Güneşli’de çalışmalar hızla ilerliyor Güneşli’de çalışmalar hızla ilerliyor

GEMA Vakfı Başkanı Şener Kilimcigöldelioğlu, her yıl Gediz Nehri'ni atıklarla kirleten kurumlara ve fabrikalara cezalar yazıldığını, fakat bunun bir fayda sağlamadığını belirterek, çözüm için arıtma tesislerinin kurulması gerektiğini söyledi. Kilimcigöldelioğlu, Turgutlu Organize Sanayi Bölgesi’nin Gediz Nehrini en çok kirletenler arasında ilk sırada olduğunu belirtti.


Ege Bölgesi'nin sulamada can damarlarından olan Gediz Nehri, kurumların ve fabrikaların atık sularıyla kirlenmeye devam ediyor. Şikayetler ve denetimler doğrultusunda yetkililer, Gediz Nehri’ni kirleten işletmelere her yıl ceza kesiyor. 2021 yılında Gediz Nehri'ni atıklarla kirlettikleri gerekçesiyle Manisa'daki 83 kurum ve işletmeye toplam 7 milyon 657 bin TL'lik idari para cezası kesildi. Yıllardır Gediz’in kirliliğinin önlemesi amacıyla girişimler olsa da 2022 yılında bunun hala sonuçları alınmış değil. Gediz Havzası Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma, Çevre ve Kalkınma Vakfı (GEMA) Başkanı Şener Kilimcigöldelioğlu, Manisa Manşet Gazetesi’ne Gediz Nehri’nin kirliği ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.
EN ÇOK KİRLETEN TURGUTLU OSB
Şikayetler üzerine arıtılması olmayan kurumlara ve fabrikalara her sene cezaların kesildiğini belirten GEMA Vakfı Başkanı Şener Kilimcigöldelioğlu, “Organize sanayi bölgelerinde özellikle arıtma tesisi olmayan çok fabrika var. Turgutlu Organize Sanayi, Muradiye Organize Sanayi, Akhisar Organize Sanayi ve Kula tabakhaneleri en çok kirleten yerler. Aslında birçok ilçede bulunan fabrikalar Gediz Nehri’ni kirletiyor. Geçen sene Gediz Nehri'ni atıklarla kirlettikleri gerekçesiyle Manisa'daki 83 kurum ve işletmeye toplam 7 milyon 657 bin TL'lik idari para cezası kesildi. Baktığımızda bir numara olarak Turgutlu Sanayi Bölgesi göze çarpıyor. Gediz’i en çok kirleten Turgutlu Organize Sanayi Bölgesi. Tüm sanayi bölgelerinin arıtma tesisi kurması lazım” dedi.
'ÇÖZÜM İÇİN DSİ İLE BULUŞACAĞIZ'
Gediz Nehri’nin kirliliğinin önlemesi amacıyla çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Kilimcigöldelioğlu, “Gediz Nehri için Çarşamba günü DSİ ile Ankara’da bir araya geleceğiz. Yapılması gerekenleri onlara aktaracağız ve çözüm yolunda çalışacağız. DSİ 2. Bölge Müdürü ile öncesinde bir görüşmemizde olacak. Bizim hazırladığımız Gediz Havzası yaşamsal kararlar ve Gediz Havzası sorunları ve çözüm önerilerini içeren kitabı İzmir, Manisa, Uşak milletvekilleri ve partilere, meclis başkanı ve partilerin gurup başkanlarına vereceğiz. Maliyeti ne olursa olsun mecburen bunları yapmak lazım. Geçen sene Gediz ile ilgili toplantı yaptık. 2030’a kadar Gediz’i temizleyebileceğimiz kararı çıktı” şeklinde konuştu.
'GEDİZ'E PARALEL ATIK SU KANALI OLMALI'
Gediz Nehri için çözüm önerilerinden de bahseden Kilimcigöldelioğlu, “Gediz Nehri’ne paralel bir atık su kanalı oluşturulabilir. Gediz’e barajlara ve göllere hiçbir şekilde evsel atık da atılmaması lazım. Bizim projelerimizden biri de Menemen’de atık su tesisi kurulacak ve sular arıtılacak. Bu suda Menemen’de sulamada kullanılacak.  Bu su denize dökülmeyecek. Florida, en çok nehir olan yerlerden birtanesi. Hiçbir nehirde kirlilik yok. Kirletenlere en büyük cezalar veriliyor. Bizde ise bu sorun ceza ile çözülmez. Şuana kadar ceza ile çözülmedi. Yılda bir defa ceza kesiliyor. Kesinlikle atık su dökülmemesi gerekiyor. DSİ ile tartışıp çözüme ulaşacağız. Diğer bir nokta ise evsel atıklarda dökülmemesi gerenler arasında. Bunun için projelerimiz var ve çözüm için çalışacağız.” ifadelerini kullandı.