Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Bartın Amasra Müessesesine ait maden ocağında 41 kişinin hayatını kaybettiği patlama ve sonrasında yaşanan acılar, yüzlerce kilometre uzaklıktaki Manisa'nın Soma ilçesinde de derinden hissedildi. 8 yıl önce benzer bir facia yaşayan ve arkadaşlarından 301'ini kaybeden Somalı madenciler, yeniden aynı hüznü yaşadı.

Türkiye'yi yasa boğan Amasra’daki maden kazası, ailelerinin yanı sıra yıllar önce Soma’da aynı acıyı yaşayıp mesai arkadaşlarını kaybeden Somalı işçileri de derinden etkiledi. Soma’daki faciadan yaralı kurtulan işçilerden İbrahim Genç, geçen hafta cuma akşamı televizyonlarda haberi izlerken 8 yıl önceki anları yeniden yaşadığını belirtti ve Amasra’da maden ocağındaki patlama sonucu yaşanan acıları en iyi Somalı madencilerin anlayabildiğini söyledi.

8 SENE ÖNCESİNİ YENİDEN YAŞADILAR

Uçak kazasında yürek burkan ayrıntı: Manisalı ressama sipariş vermiş Uçak kazasında yürek burkan ayrıntı: Manisalı ressama sipariş vermiş

Soma’daki madende en çok ölümün yaşandığı "S panosu" bölümünde yer üstünden inen borudaki havayı soluyarak hayatta kalmayı başaran 3 işçiden biri olan İbrahim Genç, benzer olayı 8 sene önce yaşadıklarını anımsatarak, "Ben haberi aldığımda çok üzüldüm, birebir aynısını yaşadığım için hallerini anladım. Nasıl çaba sarf ettiklerinin, yaşadıkları sıkıntının farkındaydım. İmkanım ve gücüm olsaydı, gidip yardımcı olmak isterdim ancak öyle bir gücümüz yoktu." dedi. Genç, Somalı ailelerin de Amasra'daki ailelerle aynı hissi paylaştığını dile getirerek, "Zor bir süreç, Amasra'daki olayı sadece yaşayan bilir. İnşallah bir daha yaşanmaz, biz o günü hiç unutmadık. Sadece alıştık diyelim, o unutulur bir olay değil, unutulması imkansız." diye konuştu.

TELEVİZYON BAŞINDA DUA ETTİLER

Soma'daki maden kazasında duman dolan madenden sürünerek çıkan ve 2 gün komada kalan eski maden işçilerinden Ahmet Mutluer de cuma akşamı ekran başında madenciler için dua ettiğini aktardı. Mutluer, şöyle konuştu: "Habeleri görünce şoka girdik, aynı acıları hissettik ve yaşadık. Bunu en iyi yaşayanlar biliyor. Ben 2014’te yaralı olarak kurtuldum, 2 gün komada kaldım. Gerçekten o arkadaşlarımızın sağ salim kurtulması için ekran başında dua ettik. Haberler gelmeye başladığında ekran başında bir can daha kurtulsun diye dua ederek beklemeye başladık. Biz daha önce 301 şehit verdiğimiz için madenlerin riskini biliyoruz. Bazı hisler anlatılmaz, yer altına girdiğiniz zaman çıkamamak, ailene kavuşamamak da var. Çok acı bir şey, Allah kimseye yaşatmasın. Çok üzüldük, ölenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Ailelere sabırlar diliyorum. Çok zor, çünkü biz burada yaşadığımız için 301 kardeşimizin ailesini görüyoruz. Allah’a şükür biz sağ salim çıktık ama 2014’ten beri madene girmiyorum. Çünkü ölümden bir kez kurtuldum."