Manisa İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Emre Erkuş, 65 yaş üstü vatandaşların,  inme, kalp krizi, tansiyon ve şeker hastalığı olanların öğle saatlerinde dışarı çıkmamaları gerektiğini belirtti.
 

Büyükşehir ve Soma Belediyesinden işbirliği protokolü Büyükşehir ve Soma Belediyesinden işbirliği protokolü

Sıcaklıkların artmasıyla yaşlılar ve kronik hastalığı olanlarda oluşabilecek riskler ile ilgili uyarı ve tavsiyelerde bulunan İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Emre Erkuş, bu kişilerin güneş ışınlarının en dik olduğu saatlerde dışarı çıkmamaları ve ilaçlarını da aksatmamalarını kaydetti.
Erkuş, sıcaklıkların arttığı bu dönemlerde daha hafif yemeklerin tüketilmesi tavsiyesinde bulundu.
Yaz sıcaklarının başladığını belirten İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Emre Erkuş, “65 yaş üstü vatandaşlarımız, inme, kalp krizi gurubundakiler, tansiyonu ve şeker hastalığı olanlar öğlen 12.00 ile 15.00 saatleri arasında dışarıda bulunmamaları gerekiyor. Bu kişiler özellikle yaz aylarında ilaçlarını aksatmamaları lazım. Bu kişilere biraz daha serin ortamlarda bulunmalarını tavsiye ediyoruz.  Riski olanlar mümkün olduğunca bu saatlerde dışarıya çıkmaktan uzak durmalılar.  Aşırı sıcaklıklarda güneşe maruz kalmak özellikle kronik hastalıklarda büyük bir risk. Güneş ışınlarının en dik olduğu saatlerde  bu kişilerde sıcak çarpmaları etkili oluyor.  Tüm vatandaşlar sıcak dönemlerde yediklerine de dikkat etmeliler.  Daha hafif yemekler tüketilmeli. Dışarıya çıkılacaksa şemsiye ile çıkılabilir. Yaşlılarımıza yanında mutlaka bir kişi olmasını öneriyoruz.   Evlerinde yalnız yaşayan vatandaşlarımız var. Bu vatandaşlarımıza da en azından komşularının destek olmaları iyi olacaktır.” ifadelerini kullandı.