Manisa
02 Ekim, 2023, Pazartesi
 • DOLAR
  26.67
 • EURO
  30.08
 • ALTIN
  1680.5
 • BIST
  6600.46
 • BTC
  29983.727$

Çevre projesiyle Stacholm'de üstün başarı ödülü aldı: Manisalı Ayşe Pelin'den muhteşem başarı

Çevre projesiyle Stacholm'de üstün başarı ödülü aldı: Manisalı Ayşe Pelin'den muhteşem başarı
Çevre projesiyle Stacholm'de üstün başarı ödülü aldı: Manisalı Ayşe Pelin'den muhteşem başarı Manisalı lise öğrencisi Ayşe Pelin Dedeler, İsveç'te düzenlenen 'Stokholm Gençler Su Ödülü Yarışması'nda geliştirdiği proje ile 'Üstün Başarı Ödülü' aldı. Manisa'nın gururu olan Ayşe Pelin, daha önce de projeleriyle ulusal çapta bir çok ödül almıştı.


Manisalı lise öğrencisi Ayşe Pelin Dedeler, İsveç'te düzenlenen 'Stokholm Gençler Su Ödülü Yarışması'nda geliştirdiği proje ile 'Üstün Başarı Ödülü' aldı. Manisa'nın gururu olan Ayşe Pelin, daha önce de projeleriyle ulusal çapta bir çok ödül almıştı.


DSİ Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen Türkiye Gençler Su Ödülü Proje Yarışması'nda birinci olan Ayşe Pelin Dedeler, Türkiye'yi temsilen katıldığı İsveç'in Stockholm kentindeki Stockholm Gençler Su Ödülü Yarışması'da da memleketi Manisa'nın göğsünü kabarttı. İsveç Veliaht Prensesi Victoria'nın katılımıyla gerçekleştirilen ve 31 ülkeden 45 öğrencinin yer aldığı yarışmada, Dedeler'in projesi 'Üstün Başarı Ödülü'ne layık görüldü. Dedeler, ödülünü Prenses Victoria'nın elinden aldı.


TARIM BAKANI YUMAKLI'DAN TEBRİK
Mikroplastikleri Su Ortamından Nano Malzemeler ile Uzaklaştıran Yeni Manyetik Sistem Projesi ile yarışmada büyük ilgi gören Dedeler, Türkiye'ye dönüşünde Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı tarafından ağırlandı. Halen İzmir Özel Çakabey Lisesi öğrencisi olan Ayşe Pelin Dedeler, Bakan Yumaklı'ya çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi. Bir kız babası olarak Dedeler’in başarısından büyük gurur duyduğunu dile getiren Bakan Yumaklı, ödül alan projenin çok orijinal bir konu olduğunu, su kaynaklarının ve içindeki canlıların plastik atıklardan korunmasının büyük önem taşıdığını söyledi.


HEDEFİ BİLİM İNSANI OLMAK
Yumaklı, Ayşe Pelin Dedeler’in, başarısıyla rol model haline geldiğini belirterek “Ben gerçekten ülkemizin gençlerinden umutluyum ve ümitliyim. Sorumluluk hissetmek, insanlığa, ülkeye, dünyaya faydalı olmak için çalışmak takdir edilmesi gereken bir davranış. Bu nedenle senin başarını duyduğumda çok sevindim, mutlu oldum” ifadelerini kullandı. Ayşe Pelin Dedeler de projesiyle ilgili bilgi verirken, İzmir’de denizdeki plastik atıkları görünce böyle bir sistem geliştirmeye karar verdiğini anlattı. İleride bir bilim insanı olarak çevre sorunlarına çözüm bulmayı amaçlandığını belirten Dedeler, “Bir araştırmacı olmak istiyorum. O yüzden bu konular ilgimi çekiyor” dedi.


ERDOĞAN'IN ELİNDEN DE ÖDÜL ALDI
Ayşe Pelin Dedeler, 14 bin projenin yarıştığı TÜBİTAK 52. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması'nda da “Manyetik Nano Malzemelerle Mikroplastiklerin Temizlenmesi ve Optik Ölçümleri” isimli Fizik projesiyle Türkiye 1.si olmuştu. Ankara’da düzenlenen ödül töreninde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden ödülünü alan Pelin Dedeler, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal tarafından da tebrik edilmişti. HABER MERKEZİ

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!