at sırtında gezen çocukların mutluluğu gözlerinden okunuyor.

2022 yılı başında hizmet vermeye başlayan Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne bağlı Gündüz Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi, Manisa'da yaşayan 6 yaş üstü engelli bireyler ve ailelerinin hayatına büyük kolaylık getirdi. Aileler çocuklarını diledikleri zaman merkeze getirip keyifli vakit geçirmelerini sağlarken, bu süre zarfında diğer işlerine vakit ayırabiliyor. Halen 82 engelli bireyin hizmet aldığı merkezde saatli, seanslı, yarım veya tam gün olarak resim atölyesi, müzik atölyesi, spor odası, gelişim atölyesi, uygulama mutfağı ve çok amaçlı salon gibi birbirinden farklı hizmetler bulunuyor.

ÇOCUKLAR ATLI TERAPİYİ ÇOK SEVDİ

Gündüz Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi, sık sık düzenlenen çeşitli etkinliklerle çocukların dış dünyadaki gelişimine de katkı sağlıyor. Bakımevinden hizmet alan çocuklar Manisa Binicilik ve Atlı Spor Kulübü’nde atlı terapii görmeye başladı. Öğrenciler ilk kez at binme heyecanı yaşarken, eğitimli atları sevme fırsatı da buluyor. Gerekli kıyafetler ve ekipmanları giydikten sonra parkurda antrenörler eşliğinde ata binen çocukların sevinçleri yüzlerinden okunuyor. Etkinlikte,  öğretmenlerinin desteğiyle öğrencilere atları sevmeleri ve korkmamaları sağlanıyor. Kurumda eğitim gören öğrenciler 3 gün arayla ata binme terapisine devam ediyor.

DEVLETİN TÜM İMKANLARI SEFERBER

Manisa Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mustafa Feridun Gülgeç, kurum olarak engelli çocuklara ve ailelerine her türlü desteği vermeye çalıştıklarını, devletin bu çocukların daha iyi şartlarda yetişmeleri ve güzel vakit geçirmeleri için tüm imkanları seferber ettiğini söyledi. Gülgeç, engelli çocuklarının kurumun  imkanlaraından  faydalanmasını isteyen ebeveynlerin başvurularını beklediklerini ifade etti. Gündüz Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi Müdürü Psikolog Selcan  Etyemez Uslu ise at terapisi ve benzeri etkinliklerin çocuklar üzerinde çok olumlu etkileri olduğunu söyledi.

Eğitimin sorunları mektupla anlatıldı Eğitimin sorunları mektupla anlatıldı

OTİZMLİ ÇOCUKLARDA ÇOK ETKİLİ

Uslu, "Gündüz Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi'miz 6 yaş ve üzeri zihinsel engelli bireylere Ocak ayından itibaren hizmet vermeye başladı. Manisa Şehzadeler At Binicilik Spor Kulübü ve Karakoca At binicilik tesisi iş birliği sağladık. Özellikle otizmli bireyler üzerinde etkisi kanıtlanmış at binme sporu ile ilgili etkinlik düzenliyoruz. Özel çocukları at binme sporu ile buluşturuyoruz. Engellilerin sosyal gelişimlerini destekleyen bu tür sosyal faaliyetlere çok önem veriyoruz. İmkan buldukça özel öğrencilerimiz  ve aileleri ile birlikte  piknik, deniz gibi etkinlikler de gerçekleştiriyoruz" dedi.