Kornişon salatalık hasadı başladı Kornişon salatalık hasadı başladı


Yeni yılla birlikte elektrik kullanımına getirilen kademeli ve astronomik zamlı tarife, vatandaşın elektrik faturasını 2-3 kat artırdı. Manisa’da elektriğin ısıtmada kullanıldığı evlerin faturası 2 bin TL’yi, bazı dükkanların faturası 20 bin TL’yi geçti. Yeni Şafak Yazarı Yusuf Kaplan, hükümete “Faturalar can yakıyor, garip-gurabayı perişan edecek bu uygulamaya müdahale edin” çağrısında bulundu.


1 Ocak 2022 tarihi itibariyle elektrik ve doğalgaz gelen fiyat artışı sonrasında zamlı faturalar vatandaşın kapısına gelmeye başladı. Kademeli olarak yüzde 50 ile 125 arasında zam yapılan elektrik faturalarının ortalama 2 kat arttığını gören vatandaşlar neye uğradığına şaşırıyor. Gündemin ilk sırasını alan zamlı faturalar, şimdiden özellikle asgari ücretli ve emeklilerin maaşlarına gelen zamları eritti. Manisa’da merhum eşinden kalan 2 bin 577 TL emekli maaşıyla geçinen M.S. (76) adlı yaşlı kadına bu ay 960 TL elektrik faturası geldi. Sağlık sorunları nedeniyle evindeki kömür sobasını her zaman yakamadığını anlatan S. “Bazen elektrikli sobayla ısınmak zorundayım. Bu ay maaşımın 3’de 1’dinden fazlası faturaya gitti. Ben ne yiyip içeceğim?” diye sordu.
DÜKKANIN KÂRI, ELEKRİK FATURASINA YETMİYOR
Zamlı faturalardan en çok etkilenenler ise esnaflar oldu. Pandemi döneminde zor günler geçiren esnafların dükkanlarına on binlerce lira faturalar geldi. Manisa’nın Turgutlu İlçesi’nde fırıncılık yapan Şahin Ek, geçen ay cafe olarak da kullandıkları dükkana 24 bin TL fatura geldiğini, aylık kazançlarının elektrik faturasını ödemeye bile yetmediğini söyledi. Maliyetlerdeki yüksek girdilerin yanı sıra elektrik, doğalgaz ve akaryakıta gelen zamların esnafın belini büktüğünü belirten Ek, “Özellikle fırıncı esnafının tamamı şu anda zararına iş yapmak durumunda. Girdi maliyetlerine ürünlerimize yansıttığımız taktirde bir adet ekmeğin 3-3.5 TL olması gerekir” diye konuştu. Manisa’nın Gördes ilçesinde cafe işleten D. D. adlı esnaf da dükkana gelen 23 bin 646 lira fatura karşısında neye uğradığını şaşırdı. D.D., soyal medyadan paylaştığı fatura ile yüksek fiyata tepki göstererek, “Gerçekten bu kadar acınası halde miyiz. Bu fatura nedir?” diyerek isyan etti.
VATANDAŞ KİRADAN ÇOK FATURAYA ÖDÜYOR
Yılın ilk günü ve sonrasında gelen zamların vatandaşı çaresiz bıraktığını belirten İYİ Parti İl Ekonomi Politikaları Başkanı Ziraat Mühendisi Şenol Özkaya,"Elektrik hem aydınlatma hemde ısınmada kullanılmaktadır. Yeni yılda elektriğe yapılan zam oranı yüzde 50-137 arasındadır. Bu oran oldukça yüksektir. Aynı şekilde doğalgaz ücretlerine konutlara yüzde 25 esnaf dükkanlarına yüzde 50 oranında  gerçekleşti. Kendi evinde oturan ev sahibi, elektrik ve doğalgaza ödediği para ücret ile kendi evinde kiracı pozisyonuna düştü.  Mesela M. S. teyzemizin evi sobalı ama soba kovasını doldurmak zor olduğu zamanlar elektrikli ısıtıcı kullanıyor. İşte bu faturanın büyük kısmı ısıtıcı için kullanılmış, sanki kirada oturuyor gibi fatura gelmiş" diye konuştu.
CHP’Lİ ÖZEL: BU ZAMLARI DIŞ GÜÇLER Mİ YAPTI?
CHP Manisa İl Başkanlığı ve Şehzadeler ile Yunusemre ilçe başkanlıkları ortaklaşa, her geçen gün artan zamlara tepki göstermek için kısa bir süre önce Perşembe pazarının girişinde basın açıklaması yaptı. CHP’li Özel, iktidara seslenerek, “Bu ülkede yaşayan insanlar bundan iki ay önce 8 lira olan doların 14 lira olduğunu, 6 lira olan mazot ile benzinin 15 lira olduğunu, hayattaki her şeyin iki kat pahalandığını gördü. O gün ne diyorlardı ‘Biz yapmıyoruz. Dış güçler yapıyor’ diyorlardı. Şimdi soruyoruz, bu elektrik faturasına yüzde 150 zammı dış güçler mi yaptı?” diye sordu.