Manisa
02 Ekim, 2023, Pazartesi
 • DOLAR
  26.67
 • EURO
  30.08
 • ALTIN
  1680.5
 • BIST
  6600.46
 • BTC
  29983.727$

19 Eylül Gaziler Günü Şeref Günümüzdür

19 Eylül Gaziler Günü Şeref Günümüzdür
19 Eylül Gaziler Günü şeref günümüzdür. Manisa’da 19 Eylül Gaziler Günü törenle kutlandı. Manisa Valiliği tarafından Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Atatürk ve Milli Egemenlik Anıtı önünde tören düzenlendi.

Manisa’da 19 Eylül Gaziler Günü törenle kutlandı. Manisa Valiliği tarafından Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Atatürk ve Milli Egemenlik Anıtı önünde tören düzenlendi. Törende Manisa Valisi Enver Ünlü, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mehmet Güzgülü, şehit aileleri ve gazileri dernekleri tarafından anıta çelenk sunuldu. Manisa Valiliği bando takımı tarafından bir dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu. 


YUNANLILARIN KÜÇÜK HAYALLERİ EGE’NİN SERİN SULARINDA SON BULDU
Türkiye Muharip Gaziler Derneği Manisa Şube Başkanı Şener Tarım, 19 Eylül Gaziler Günü’nün bedeli canla ve kanla ödenmiş bu toprakların vatan olmasında ve devletin bekası uğrunda canlarını adayanların gurur ve şerefle hatırlandığı ve anıldığı bir gün olduğunu kaydetti.  Başkan Tarım, “19 Eylül, Kurtuluş Savaşı’nda, Kore’de, Kıbrıs’ta savaşan muharip gaziler ile Türkiye Cumhuriyeti’nin rejimi, üniter yapısı ve toprak bütünlüğü uğrunda vatan hainlerine terör örgütlerine karşı kahramanca mücadele eden asker, polis güvenlik koruyucuları ve 15 Temmuz’da meydana gelen hain darbe girişiminde vücutlarını siper eden tüm malul gazilerin şeref günüdür. 19 Eylül Gaziler Günü, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün TBMM tarafından Gazi unvanı ile taçlandırdığı gündür. Türk’ün Anadolu’daki 100 yıllık varlığını sona erdirmek isteyen emperyalist güçler, 1. Dünya Savaşı sonunda ülkemizi dört bir yandan işgal ettiler. Bu işgal ile yetinmeyip vatanımızı parçalamayı amaçlayan Sevr anlaşmasını milletimize zorla kabul ettirmek üzere Yunan ordusunu 15 Mayıs 1919’da tarihinde İzmir’den çıkardılar. Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Türk ordusu Yunan ordusunu Polatlı yakınlarında Sakarya’da 22 gün 22 gece süren dünyanın en uzun ve en kanlı meydan muharebesinde yenerek bozguna uğrattı. Çareyi kaçmakta bulan Yunan ordusu, bir sene sonra Dumlupınar’da aynı akıbete uğratılarak 9 Eylül 1922’de topraklarımızdan tamamen atıldı. Böylece Yunanlıların küçük hayalleri Ege’nin serin sularında son buldu. Sakarya Meydan Muhaberesi, Türk’ün ateşle imtihanı milletimizin ölüm kalım mücadelesi olmuştur. Sakarya Meydan Muhaberesi, yaklaşık 238 yıldır Avrupa’dan geri çekilen Türk ordusunun son savunma savaşı olmuştur. Meydan Muhaberesi, Kurtuluş Savaşı’nın seyri ve kaderini değiştirmiş, kısacası Anadolu’nun düşmandan kurtuluşu için bir kırılmadır.  Türk milleti adına TBMM'si 19 Eylül 1921 tarihinde bu emsalsiz zaferin anısına, zaferin mimarı, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e "Gazi" unvanı ile “Mareşal" rütbesini tevcih etmiştir” dedi. 


HER TÜRLÜ HANİLİKLER ÖNLENDİ VE HÜSRANA UĞRATILDI
Ülkemizin dün olduğu gibi bugünde dış güçlerin, terör örgütlerinin tehdidi altında olduğunu belirten Tarım, “Üzerinde yaşadığımız toprakların bizler için vatana dönüşmesi Bayrağımızın özgürce dalgalanması, şehitlerimizin ve gazilerimizin emsalsiz fedakarlıklarının eseridir. Tarihin her döneminde hür yaşamayı, bağımsızlık ve İstiklalini canı pahasına korumayı ilke edinen aziz milletimiz, bu uğurda şehit ve gazı olmayı büyük bir onur ve gurur kaynağı saymıştır. Aziz milletimizin asırlardır Anadolu toprakları üzerinde verdiği varoluş mücadelesinin şifresi "Ölürsem şehit, kalırsam gazi" deyişinde saklıdır. Ülkemiz dün olduğu gibi bugün de dış destekli terör örgütlerinin, doğu Akdeniz’de, Suriye ve Irak'ta sömürücü emperyalist devletlerin tehdidi altındadır. Emperyalist devletlerin ve onların maşası terör örgütlerinin hedefleri ülkemizde karışıklık çıkartmak, Türk ordusunu yıpratarak Türkiye Cumhuriyetini bölünmüş ve zayıf bir ülke haline getirmek dolayısıyla emperyalist güçlerin menfaatleri doğrultusunda geçmişteki hedefleri Sevr’in gerçekleşmesini sağlamaktır. Bugüne kadar sergilenen her türlü hainlik, Türk silahlı kuvvetlerimiz, polisimiz güvenlik korucuları ile vatandaşlarımız tarafından önlenmiş ve hüsrana uğratılmıştır. Yüce Türk milletinin bağrından çıkmış şanlı ve şerefli Türk ordusu dün olduğu gibi bugün ve yarın da vatanımızın bölünmez bütünlüğünün sigortası, hürriyet ve bağımsızlığımızın en büyük güvencesi ve dayanağıdır. İnanıyoruz ki, kan dökülerek vatan olan bu topraklar bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türk milleti tarafından en kutsal emanet olarak korunacaktır. 19 Eylül, savaş meydanlarında canlarını ortaya koyarak savaşan, fedakar ve kahraman gazilerimizin şeref ve kahramanlık günüdür kahraman gaziler, Gaziler Gününüz kutlu olsun. Hiç düşünmeden ve geriye bakmadan vatan, millet, bayrak için yediden yetmişe emperyalist devletlerin topyekûn saldırılarına karşı mücadele ederek bize bu cennet vatanı emanet eden şehitlerimiz ile ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşlarını ve ebediyete intikal eden tüm gazilerimizin gaziler günü münasebetiyle rahmetle anıyor, hayatta olan gazilerimize sağlık ve mutluluklar diliyoruz” dedi.  Mehmet Suphi Egemen Ortaokulu öğrencileri şiirler okudu. Törene Vali Ünlü, Başkanvekili Güzgülü’nün yanı sıra Manisa Cumhuriyet Başsavcısı Kurtca Eker, Yunusemre Kaymakamı Atilla Kantay, Şehzadeler Kaymakamı Fatih Genel, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Zafer Tombul, Manisa 1. Komando Eğitim Tugayı Komutanı Piyade Albay Zeynel Abidin Alptekin, Manisa Emniyet Müdürü Fahri Aktaş, MHP Manisa İl Başkan Yardımcısı Muammer Babuş ve Mehmet Baskak, CHP Manisa İl Kadın Kolları Başkanı Şadiye Uysal, İyi Parti Şehzadeler İlçe Başkanı Ahmet Çelik, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları katıldı.

CÜNEYT HASÇELİK

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!